שתף קטע נבחר

סדק בברית: לפיד מעכב חקיקה של בנט

מתרחבים העימותים בקואליציה: ל-ynet נודע שיש עתיד מצטרפת לתנועה של לבני, ומעכבת קידום חוק של הבית היהודי בענייני רפורמה ברבנות. הרקע: וטו שהטילה מפלגתו של בנט על "חוק שטרן" לצירוף נשים להרכב בוחרי הרבנים הראשיים

ביטוי מוחשי ראשון לסדק ב"ברית האחים". מפלגת יש עתיד הצטרפה היום (א') לווטו שהטילה מפלגת התנועה על הצעת החוק של ח"כ אלי בן דהן מהבית היהודי, שמבקשת לערוך רפורמה בשירותי הדת. "אם בבית היהודי תוקעים חקיקה שלנו בלי סיבה, אין שום דרך שהחקיקה שלהם תקודם", אומרים ביש עתיד ומאיימים שלא לתמוך באף חוק שעוסק בענייני דת ומדינה.

 

"בבית היהודי תוקעים חקיקה שלנו". לפיד ובנט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"בבית היהודי תוקעים חקיקה שלנו". לפיד ובנט(צילום: גיל יוחנן)

 

בשבוע שעבר הוחלפו האשמות בתוך הקואליציה בין התנועה בראשות ציפי לבני ובין הבית היהודי בראשות נפתלי בנט. הרקע: הטענה שלפיה הבית היהודי מעכב את הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה (בשיתוף ח"כ עליזה לביא מיש עתיד), המבקשת להגדיל את הגוף הבוחר של הרב הראשי בישראל ולשלב בתוכו 20 אחוז נשים. כיום חברה בגוף אישה אחת בלבד.

 

עוד עדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

ההסכמים הקואליציוניים מאפשרים לכל חברה בקואליציה להטיל וטו על הצעות חוק בענייני דת וח"כ איילת שקד עשתה זאת מטעם הבית היהודי בנימוק שהצעת החוק תקודם רק בהסכמה מלאה של כל השותפות.

 

בתגובה הודיעה שרת המשפטים לבני כי היא מטילה וטו על הצעת "חוק שירותי דת יהודיים" של בן דהן עד לאחר שיוסר הווטו של הבית היהודי. הבוקר הצטרפו לדרישה במפלגתו של יאיר לפיד. שר החינוך שי פירון מיש עתיד אף הוסיף כי גם תמיכת המפלגה ב"חוק עמאר" (המבקש לאפשר לרב ראשי להתמודד לעוד כהונה) תותנה בקידום חוק שטרן, וגורמים ביש עתיד הדגישו שאף חוק בענייני דת ומדינה לא יקודם בלי הסרת הווטו.

 

בוויכוחים בשבוע שעבר האשימו בתנועה את הבית היהודי "שהם נתונים לתכתיבים של רבנים קיצוניים המדירים נשים".

 במפלגתו של בנט השיבו ואמרו כי עיכוב החוק של בן דהן "הוא יום עצוב לאזרחי ישראל" ואת לבני תקפו וטענו שהיא "לא הפנימה שעבר עידן הפוליטרוקיות".

 

החזית התרחבה היום, מעט לפני ישיבת ועדת שרים לחקיקה, וביש עתיד הזכירו ש"ההסכמים הקואליציוניים מאפשרים גם לנו וטו. לכן עד שחוק שטרן לא יקודם, בבית היהודי יצטרכו למצוא פתרונות". בתנועה הוסיפו כי הצעד של הבית היהודי "מונע מאינטרסים לא ערכיים אלא פנים מפלגתיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד ובנט. סדקים
צילום גיל יוחנן
צילום: גיל לרנר
האשמות הדדיות בקואליציה. השרה ציפי לבני
צילום: גיל לרנר
צילום: ירון ברנר
הצעת החוק מעוכבת. ח"כ אלעזר שטרן
צילום: ירון ברנר
מומלצים