שתף קטע נבחר

בנט ימנה בעצמו נשים לגוף שבוחר הרב הראשי

בבית היהודי מסרבים להסיר הווטו על חוק שטרן אך מבטיחים: היו"ר בנט ישתמש במינויים שבסמכות שר הכלכלה כדי לשלב נשים בגוף הבוחר. התנועה: חבל ומוזר שזה לא בוצע כראוי

נמשכת הסערה סביב שילוב נשים בגוף הבוחר את הרב הראשי לישראל. לאחר שמפלגת הבית היהודי הטילה וטו על היוזמה לעגן בחוק את הייצוג הנשי, והותקפה על כך מצד מפלגת התנועה, הבהירו אנשי מפלגתו של נפתלי בנט: הנשים ישולבו בגוף הבוחר חרף הווטו, מתוקף סמכותו של בנט כשר הכלכלה.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

בימים האחרונים הפעילו בתנועה לחצים על הבית היהודי כדי לגרום להם להסיר את הווטו שהטילה על "חוק הרבנות הראשית" שהגיש ח"כ אלעזר שטרן, ולצורך כך גויסה גם מפלגת יש עתיד שאיימה לא לתמוך באף חוק בענייני דת של הבית היהודי. אולם הדברים לא הועילו והווטו לא הוסר. במפלגת התנועה האשימו את בנט שהוא נותן לרבנים קיצוניים לנהל את ענייני המפלגה, אולם היום הגיעה התשובה של הבית היהודי.

 

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, הודיעה כי חוק שטרן לא יקודם אולם בגוף הבוחר ישולבו נשים, מאחר שעל פי החוק, בסמכותו של שר הכלכלה לקבוע עשרה מינויים לגוף זה. "הפתרון שהבאנו יביא לשילוב נשים בגוף הבוחר, במקום לסדר עבודה לעסקנים ופוליטיקאים", אמרה שקד. "הגוף הבוחר החדש יורכב בין היתר מח"כיות, שרות, נשות ציבור וראשת עיר".

 

"בכך", הוסיפה שקד, "אנו ממשיכים תהליך של חיזוק מעמד האישה, שהחל אתמול עם מינוי ראשון של חברת כנסת אישה מהבית היהודי לוועדה לבחירת דיינים, ונמשך היום עם התחייבותו של השר בנט לשלב את מקסימום הנשים המותר בגוף הבוחר".

 

בבית היהודי קראו ללבני לברך

אמש בדיון לילי במליאת הכנסת נרשם שוב עימות בין שתי הסיעות, לאחר ששטרן האשים את חברי הסיעה ואת ח"כ שולי מועלם בכך שלא נכחו בהצבעה על החוק שלו. מועלם, שפרצה בבכי באמצע הדיון, ענתה לשטרן שנעדרה בשל בדיקה רפואית. הוא, בתורו, נאלץ להתנצל.

 

מהבית היהודי נמסר: "כעת אנו קוראים לשרת המשפטים לבני לברך על שילוב הנשים שמוביל הבית היהודי, ובמקביל למשוך את התנגדותה למהפכת שירותי הדת שמובילה המפלגה למען אזרחי ישראל. לא ניתן לעצור הן את שילוב הנשים והן את הרפורמה שיזמנו בשרותי הדת בישראל". במפלגה ציינו כי "המהפכה שיזמנו תביא להתייעלות, לפתיחת אזורי הרישום לנישואין ולצמצום הפוליטיקה במינויים למועצות הדתיות. התנגדותה של לבני עד כה עיכבה ופגעה באזרחי ישראל וכעת היא מיותרת מתמיד".

 

בתגובה, נמסר ממפלגת התנועה כי "הודעת הבית היהודי על כך שהם יימנו נשים לגוף הבוחר את הרבנים הראשיים היא הישג ראשון במאבק התנועה למען שוויון לנשים ככלל, וזכותן לבחור את הרבנים הראשיים בפרט. עם זאת, זהו פתרון חלקי והיה ראוי שהבית היהודי יאפשרו לקדם שוויון לנשים בחקיקת חוק שטרן שהגישה התנועה".

ח"כ שטרן עצמו הוסיף כי "אנו שמחים שבבית היהודי הגיעו למסקנה שצריך לשלב נשים בגוף הבוחר, רק חבל ומוזר ששילוב הנשים לא בוצע בדרך הראויה - בחקיקה, כפי שהצעתי, באופן שיבטיח את ייצוג הנשים גם לבחירות הבאות. אמשיך לפעול שבכל פורום שבוחר את הרבנות הראשית, הן בבחירות הקרובות והן בבאות, יהיה יצוג הולם לנשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
בנט. חיזוק מעמד האשה
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: גיל לרנר
לבני. תקפה את הבית היהודי
צילום: גיל לרנר
מומלצים