שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  יוצר שומרי הסף: רשות השידור - רוסיה הסובייטית

  דרור מורה, יוצר הסרט וסדרת הטלוויזיה "שומרי הסף", זועם על הערוץ הראשון שהחליט לשדר אחרי הפרק הראשון "דיון מאזן". "ברור לי שאלה מניעים פוליטיים שהוכתבו מלמעלה. אני ממליץ להעביר ערוץ", הוא אומר ל-ynet

  "אני חש שאט נפש מהדיון והאנשים שהערוץ ראשון העלה לאחר הקרנת הסדרה - אין לי ספק שזו הכתבה פוליטית מלמעלה למעלה גם האנשים שנבחרו לדבר נבחרו בקפידה. במקום לתת לפרק ולסדרה ולראשי השב"כ לומר את דברם בוחרים בדיון האווילי הפופוליסטי הדבילי ששמענו כבר אלפי פעמים כולי תקווה שהצופים ברחו לערוץ אחר!!!", כך כתב אתמול (א') בעמוד הפייסבוק שלו, דרור מורה יוצר הסרט וסדרת הטלוויזיה "שומרי הסף", ששודרה אמש בערוץ הראשון. את הדברים כתב מורה בעקבות דיון שנערך באולפן הערוץ הראשון, בתום שידור הפרק הראשון של הסדרה.

   

   

  מורה, שיצר את הסדרה מחומרי הגלם של סרט הקולנוע, אשר היה מועמד לפרס הסרט התיעודי באוסקר, התרעם על הדיון שנערך לאחר שידור הפרק, בו הועלו הסוגיות המדוברות בו. "אני לא תמים" אמר מורה ל-ynet, "לא נולדתי אתמול וברור לי שהצורך לעורר את הדיון הזה נבע ממניעים פוליטיים שהוכתבו מלמעלה. ממה שהבנתי, ועדת התוכן בערוץ הראשון, שזה גם דבר שקיים רק ברוסיה הסובייטית, הנחיתה את הצורך לייצר דיון מאזן. לא ידעתי שצריך לאזן ראשי שב"כ, נכון שיש מתוכם פליטיקאים אבל כשהם התראיינו לסרט הם עשו זאת מתוקף תפקידם המקצועי. הם דיברו כראשי ארגון מקצועי.

   

  לתת לצופה להבין לבד. "שומרי הסף" (צילום: אבנר שחף) (צילום: אבנר שחף)
  לתת לצופה להבין לבד. "שומרי הסף"(צילום: אבנר שחף)

   

  "במקום שהצופה יחווה את החוויה לבדו, הוא צריך היה לראות את הדיון הזה", הוסיף מורה. "דיברתי אתמול עם ראשי השב"כ שהביעו מורת רוח  גדולה מאוד מרמת הדיון, המראיינים והאנשים. אם הערוץ הראשון יישדר גם בשבוע הבא אולפן עם דיון אחרי הסרט, אני ממליץ להעביר ערוץ".

   

  יש לציין כי למרות הביקורת על הערוץ, מורה מודע לחשיבות שידור הסדרה דווקא בערוץ הממלכתי. "אני מבהיר ואומר שאני משבח את הערוץ הראשון על השידור. פניתי לערוץ הזה דווקא, למרות שפנו אליי מערוצים אחרים. אני חושב שהבית והאכסניה הנכונה לסרט זה הזה הוא הערוץ הראשון. יחד עם זאת, בשבועות האחרונים אני מסתובב ברשות השידור ואני רואה מאיפה בא הצורך לעורר דיון מאזן".

   

  ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר, אמר בשיחה עם ynet כי: "אני לא רואה בעיה לקיים דיון לאחר הסרט. ראיתי את האנשים והיה שם מגוון רחב. אני רק חושב שראוי היה אילו יותר אנשים היו נחשפים לסדרה הזו. אני מקווה שיתעשתו וישדרו את הסדרה הזו בערוץ אחר".

   

  מי שחזה את דבריו של מורה, הוא מנהל מחלקת התעודה איתי לנדסברג, שלפני כחודש שלח מכתב למנהל חטיבת התוכניות יואב גנאי ובו כתב: "אין צורך ב'שומר הסף' על 'שומרי הסף'". הסדרה היא סדרת תעודה ומשום כך יש בה מרכיבים יחודיים של יצירה תעודית. חוויות אישיות סובייקטיביות, תיעוד ותיאור מציאות כפי שחוו אותה גיבורי הסדרה - ראשי שב"כ במקרה זה, אלמנטים אמנתיים כמו אנימציה ומוזיקה, עריכה ועוד. סרט או סדרת תעודה איננה ראיון רדיו בו מביאים שתי עמדות ומאזנים בשידור חי את הדברים".

   

  בסרט הקולנוע "שומרי הסף" ובסדרת הטלוויזיה מתראיינים שישה ראשי שב"כ לשעבר - אברהם שלום, יעקב פרי, כרמי גילון, עמי איילון, אבי דיכטר ויובל דיסקין, שמספרים את סיפורו של הארגון והתמודדותו עם הסכסוך הישראלי פלסטיני מנקודת מבטם. הספר שהופק בתקציב של יותר ממיליון אירו, עורר גל רב של דיונים ולא במפתיע יש לומר, כך גם סדרת הטלוויזיה.

   

   

  מרשות השידור נמסר בתגובה: "כל ניסיון פוליטי או הפעלת לחץ להתערב בתכנים או בשידוריה של רשות השידור - ייהדף מייד. הדיון אתמול היה ענייני פורה וממצה, גם אם השתתפותו דבריו ודעותיו של משתתף כזה או אחר לא נעמו. הפאנל היה מאוזן מכובד וענייני. רשות השידור מצרה על דבריו של דרור מורה וקוראת לציבור להמשיך ולצפות בפרקים הבאים תוך הבאת הנושא באופן עיתונאי ומקצועי".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  דרור מורה. ממליץ להעביר ערוץ.
  צילום: AP
  לאתר ההטבות
  מומלצים