שתף קטע נבחר

בקרוב נהפוך לעיר: 1.1 מיליון ש' לדירה בכפר יונה

המעגל השני סביב תל-אביב ממשיך להתרחב: אחרי צור יצחק וראש העין, בדקנו אם גם כפר יונה שבשרון מהווה חלופה לאזורי הביקוש. הבנייה המואצת, הנגישות והעובדה שבקרוב כנראה תהפוך לעיר יכולות למשוך לשם משפחות צעירות, אך צריך למהר: ב-4 השנים האחרונות עלו מחירי הדיור ב-26%

הקלישאה שפעם הנדל"ן היה זול, מקוממת בעיקר את מי שפספס את הרכבת. למרות זאת, נראה כי מגמת התרחבות הערים, הנחשבות בתור "המעגל השני" מתל-אביב, ממשיכה להתחזק - ואחד המקומות שכיום זוגות צעירים יכולים למצוא בו עניין (לפני שהרכבת תעבור גם שם) הוא המועצה המקומית כפר יונה.

 

מעקב ynet נדל"ן: יש חלופות לתל-אביב?

 

כפר יונה היא שכנתה הצעירה של העיר נתניה, אשר מתהדרת בפרויקטים יוקרתיים בשנים האחרונות ורשמה זינוקים במחירי הדירות. המועצה המקומית מתפרשת על פני שטח של כ-11,500 דונם, ממדרשת רופין בצפון, פרדסיה בדרום, כביש 4 במערב והיישוב ינוב במזרח, בסמוך למחלף ניצני עוז שבכביש 6. מחירי הדירות אצלה, כך נראה, עלו בצורה מעט מתונה יותר.

 

על פי נתוני משרד השיכון, מחירי הדירות החדשות בכפר יונה עלו בממוצע ב-4 השנים האחרונות בכ-26%, ובדירות 4 חדרים נרשמה עלייה של 12%. ב-2008 מחיר ממוצע של דירה חדשה עמד על כ-1.03 מיליון שקל; ב-2009 המחיר עמד על כ-1.1 מיליון שקל; וב-2012 ממוצע מחירי הדירות החדשות בכפר יונה עמד על כ-1.3 מיליון שקל.

 

בימים אלה מוקמת בצפון כפר יונה שכונת מגורים חדשה שאותה בונה קבוצת יצחקי, אשר תכלול כ-1,300 יחידות דיור על פני שטח של 250 דונם. השכונה מחולקת ל-4 רובעים, כאשר 3 מהם יכללו בנייני מגורים בני 5-14 קומות, והרובע הרביעי יכלול בית ספר לתושבי השכונה. ביצחקי מספרים כי ב-2010 נמכרו דירות 4 חדרים בשטח של 106 מ"ר עם מרפסת בשטח של 16 מ"ר בקומה הראשונה תמורת 980 אלף שקל. כיום דירות אלה נמכרות ב-1.1 מיליון שקל - עלייה של 12.2% בשנתיים.

 

בשבוע שעבר ועדת שמות העירונית כבר נתנה שמות לרחובות בשכונה, והוחלט כי אלו יהיו לשמות של אנשי תרבות ישראלים: נעמי שמר, אהוד מנור, שושנה דמארי, יוסי בנאי, שייקה אופיר, עוזי חיטמן. וזוהי רק ההתחלה: ביישוב מתגוררים כעת כ-20 אלף תושבים, אך התוכניות ברשות המקומית מדברות על ריבוי של כ-30% תוך 6 שנים ובסך הכל תוספת של 25 אלף תושבים חדשים.

 

תוספת של 25 אלף תושבים חודשים. כפר יונה (צילום: רמי סיני) (צילום: רמי סיני)
תוספת של 25 אלף תושבים חודשים. כפר יונה(צילום: רמי סיני)

 (צילום: רמי סיני) (צילום: רמי סיני)
(צילום: רמי סיני)

 

שטחים חקלאיים יופשרו לבנייה

באחרונה הציע מינהל התכנון במשרד הפנים לספח לכפר יונה 300 דונם של שטחים חקלאיים בדרום העיר, ולהפשירם לבנייה. זאת במסגרת עדכונים לתוכנית תמ"א 35, המגדירה את היחס בין השטחים הפתוחים לבנויים במדינת ישראל. יצוין כי השבוע נידונו העדכונים לתמ"א 35, כחודש לאחר שנחשף ב-ynet כי תוכנית המינהל היא להרחיב ערים רבות במרכז הארץ על חשבון שטחים פתוחים לטובת בניית אלפי דירות.

 

תוכניות אלה מקבלות תוקף במסגרת הכוונות להפוך את המועצה המקומית לעיר. ועדת מומחים מטעם משרד הפנים הגישה באחרונה לשר הפנים, גדעון סער, את המלצותיה לגבי האפשרות להפיכת כפר יונה לעיר, ולפי הערכות, אלו הימים האחרונים שהמקום יתפקד כמועצה מקומית.

 

במועצה מספרים כי הגידול יהיה לא רק במספר המשפחות אלא גם באיכות החיים, ומתגאים בנתון אותו פרסמה בימים האחרונים הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיו מעמד היישוב עלה ברמה הסוציו-אקונומית מאשכול 6 לאשכול 7. הסיבה, לדבריהם, היא איכות משפרי הדיור שהגיעו למקום.

 

ראש המועצה אפי דרעי (61), המכהן בתפקיד מזה 36 שנים והכריז על מועמדתו שוב לתפקיד בתקווה להגיע ל-40 שנים, מספר: "התחלתי ביישוב כשהיו פה 2,800 נפש והיום אנחנו 20 אלף". לדבריו, הוא איש חינוך ותיק וגאוותו היא הישגיו של תיכון "איש שלום" שייצג את ישראל בתחרות רובוטיקה בארצות הברית פעמיים.

 

במועצה המקומית מוסיפים כי ב-5 השנים האחרונות הושקעו 127 מיליון שקל בבניית מוסדות ציבור. לדבריהם, היציבות הכלכלית היא אחד המדדים בהם אוחז משרד הפנים בבחינת המעבר ממעמד של מועצה מקומית למעמד של עירייה. "כפר יונה מציגה ניהול כלכלי כספי אחראי, והיא אף זוכה מדי שנה בפרס ניהול כספי מידי שר הפנים", אומרים במועצה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי סיני
כפר יונה. כדאי לעבור?
צילום: רמי סיני
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
מומלצים