שתף קטע נבחר

רבנים: להפגין גם החודש נגד נשות הכותל

רבנים ואדמו"רים קוראים לציבור החרדי להתייצב ביום ראשון מול "נשות הכותל", ולקיים תפילה המונית במקביל לזו שלהן. כדי להימנע מאלימות, ביקשו הרבנים כי רק גברים נשואים יגיעו לעצרת. "לא ניתן לנשות הפרובוקציה לפגוע בקדושת הכותל"

אלפי חרדים צפויים להשתתף בעצרת תפילה ומחאה נגד "נשות הכותל" שתיערך בתחילת השבוע הבא ברחבת הכותל המערבי. במודעה שתתפרסם מחר בעיתונות החרדית לזרמיה, קוראים רבנים ואדמו"רים ממנהיגי הציבור החרדי לקיים ביום ראשון, ראש חודש תמוז, בשעה 6:30 בבוקר, תפילה המונית באתר הקדוש, במקביל למניין השוויוני החודשי של קבוצת הנשים.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

עוד על "נשות הכותל":

 

עם זאת, כדי להימנע ממעשי פרובוקציה ואלימות, כפי שהיו בעת תפילת בנות הסמינר בחודש שעבר, קבעו הרבנים כי בעצרת ישתתפו גברים נשואים בלבד ולא תלמידי ישיבות צעירים.

 

סגן ראש העיר ירושלים יצחק פינדרוס (יהדות התורה), ממארגני המחאה, אמר ל-ynet: "נעשה הכל כדי שהכותל המערבי יישאר מקום הנאמן למסורת היהודית המקורית, ולא ניתן לנשות הפרובוקציה לפגוע בקדושתו". הוא העריך כי בעצרת ישתתפו למעלה מעשרת אלפים איש ואישה.

 

על מכתב הרבנים לא מופיעים שמותיהם, אך העובדה כי יתפרסם בעיתונים הרשמיים של יהדות התורה (וככל הנראה גם זה של ש"ס), מעידה כי הוא מקובל על מנהיגי הזרמים השונים – אשכנזים, חסידים, ליטאים ובני עדות המזרח.

 

מכתבי איומים וכתובות גרפיטי

יום לפני תפילת ראש החודש שעבר, קראו הרב עובדיה יוסף והרב שטיינמן לבנות סמינרים חרדיות להתייצב מול "נשות הכותל" באתר הקדוש, כדי להאפיל על תפילתן. אלפי תלמידות סמינר נענו לקריאת הרבנים, והתייצבו ברחבת הכותל בבוקר התפילה. אליהן הצטרפו גם אלפי צעירים חרדים.

 

כוחות המשטרה יצרו חיץ אנושי בין "נשות הכותל" ובין החרדים והחרדיות, אבל הדבר לא הועיל. עם תחילת התפילה, החלו כמה מהמתפללים החרדים להכות את השוטרים, להשליך שקיות זבל לעברם ולעבר נשות הכותל ולשרוק במשרוקיות. הם אף קראו קריאות גנאי לעבר השוטרים, השליכו כוסות קפה, כוסות מים וחפצים אחרים, והתיזו מים לעבר נשות הכותל. שלושה תלמידי ישיבה שהפרו את הסדר נעצרו ושני שוטרים נפצעו קל וטופלו במקום.

 

לפני יומיים קיבלו הרבנים הראשיים, יונה מצגר ושלמה עמאר, מכתבי איום המזהירים כי אם לא יתאפשר ל"נשות הכותל" להתפלל כדרכן – "תחזרו הביתה עם מאות גופות של חרדים". על הדף הופיעה תמונת אקדח ונכתב עוד: "יותר לא נבליג. משחררים את הכותל מחדש".

מכתבים בנוסח זהה נשלחו גם אל רב הכותל ואל חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה).

 

לפני כשבועיים, ריססו אלמונים כתובות נאצה על דלת ביתה של חברת הנהלת הארגון "נשות הכותל", פגי סידור, בשכונת תלפיות בירושלים, במה שנראה כפעולת "תג מחיר" חרדית נגד קבוצת המתפללות. תחת הכותרת "תג תורה", כתבו: "פגי, את הראשונה. אנחנו יודעים היכן את גרה. ירושלים קדושה. הכותל אינו הפקר. נשות הכותל נבלות".

 

בסוף אפריל, כשבועיים לפני שנערכה התפילה הקודמת של "נשות הכותל" העניק בית המשפט המחוזי בירושלים פרשנות חדשה להחלטת בג"ץ בעניינן, וקבע כי השופטים כלל לא אסרו על קבוצת המתפללות לקיים את מנהגן ברחבת הכותל המערבי. לדברי השופט משה סובל, בית המשפט העליון התנה את איסור התפילה בהכשרת מתחם קשת רובינזון כאתר חלופי לפולחן הדתי, אך מעולם לא נקבע כי המתחם אכן הותאם לתפילה ציבורית, כנדרש.

 

"בג"ץ לא הטיל על נשות הכותל איסור תפילה", קבע בית המשפט, "ולמצער, לא איסור שהפרתו מקימה סנקציה פלילית". בהתייחס לטענה נוספת של המשטרה לעילת מעצר, בגין עבירה על תקנות המקומות הקדושים ב"עריכת טקס דתי שלא על פי מנהג המקום, הפוגע ברגשות ציבור המתפללים" - כתב השופט שאין הכרח לפרש כי דווקא המנהג האורתודוכסי הוא השולט באתר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נשות הפרובוקציה". אחת מנשות הכותל בתפילת ראש חודש שעבר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים