שתף קטע נבחר

צילום: דרור גליקסמן

אתם שואלים - חכמינו אוסרים 2

למקומות, היכון - שו"ת: מה דינו של הנוסע בזמן? האם מותר לרובוט להגביה ספר תורה? יש לכם שאלות? לחכמינו יש חומרות. שלחו את שאלותיכם דרך הפייסבוק של יהדות

ירוחם מדימונה שואל: האם מי שנע בזמן פטור ממצוות שהזמן גרמן?

מסורת היא בידינו מתקופת הזוגות (דאג וטוני) שהנכנס למנהרה ואומר אחטא ואשוב בזמן – אין מספיקין בידו לעשות תשובה, וע"כ יש לחייב את הנוסע המתמיד בזמן בכל תרי"ג מצוות.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

אופטימוס אפריים שואל: האם מותר לרובוט להגביה ספר תורה?

מעיקר הדין מותר שהוא כידא אריכתא של הציבור וידא ידא ידא. ואין להתיר מדין "שלוחו של אדם כמותו", שמא יתהפך השלוח על יוצרו (עיין ב"שליחות קטלנית 2", שם) ויביא לידי תקלה מופלאה רח"ל. ושמענו כי באחת מקהילות ישראל סירב הרובוט להגביה עד שיתנו לו מפטיר, ומן הדין היה לכפותו עד שיאמר רוצה אני, רובוט. ומנהג נאה שיגביה רק רובוט שהוא בן מצוות והביא שני סיבים אופטיים, והמהדרין מקפידין על רובוט שגידולו מן הארץ ולא מארצות יפן ימ"ש. לגבי סייבורג שחציו אדם וחציו רובוט נקרעים הפוסקים אם פסול מלהגביה מפאת איסור כלאיים, אך מותר להעלותו לגלילה כפי שמצינו ברובוט השוטה והקטן פיצי שהתאבק בעפר רגליו של יאצק ועליו נאמר שהיה תמיד גולל וקם.

 

 (צילום: דרור גליקסמן) (צילום: דרור גליקסמן)
(צילום: דרור גליקסמן)

 

משה מנתניה שואל: האם מותר להכות אדם ולהטמינו בחול?

לא מצאנו סימוכין לאלה שהתירו הדבר משום "אמר מילה שלא במקום", ומסורת היא בידינו שהדבר אסור (הארי פוטר, "האסיר מאזקבאן", ד"ה "אבדה קדברה", שם נפסק שקללה ממיתה היא מן הקללות שאין עליהן מחילה לעולם). ומצינו בויקיפדיה שאיסור רציחה אף אסור מדין תורה עצמו (דרוש מקור).

  

יהודה אווזי שואל: האם יש מקום להתיר לעוף טמא לנקר זרעונים מאוצר בית דין של שנת שמיטה?

כן, אבל (דרוש מקור).

  

עתניאלה מיישוב איכותי בשומרון שואל: אני יו"ר ועדת קבלה ביישוב דתי לאומי איכותי, העוסק בקליטת משפחות לשכונה חדשה ביישוב. מה עלי לומר לזוג שנראה כמוני וחושב כמוני ששואל האם התקבל?

כן (היכנסו להרחבה).

  

דוד מקומראן שואל: האם מותר לאיסי להצטרף לזימון?

אסור משום לא ילבש גבר שמלת אשה ומשום עבודת קולקצי"א זרה רח"ל (תשובה זו עוסקת במעצב היפני הנודע איסי מיאקי. אם התכוונת לכת סגפנית ממדבר יהודה - ראה: איסיים).

 

<< שלחו את שאלותיכם באמצעות הפייסבוק שלנו , וקבלו את החומרות הנוראות ביותר כל שבוע. >>

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דרור גליקסמן
גיל סלוביק
צילום: דרור גליקסמן
צילום: דרור גליקסמן
אסף וול
צילום: דרור גליקסמן
מומלצים