שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "תנו לנשות הכותל להתפלל - או שסופכם קרב"

  לידי הרבנים הראשיים הגיע מכתב איומים, המזהיר כי אם לא יאפשרו לנשות הכותל להתפלל כמנהגן - "תחזרו הביתה עם מאה גופות של חרדים. סופכם קרב, דוסים מסריחים, מגעילים וטפילים". נשות הכותל: כל בר דעת מבין שאין לנו קשר למעשה

  עוד עליית מדרגה במאבק סביב נשות הכותל: הרבנים הראשיים לישראל, יונה מצגר ושלמה עמאר, קיבלו מכתבי איום על חייהם על רקע התנגדות החרדים לתפילה השוויונית באתר הקדוש.

   

  << עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

  << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

   

   

  במכתב שהגיע ללשכות שני הרבנים, תחת הכותרת "זו אזהרה אחרונה", נכתב: "אם לא יתאפשר לנשות הכותל להתפלל כדרכנו וכמנהגנו, אנחנו נילחם בכם בכל האמצעים, ואתם תחזרו הביתה עם מאה גופות של חרדים. סופכם קרב, דוסים מסריחים, מגעילים וטפילים". על הדף מופיעה תמונת אקדח ונכתב עוד: "יותר לא נבליג. משחררים את הכותל מחדש".

   

  "יותר לא נבליג". תצלום המכתב שנשלח אל הרב מצגר ()
  "יותר לא נבליג". תצלום המכתב שנשלח אל הרב מצגר

   

  ל-ynet נודע כי גם רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', קיבל מכתב בעל נוסח זהה וכי הוא זוכה בימים האחרונים לאבטחה צמודה.

   

  מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר, העביר את המכתב לטיפול קצין הביטחון של משרד ראש הממשלה, האחראי על אבטחת הרבנים הראשיים, וביקש ממנו לפעול לאלתר  לחשיפת שולחי המכתב ולאבטחת הרבנים.

   

  ברבנות הגדירו את המכתב חציית קו אדום. "זו פעם ראשונה שהרבנים הראשיים מקבלים איומים על חייהם ולצערנו במדינת ישראל למדנו כי מילים מסוגלות להרוג. לא מדובר פה רק באיום על הרבנים, אלא על ציבור שלם תוך שימוש בשפה בוטה. אנו מקווים שהמשטרה תמצה את הדין עם המסיתים והמאיימים", אמרו ברבנות.

   

  נשות הכותל: אין לנו קשר למעשה

  נשות הכותל התייחסו למכתבי האיומים שנשלחו, כביכול, מטעמן. "צר לנו לשמוע על גילויי האלימות ועל האיומים שהופנו היום לרבנים הראשיים. כל בר דעת מבין שלנשות הכותל אין שום קשר למעשה ושסגנונם של המכתבים אינו תואם את רוח אהבת ישראל שמובילה הקבוצה. אנו מחזקות את ידי המשטרה בחקירת המקרה ובביעור כל גילויי אלימות באשר הם", נמסר מארגון המתפללות.

   

  גם חבר הכנסת אלי ישי התייחס למכתבים ואמר כי "ההקצנה כנגד הציבור החרדי עוברת כל גבול, ונראה כי מדובר רק בעניין של זמן עד שנראה את תוצאותיה". 

   

  "מכתב זה לא היה יכול להישלח, ללא הקרקע הפורייה המעודדת את ההשתלחות וההסתה בחרדים בזמן האחרון. על המשטרה לעשות כל שניתן למצוא את המאיימים ולהעמידם לדין. על מחרחרי הריב, אשר בחלקם נושאים במשרות ציבוריות, לשקול מילותיהם ומעשיהם באופן שקול ואחראי יותר, בטרם נהיה עדים למקרים בהן הסברים והתנצלויות כבר לא יועילו", אמר ישי.

   

  בתגובה לפרסום דבר מכתבי האיומים, הביעה גם התנועה הרפורמית בישראל שאט נפש מכל גילוי של אלימות פיזית או מילולית. "לאורך כל השנים נוהל המאבק למען חופש דת בישראל באופן ראוי ולא אלים ואין לנו ספק כי כך יהיה גם בעתיד. התשובה היחידה לנסיונות להצר את צעדיהן של נשות הכותל היא הגעה של אלפי אזרחיות ואזרחים לתפילות בראש חודש בדרך מוכבדת ושקטה", נמסר מהתנועה הרפורמית. 

   

  "לנהוג בכותל כמו בבית הכנסת"

  בעיתוי מושלם, פרסמה אחר הצהריים מועצת הרבנות הראשית את החלטות הביניים שנתקבלו בדיון שערכה לפני כשבועיים על מתווה שרנסקי. "בהחלטתה קובעת המועצה כי כל זמן שהרבנות הראשית לא נתנה את החלטתה בעניין זה, אין לשנות מכפי שהיה עד כה, ויש לנהוג בכותל המערבי כמו כל קדושת בית כנסת", כך נכתב בהודעה. 

   

  עוד מסרה המועצה כי היא "פוסלת כל מעשה של פרובוקציה וכל התנהגות אלימה בכל צד שהוא, ופונה לצדדים לנהוג באיפוק עד להחלטה בעניין כדי לאפשר דיון ענייני".

   

  באשר למתווה שרנסקי, הודיעה המועצה כי היא ממתינה להחלטתם של סגן שר הדתות, אלי בן דהן, ויושב ראש הסוכנות, נתן שרנסקי, בסוגיה, טרם תגיע להכרעה.

   

  אלימות לכל דבר

  לפני כשבועיים ריססו אלמונים כתובות נאצה על דלת ביתה של חברת הנהלת הארגון "נשות הכותל", פגי סידור, בשכונת תלפיות בירושלים, במה שנראה כפעולת "תג מחיר" חרדית נגד קבוצת המתפללות. תחת הכותרת "תג תורה", כתבו: "פגי, את הראשונה. אנחנו יודעים היכן את גרה. ירושלים קדושה. הכותל אינו הפקר. נשות הכותל נבלות".

   

  ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, גינה אז בתוקף את ריסוס כתובות הנאצה בפתח ביתה של סידור. ברקת אמר כי ריסוס הכתובות הוא אלימות לכל דבר וכי

  יש לטפל בה בכל חומרת הדין. "הדרך ליישוב מחלוקות בעיר אינה באלימות, אלא בשיח והידברות והגעה להסכמות רחבות ככל הניתן שייתנו מענה לצרכי כל הצדדים", אמר ראש העיר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח
  "אזהרה אחרונה". הרב עמאר והרב מצגר
  צילום: חיים צח
  מומלצים