שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בעליות; מלאנוקס איבדה 2.9%

  ת"א 25 עלה ב-0.3% ות"א 100 טיפס ב-0.2%. הבנק הבינלאומי הוסיף 0.4% לאחר שהודיע על חלוקת דיבידנד של 200 מיליון שקל. מחזור המסחר - 880 מיליון שקל

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בעליות בהובלת מניות הבנקים. ברקע למסחר: מגמה חיובית בבורסות אירופה ובוול סטריט. מחזור המסחר הסתכם ב-880 מיליון שקל.

   

  מדדי המניות

  מדד תל-אביב 25 עלה ב-0.34% ל-1,231.83 נקודות, מדד תל-אביב 100 עלה ב-0.23% ל-1,110.52 נקודות, מדד בלוטק 50 ירד ב-0.59% ל-309.54 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.1% ל-365.05 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  כפי שנחשף ב"כלכליסט", הדיון הממשלתי במסקנות ועדת צמח צפוי להידחות, אף שהיה אמור להתקיים בתקופה הקרובה. על רקע המחאה הציבורית נגד המלצות הוועדה, שכוללת משמרת מחאה מול ביתו של שר האנרגיה והמים סילבן שלום, הפקידים מהדרג המקצועי במשרדי האנרגיה והמים, האוצר וראש הממשלה מתקשים לגייס תמיכה פוליטית של דרג השרים בשביל להביא את המסקנות לדיון ולהצבעה. כך, למשל, לא בטוח ששר האוצר רואה עין בעין עם פקידי משרדו בנושא, וגם עמדת ראש הממשלה בסוגיה טרם הובהרה לפקידים. ממשרד האוצר נמסר כי הוא "מקיים דיונים מקצועיים שבמסגרתם מוצגות המלצות ועדת צמח לשר האוצר".

   

  בתוך כך נגיד בנק ישראל היוצא, סטנלי פישר, העריך בדיון שנערך בוועדת המדע והטכנולוגיה, שעסקה בהקמת הקרן הלאומית לקליטת מס היתר שהוטל על חברות הגז ("מס ששינסקי"), כי עד 2017 הכנסות המדינה ממכירת גז טבעי יגיעו ל-2.9 מיליארד דולר. "זהו סכום הכסף שיכנס לקופת המדינה בגין גביית תמלוגים (12.5%) ומס חברות (כיום 25%), זאת בהתבסס על כל החוזים הקיימים למכירת גז ממאגר "תמר" ללקוחות במשק הישראלי, אמר.

   

  הנתונים שעליהם הכריז פישר יכולים לתת מושג ראשוני כמה מצפה המדינה להרוויח מיצוא הגז. ניתוח דו"חות הבורסה של דלק קידוחים, שמחזיקה למעשה בכל מאגרי הגז שהתגלו מול ישראל (15.625% בתמר, 25.5% בים תטיס ו-22.67% בלוויתן), מעלה שהחברה פרסמה בדו"ח השנתי האחרון תזרים מזומנים עתידי לגבי הכנסותיה ותשלומי המסים לגבי כל מאגר בנפרד. כך למשל, ב-2013 תקבל המדינה 173 מיליון דולר מתמלוגים וזאת ממכירת 5.63 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי. ב-2014 דלק קידוחים מעריכה ששותפות "תמר" תספק כבר 7.5 מיליארד מ"ק ואילו ב-2018 היקף אספקת הגז כבר יגיע ל-11.88 מיליארד מ"ק - פי שתיים ויותר משיא הצריכה שנמדד עד היום בישראל.

   

  מניות במרכז

  הבנק הבינלאומי (המניה עלתה ב-0.4%) דיווח היום כי הדירקטוריון אישר חלוקת דיבידנד לבעלי המניות בהיקף של 200 מיליון שקל. עדי סקופ, אנליסט הפיננסים של אי.בי.אי, התייחס בשיחה עם "כלכליסט" לחלוקת הדיבידנד של הבנק ואמר: "בתקופה האחרונה אנחנו למעשה רואים שינוי בהתנהלות של בנק ישראל שעד היום לא עודד חלוקת דיבידנדים אצל הבנקים הגדולים. הבנקים אשר יכולים להתמודד עם המעבר לבאזל 3 יכולים להרשות לעצמם לחלק דיבידנד".

   

  הפור נפל במלאנוקס (מניית החברה איבדה 2.9%) עם החלטת בעלי המניות לפסול את ולדמן מלכהן כיו"ר במקביל לכהונתו כמנכ"ל. פחות משבוע אחרי שמלאנוקס החליטה להימחק מהמסחר בתל אביב בעקבות העימות עם הגופים המוסדיים בהקשר להמשך כהונתו של מנכ"ל החברה, איל ולדמן, כיו"ר ומנכ"ל במקביל, התקבלה החלטה באסיפת בעלי המניות של מלאנוקס. בעלי המניות החליטו כאמור לא לאפשר לולדמן לכהן כיו"ר החברה. כעת תאלץ מלאנוקס למצוא יו"ר אחר, למרות החלטתה להימחק מהמסחר.

   

  חברת הביומד פלוריסטם העוסקת בתחום הריפוי התאי באמצעות תאי גזע מהשלייה, הודיעה כי רשות המזון והתרופות בארה"ב (ה-FDA) מבקשת להשהות את הניסוי הקליני שלב 2 במוצר PLX-PAD לטיפול בצליעה בינונית לסירוגין. בקשת ה-FDA באה על רקע מקרה ספציפי של חולה שסבלה מתגובה אלרגית לאחר הזרקה של התאים. מדובר במקרה יחיד מתוך 74 חולים שהוזרקו. היום לא יחודש המסחר במנייה באחד העם.

   

  חברת הנדל"ן רבד, הנמצאת בשליטתו של יגאל אהובי ומנוהלת על ידי שרון זכות, דווחה כי חברת נכס זרה המוחזקת על ידה בשיעור של 100%, חתמה על הסכם למכירת הנכס המוכר כבניין "סוויסקום" (Swisscom) בעיר ברן שבשוויץ בתמורה ל-203.9 מיליון שקל.

   

  חברת גילת רשתות לוויין העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים ושירותים לרשתות תקשורת לווייניות, הודיעה היום כי נבחרה על ידי אחת מחברות התקשורת הגדולות בדרום מזרח אסיה לאספקת קישוריות אינטרנט לווייני בפס רחב לכ-2,500 בתי ספר ברחבי המדינה. "כמי שתומכים בכמה מיוזמות החינוך המקוון הגדולות בעולם, אנו גאים בכך שהטכנולוגיה שלנו תורמת באופן משמעותי וארוך טווח לאיכות חיי התלמידים", אמר סטפן פאלומבה, סמנכ"ל אסיה בגילת.

   

  אחרי רכישת מותג ההלבשה התחתונה הגרמני שיסר במאי 2012, דלתא ניסתה היום לרכוש עוד מותג הלבשה תחתונה אירופי שנקלע לקשיים. דלתא דיווחה בצהריים כי נכנסה להליך התמחרות על רכישת מותג העל לה פרלה – מותג יוקרה של הלבשה תחתונה, בגדי ים, בשמים ועוד שנקלע לקשיים ונכנס להליך המקביל באיטליה להקפאת הליכים (שנקרא Concordato Preventivo) במאי 2013. שעות ספורות לאחר מכן דיווחה כי הצעתה לא נבחרה – וחברה אחרת זכתה בהליך ההתמחרות שהתקיים היום בבית המשפט בבולוניה.


  פורסם לראשונה 04/06/2013 10:18

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים