שתף קטע נבחר

שופט בדיון על נאנסת: "יש בנות שנהנות מאונס"

בדיון על צעירה בת 19, שבגיל 13 נאנסה בידי 4 צעירים פלסטינים, אמר השופט נסים ישעיה כי "יש בנות שנהנות מאונס". הנהלת בתיהמ"ש: לא הייתה לו כוונה לפגוע, הוא מתנצל. השרה לבנת: "אמירת השופט אומללה"

"יש בנות שנהנות מאונס". כך אמר השופט נסים ישעיה במהלך דיון בוועדת ערר. יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ד"ר עליזה לביא, הודיעה כי תפנה הבוקר (יום ד') לשרת המשפטים ציפי לבני בדרישה להדיח מיד את השופט מתפקידו, לאור הדברים שאמר שלשום בעת דיון במשפט על צעירה, שבעת שהייתה בת 13 נאנסה בידי ארבעה צעירים פלסטינים. השרה לימור לבנת ציינה כי "אמירתו של השופט מחרידה ומקוממת".

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי לשופט לא הייתה כוונה לפגוע בנאנסת וכי הוא מתנצל. הם הדגישו כי מדובר בשופט בדימוס שעדיין יושב בדיונים ובהמשך הוא יזומן לבירור.

עורכת הדין שמייצגת את קורבן האונס - כיום בת 19 - אמרה לגלי צה"ל כי שני השופטים הנוספים החברים בהרכב ניסו להרגיע את הרוחות ולהפחית ממשמעות אמירתו של השופט ישעיה.

 

שרת התרבות והספורט לימור לבנת המשמשת גם כיו"ר ועדת השרים לקידום מעמד האישה, קראה למנהל בית המשפט, השופט מיכאל שפיצר, שלא לאפשר בעתיד לשופט ישעיה לשבת בהרכב שיפוט כלשהו. לבנת ביקשה לערוך "בדק בית מקיף" כדי למנוע מקרים דומים בעתיד.

 

לבנת אמרה כי "אמירתו של השופט מחרידה ומקוממת ולא ניתן להשלים עמה, קל וחומר כשהיא נאמרת מפי מי שיושב בכס השיפוט ואמור לפסוק בענייניהן של נפגעות אונס. קורבנות האונס עוברים טראומה נפשית קשה. קשה לאמוד את הנזק הכולל שנגרם בעקבות אמירה אומללה זו, שעלולה להרתיע קורבנות תקיפה מינית נוספות, בהווה ובעתיד, מלדווח על התקיפה".

 

"התבטאות מסמרת שיער" 

"לא ייתכן ששופט שזוהי תפיסתו יישב בדין אפילו שעה אחת נוספת", אמרה יו"ר הוועדה עליזה לביא, "מטרידה לא פחות תגובת הנהלת בית המשפט, שמצאה לנכון לומר'כי 'לא הייתה בדברים כוונה לפגוע או לזלזל חלילה בנפגעות מעשה אונס'. הנקודה איננה אם הייתה לו כוונה לפגוע, אלא איך ייתכן שזוהי תפישתו של שופט".

 

ח"כ לביא הוסיפה: "אנחנו מדברים כבר שנים על חינוך והסברה, ואז נחשפים להתבטאות מסמרת שיער דווקא מפיו של שופט מחוזי שאמור לקבוע נורמות התנהגות. אני קוראת לשרת המשפטים להדיח את השופט מיד ולחייב את כל השופטים בישראל לעבור הכשרה בנושא תקיפות מיניות, הכשרה שהנהלת בתי המשפט מסרבת כבר שנים לחייב בה את השופטים".

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, קראה לנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס להשעות מיידית את השופט ישעיה מכס השיפוט. לדברי גלאון, "לא ייתכן ששופטים במערכת המשפט שאמורה להגן על הקורבנות, ינהלו אותה באופן חשוך, חסר בושה וחסר אחריות".

 

גלאון אמרה עוד כי "התנצלות במקרה כזה אינה מספיקה ויש לפעול להדחתו של השופט ישעיה פן ייפגעו נשים נוספות מתפישותיו החשוכות. אני מציעה לראשי מערכת המשפט בישראל,

 לא להקל ראש במקרים אלו, ולבצע ניקוי יסודי של המערכת מדעות ומשופטים שסורחים. שופטים אינם חסינים מפני החוק - ניתן ואף רצוי להגיש נגדו קובלנה משמעתית, ולסלקו במהרה מהמערכת".

 

השופט ישעיה עורר בעבר סערה לאחר שאמר בראיון פרישה ל"דה מרקר" ב-2009 כי "תמיד ממנים ספרדי תורן לבית המשפט העליון". באותו ראיון מתח ישעיה ביקורת על עורכי הדין ואמר כי "יש מקרים שאני מאבד את העשתונות ומרים קול צעקה. היום יש עורכי דין חצופים, קופצים האחד לדברי השני, באמצע עדות מתערבים. המילה 'סליחה' הפכה למילת מפתח של עורכי הדין. הולך ופוחת הדור".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים