שתף קטע נבחר

קרב בגבול: אסד כבש מחדש את מעבר קונייטרה

הבוקר השתלטו המורדים על מעבר הגבול בין סוריה לישראל, אך ההישג האסטרטגי החזיק מספר שעות בלבד שבסופן שבו כוחות אסד לשלוט במעבר. קרבות עזים מתחוללים ב"קונייטרה הישנה". פקח או"ם נפצע מנפילת פצמ"ר. 2 אזרחים סורים פונו לישראל במצב קשה. חקלאים בישראל הונחו שלא להתקרב לאזור

אסד והמורדים נלחמים על מעבר קונייטרה. הבוקר (יום ה') כבשו המורדים את הצד הסורי של מעבר הגבול היחיד בין ישראל לסוריה. מספר שעות לאחר מכן הדפו אותם כוחותיו של אסד שהשתלטו מחדש על המעבר. ההתפתחות הדרמטית במלחמת האזרחים הסורית מתרחשת יממה לאחר שהמורדים נסוגו מקוסייר שליד גבול לבנון, במהלך שנראה כהצלחה גדולה לצבא אסד. צפו באזור הקרבות בקונייטרה:

  

המלחמה בסוריה - כותרות נוספות

 

ב"קונייטרה הישנה", העיר הסורית היחידה ליד הגבול הישראלי, מתחוללים קרבות עזים בין המורדים לצבא אסד. המורדים פועלים במרחב מעבר הגבול עם ישראל במטרה לכבוש אותו מידי הצבא הסורי. כחלק מהלחימה, נפצע פקח או"ם מנפילת פצמ"ר במחנה האו"ם בגבול סוריה-ישראל. כמו כן, צה"ל פינה לבית החולים זיו בצפת שני אזרחים סורים שנפצעו קשה מירי בקרבות. הטלוויזיה הסורית הממלכתית דיווחה כי "הכיבוש הישראלי העביר פצועים משורות כנופיות הטרוריסטים לתוך השטחים הכבושים".

 

הצד הסורי של מעבר קונייטרה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הצד הסורי של מעבר קונייטרה(צילום: יואב זיתון)
 

 

 

אזור הקרבות סמוך לקונייטרה, הבוקר (צילום: גילי סיוון ) (צילום: גילי סיוון )
אזור הקרבות סמוך לקונייטרה, הבוקר(צילום: גילי סיוון )

 

אסד, הפסיד את מעבר הגבול (צילום: AP) (צילום: AP)
אסד, הפסיד את מעבר הגבול(צילום: AP)
 

גורמי אופוזיציה בקונייטרה מסרו הבוקר כי המורדים הצליחו להשתלט על מעבר הגבול והסבו אבידות כבדות בנפש לכוחותיו של אסד וגם לציוד שלהם. בנוסף, הם טענו כי הצליחו להשמיד ארבעה טנקים של כוחותיו של אסד. בלחימה נטלו חלק שתי קבוצות עיקריות: הראשונה נקראת "תג'מע תחריר אל-קונייטרה" והשנייה "חטיבת אל-מועתסם באללה".

 

לאחר מספר שעות הטלוויזיה הסורית הממלכתית הכחישה כי "הכנופיות החמושות" השתלטו על אזור קונייטרה. לפי הדיווח, "הצבא הסורי רדף אחר כנופיות הטרור והיכה את מעוזי הטרוריסטים בקונייטרה. הצבא רדף אחריהם לכיוון הגולן הכבוש".

 

הצד הסורי במעבר הגבול מרוחק כ-70 מטרים מעמדת צה"ל ובאמצע נמצאת עמדה של האו"ם. במהלך השנה האחרונה צה"ל עיבה את מרחב מעבר הגבול בגדר חדשה וגבוהה ומגדלי פילבוקס מבוטנים שכעת מאוישים על ידי לוחמי גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל.

 

צה"ל הנחה את החקלאים העובדים בסמוך לגבול באזור קונייטרה שלא להתקרב לשטח. אלכס קודיש, מנהל מטעים בעין זיוון השוכנים כמאה מטר מהגבול, עבר עם העובדים למטע מרוחק מהגבול. "התרחקנו מגדר המערכת כדי שלא תהיה סכנה ואנחנו ממשיכים לעבוד כרגיל", סיפר. "שמעתי את הנפילות הבוקר וזה עדיין נמשך. רואים את הנפילות בצד השני של הגבול".

 

דליה עמוס, דוברת מועצה אזורית גולן, מסרה כי בשל האירועים הוחלט לסגור את אזור מטעים העמק קונייטרה הכולל את בוסתן הגולן וכביש 98 בין אלוני הבשן לעין זיוון. במקביל, התחדשה הבוקר השריפה באזור חמת גדר. צוותי כיבוי בסיוע מטוסים השיגו שליטה על האש שכילתה אלפי דונמים של קוצים ומרעה.

 

פארס פארס, אחד מהעובדים במטעים, סיפר: "כל היום שמענו פה את הפיצוצים, הבנות פחדו, אבל אנחנו היינו בצבא ואנחנו לא פחדנו. אמרו לנו לעבור ממטע אחד למטע אחר, מדי פעם יש פה אנשים מהבטון שמסתובבים כאן".

 

לא הרחק משם, במרכז הדרך לכביש 98 בין עין זיוון לבסיס האו"ם בוקנייטרה, נקלע צוות של הטכנאים של חברת החשמל למצב שבו הרגיש מאוים. פרי בלילי, אחד הטכנאים, סיפר כי קליע או רסיס כלשהו פגע בכבל מתח גבוה והם נאלצו לבצע בו עבודות תחזוקה כשברקע נמשכים הדי הלחימה.

  

אזור קונייטרה, הבוקר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אזור קונייטרה, הבוקר(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
(צילום: חגי אהרון)

 (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
(צילום: חגי אהרון)

 

מעבר קונייטרה - תפוחים, חתונות וסמל שלטון

מעבר הגבול, שמהווה סמל שלטון מרכזי של שלטון אסד ברמת הגולן, נחשב ליעד מרכזי עבור כוחות המורדים. העיירה קונייטרה עצמה, הצמודה למעבר, נחשבת למקום אסטרטגי מבחינת השליטה ברמת הגולן כולה. כוחות המורדים, שמורכבים בדרום רמת רמת הגולן מג'יהאדיסטים ומפעילי אל-קאעידה ובצפון הרמה מפעילים סלפים ועריקי הצבא, ריכזו את מאמציהם באזורים אלו, אך ככל שחלף הזמן, התקרבו יותר ויותר למרכז הרמה במטרה לכבוש את קונייטרה. המעבר עצמו, שמפוקח על ידי כוחות יונפי"ל, סגור לתנועת הולכי רגל ועיתונאים.

 

בישראל התירו בשנים האחרונות לקבוצות של סטודנטים דרוזים המתגוררים במג'דל שמס, במסעדה ובבוקעאתא לצאת דרך המעבר לצורך לימודים אקדמיים בדמשק. במקביל, הותר גם מעבר של דרוזים למקרים הומניטריים רפואיים ולטובת חתונות של דרוזים ישראליים עם דרוזיות סוריות ולהפך.

 

בשל מלחמת האזרחים הופסקה תנועת החתונות במעבר הגבול ודוללה משמעותית תנועת הסטודנטים, אך עד לימים האחרונים הועברו דרך המעבר טונות של תפוחים מתוצרת חקלאית של הדרוזים בגולן לסוריה.

 

בלבנון דווח הבוקר כי 12 רקטות התפוצצו בעיר בעל-בק שנחשבת למעוז חיזבאללה. על פי הדיווחים, ישנם פיצוצים כתוצאה ממתקפת הרקטות. ייתכן כי ההתקפה בוצעה על ידי גורמי אופוזיציה סוריים בתגובה למעורבות חיזבאללה בכיבוש אתמול של העיר קוסייר בסוריה.

 

חייל סורי קובע את דגל המדינה על בניין בקוסייר, אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חייל סורי קובע את דגל המדינה על בניין בקוסייר, אתמול(צילום: רויטרס)

 

אתמול דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בסוריה כי הצבא השיג שליטה מלאה על העיירה קוסייר שבגבול לבנון, שם נלחמו בשבועות האחרונים אנשיו של בשאר אסד לצד אלפי לוחמי חיזבאללה מול כוחות המורדים. "הלוחמים הגיבורים שלנו החזירו את הביטחון ואת היציבות לכל חלקיה של קוסייר", נאמר בהודעת הטלוויזיה. המורדים ניסו בתחילה לשדר מסר מעודד והכחישו את הדיווחים, אך כעבור זמן מה הודו: נסוגנו מקוסייר.

  

אזור קוסייר הוא בעל חשיבות כפולה: הוא מקשר את דמשק עם אזור החוף הסורי, ביתה של העדה העלווית. בנוסף, המורדים מבריחים כלי נשק ואספקה מלבנון ללוחמים בתוך סוריה. השליט הסורי צריך לשמור על מעבר פתוח ממעוזי חיזבאללה בבקעה לאזורי החוף הסורי שבהם מתרכזים רוב בני עדתו. מקורות באופוזיציה אומרים שאזור החוף עשוי לשמש כמדינת מפלט עלווית, במקרה שאסד ייפול בדמשק וסוריה תתפורר לעדות דתיות ואתניות.

 

כמו כן, מוקדם יותר הבוקר דיווחה רשת CNN כי סוכנויות המודיעין האמריקניות זיהו שלוש ספינות מלחמה רוסיות במזרח הים התיכון, שלפי החשד נושאות משלוח נשק לכוחותיו של הנשיא אסד בסוריה. לפי הדיווח, שנמסר לרשת האמריקנית מפי גורם רשמי בפנטגון, ייתכן שאף מדובר ברכיבים של המערכת המתקדמת להגנה מפני טילים S-300.


פורסם לראשונה 06/06/2013 08:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים