שתף קטע נבחר

עיראק עצרה 5 מחבלים שייצרו גז רעיל לפיגועים

החמישה, פעילי אל-קאעידה, הקימו בבגדד מעבדות לייצור גז סארין וגז חרדל, אך נעצרו לפני שאלו החלו לפעול. החומר הכימי יועד לשימוש בפעולות טרור בעיראק - ולייצוא לאירופה ולאמריקה

המדינה שמכירה מקרוב את סכנות השימוש בנשק כימי הצליחה לסכל ניסיון לייצר גז רעיל שיועד לשימוש בפיגועים בתחומה, באירופה ובאמריקה. הרשויות בעיראק הודיעו אתמול (שבת) כי חשפו תא של ארגון אל-קאעידה ששקד על ייצור נשק כימי במקומות מסתור ברחבי בגדד. חמישה חשודים נעצרו והרשויות החרימו את הציוד ששימש כנראה לייצור גז חרדל וגז סארין - החומר שהוזכר באחרונה בהקשר השימוש בנשק כימי בסוריה.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו

 

דובר משרד הביטחון העיראקי ציין כי החמישה נעצרו בשלושה אתרים שבהם הקימו מעבדות לייצור החומרים הכימיים, בהוראת פעילים בתא אחר של אל-קאעידה. רשת BBC דיווחה כי הם הודו במיוחס להם. ארבעה מהחשודים הוצגו במסיבת העיתונאים שנערכה אתמול, יום אחר מעצרם, לצד הציוד שנמצא באתרים שעליהם פשטו כוחות הביטחון.

 

הדובר הוסיף כי הם תכננו לתקוף מטרות עיראקיות באמצעות פיזור הגז בשלט רחוק, ממרחק בטוח של 1.5 קילומטרים. במקביל, הם גם נערכו להבריח את הרעלנים מעבר לגבול, למדינות שכנות, לאירופה ולצפון אמריקה. לשם כך הם השיגו חומרי גלם, ציוד ונוסחאות כימיות, אך עדיין לא הספיקו לייצר גז כלשהו. מעצרם התאפשר בעקבות חקירה משותפת של גופי המודיעין העיראקיים והזרים, שנמשכה שלושה חודשים.

 

תמונה מההתקפה בחלבג'ה, מוצגת במוזיאון חלבג'ה  (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
תמונה מההתקפה בחלבג'ה, מוצגת במוזיאון חלבג'ה (צילום: Gettyimages)

 

לעיראק היסטוריה עגומה של שימוש בנשק כימי. ב-16 במרס 1988 כוחות צבא עיראק הוציאו לפועל את המתקפה הידועה והקטלנית ביותר נגד הכפר הכורדי חלבג'ה. 5,000 בני אדם נהרגו אז ו-65 אלף נפצעו, כתוצאה משימוש בגזים מסוגים שונים: סארין, גז חרדל וככל הנראה גם XV, גז עצבים על בסיס זרחן.

 

ממסמכים שנמצאו על ידי כוחות ארה"ב שפלשו לעיראק ופורסמו ב-2006 עלה שסדאם חוסיין עצמו הורה על ביצוע מתקפה כימית על מעוזי לוחמי הגרילה הכורדים בצפון עיראק ב-1987. לא ברור אם התקיפה יצאה לפועל, אך בכתב של לשכת חוסיין לראש המודיעין, שנחתם על ידי מזכירו האישי של חוסיין, נכתב: "המנהיג הורה כי המחלקה שלך תתכנן מתקפת פתע באזורים שצוינו באמצעות תחמושת מיוחדת". "תחמושת מיוחדת" הוא המונח ששימש בכל התכתובות של משטר סדאם לציון נשק כימי. במכתבים מאוחרים יותר בסדרה שנחשפה מצוינים בפירוש גז סארין וגז עצבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נפגעים מ"נשק כימי" בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים