שתף קטע נבחר

יריות, גניבות, בריחות. אלו החשודים מהברנוער

חגי פליסיאן, הקרוב שלו שהיה נער וטרלן חנקישייב, עבדו יחד בקו חלוקת ביצים. לחברות קדמה ילדות קשה בשכונת פרדס כץ שבבני ברק, עזיבת הדת והידרדרות לפשעים "קטנים". לאחד מהם קשר משפחתי טראגי לעולם העברייני

שכונת פרדס כץ בבני ברק מוכרת שנים כמקום מוזנח, חצר אחורית רוויית פשיעה בלב גוש דן. אבל ספק אם מישהו שיער ששם יימצאו החשוד ברצח בברנוער - פשע שהונע לפי טענת המשטרה מנקמה אישית, אבל הפך לרצח מלא שנאה וחסר הבחנה. אחרי חשיפת הפרטים ניתן לספר על עברם של החשודים.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

אחיו של החשוד בירי: הרוצח מהברנוער פסיכופת

הוארך מעצר בכיר הקהילה, שמו ייחשף מחר

 

החשוד שלחץ על ההדק הוא חגי פליסיאן, בן 23. הצעיר הקרוב לו היה נער בעת הרצח ובמשטרה סבורים כי הבכיר בקהילה שנעצר ביצע עבירה פלילית שכוונה כלפיו. הוא תכנן יחד עם פליסיאן את המעשה. חברם של השניים, טרלן חנקישייב, חשוד אף הוא במעורבות עמוקה בתכנון הרצח ובביצועו.

 

פליסיאן הוא בן למשפחה דתית בת שישה ילדים מפרדס כץ. אחרי שהוריו התגרשו נותר יחד עם אחיו ברשות האם, שכדי לפרנסם נאלצה לעבוד קשה. חלק מבני המשפחה המשיכו ללמוד במערכת החינוך הדתית, אך האח הבכור יעקב ולצדו חגי ואחרים - הידרדרו לפשע.

 

על הכוונת בפרדס כץ

דווקא בעברו של האח הבכור, שאינו חשוד בפרשת הברנוער, נרשם התיק הפלילי העבה ביותר עקב הסתבכויות פליליות. הוא וחגי ספגו לפני כשנה וחצי יריות מטווח קצר בגן ציבורי ברחוב יוסף חיים בבני ברק. אחד האחים נפצע באורח בינוני והשני קל. היורה לא נמצא עד היום. לאחר האירוע נעצר בחשד למעורבות בו חישי חדיף, מי שהוגדר "ראש כנופיית פרדס כץ". במקרה אחר נקבע כי חגי, החשוד ברצח, ישמש כמפקח על יעקב כשזה שהה במעצר בית.

 

 (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

פליסיאן בפייסבוק ()
פליסיאן בפייסבוק
 

בשנת 2004 נפתח נגד חגי והחשוד הנוסף תיק בגין הצתה, גניבה והחזקת סכין. קרוב המשפחה הצעיר מחגי הסתבך עם החוק שוב ושוב, והוא מוכר למשטרה מ-2004. במהלך 2010 גנב אופנוע, נהג ללא רישיון כשהוא שיכור, נמלט משוטרים שביקשו ממנו לעצור, עבר באור אדום מספר צמתים ונמלט ברגל לאחר שהתהפך. בתום המרדף הפרוע, התחבא תחת אוטובוס עד שנעצר.

 

כמה חודשים לאחר מכן עלתה לו התנהגות דומה ביוקר. תוך שהפר את תנאי מעצר הבית יצא החשוד לנסיעה על אופנוע, נהג בפראות, התהפך ונפצע קשה. חייו ניצלו לאחר מאמצי החייאה. הוא עבר ניתוחים ספורים ואושפז למשך חמישה חודשים. בשל עבירות אלה וכן בשל עבירת "הכשלת שוטר" שעבר כששוב הפר תנאי שחרור, הוא נידון לארבעה חודשי מאסר בפועל בנובמבר 2011. בית המשפט הקל בעונשו נוכח מצבו הפיזי, כשהצעיר התחייב כי פתח בדרך חדשה בחייו. בשכונה זוכרים עד היום כיצד "נכנס למאסר על כיסא גלגלים".

 

חגי פליסיאן ()
חגי פליסיאן

חנקישייב בעת המעצר ()
חנקישייב בעת המעצר
 

מובא לבית המשפט (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
מובא לבית המשפט(צילום: מוטי קמחי )

עו"ד רונן רבי, שייצג את חגי בעבר ומייצג אותו גם בתיק זה, סיפר על "אדם חביב מאוד, שקט, יסודי, מילה אצלו זו מילה. אם אתה קובע פגישה הוא תמיד מגיע בזמן. חמד של בחור". לדבריו, "לא היו לו מעולם התפרצויות, הוא לא צעק, תמיד נהג בסבלנות. כל אחד היה מוכן לתת לו להתחתן עם אחותו".

 

לדברי השכנים, "הם למדו בתלמוד תורה, אבל לאט לאט החלו 'להתפקר' עד שבשלב מסוים אפילו כיפות לא שמו על הראש". על החשוד הצעיר יותר נטען ש"לא למד בכלל בתקופת התיכון, הוא כל יום בערך הלך מכות והסתבך". ובכל זאת, גם אחרי המעצר בשכונה התקשו להאמין שהחשודים קשורים לרצח שהסעיר את המדינה.
 

למשפחת פליסיאן קשר נוסף וטראגי לעולם הפשע. בן זוגה של אחותו של חגי ואבי בתה, היה אייל סלהוב, מי שסומן על ידי המשטרה כ"חייל" בארגון הפשע של אבי רוחן. הוא הפך לסוכן משטרתי ונרצח ככל הנראה אחרי שנחשף. סלהוב הודיע למשטרה כי חייו בסכנה ואף שהמידע הגיע לבכירים, הוחלט להמשיך להפעיל אותו. הוא חוסל ב-8 באוקטובר 2006, כשלושה שבועות בלבד אחרי שנולדה בתו המשותפת עם האחות לבית פליסיאן.

 

"אחד שלא תתקרב אליו"

את החשוד השלישי, טרלן חנקישייב (26), הכירו שני החשודים האחרים מהשכונה ועבדו איתו בקו חלוקת ביצים באזור. בפרדס כץ מספרים שמשפחתו הייתה קשת יום אף יותר, והוא החל להסתבך עם החוק כבר בנערותו. 

 

טרלן חנקישייב ()
טרלן חנקישייב

 

לפני שנה וחצי שוב התחכך במערכת אכיפת החוק, אחרי שלפי כתב אישום גנב קטנוע ברמת גן. יומיים לאחר מכן ניידת סיור הורתה לו לעצור בעודו רוכב על הקטנוע הגנוב, והוא ניסה להימלט מהשוטרים תוך שעבר ברמזורים אדומים. גם לאחר שירד מהקטנוע המשיך בבריחה רגלית, עד שנעצר. בעקבות זאת הוגש נגדו כתב אישום שנדון בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב.

 

אף שהתנהל נגדו הליך פלילי, חנקישייב לא ממש התרגש ולכמה דיונים כלל לא הגיע. בסופו של דבר הוצא נגדו צו הבאה, והוא נאלץ לחתום על ערבות ולהביא ערב נוסף שיבטיח את הופעתו למשפט. מי שעשה זאת עבורו היה חברו הטוב - שנעצר יחד עמו בחשד למעורבות ברצח בברנוער.

 

מקורבי משפחתו של חנקישייב סיפרו על "בחור מוכר בשכונה, אחד שלא תתקרב אליו יותר מדי".

 אמו אמרה ל-ynet כי היא בטוחה שהמשטרה טועה. "אני גידלתי את הילד הזה והוא לא קשור למקרה. הוא לא מסוגל להרביץ, הוא לא משוגע, הוא אדם מסודר. המשטרה מחפשת אותו והורסת לו את החיים", טענה. "הילד שלי לא עבריין, פעם אחת תפסו אותו נוסע בלי רישיון באוטו ועצרו אותו אבל כולם יודעים שיש לי ילד טוב. הוא עובד מהבוקר עד הלילה ומפרנס אותנו. אני לא מאמינה שהוא היה שותף לזה או שעשה דבר כזה. הוא הנשמה שלי, הוא לא עושה בלגנים. הלב שלי שקט כי אני יודעת שהוא לא עשה כלום".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי, רענן בן-צור, ניר (שוקו) כהן ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנקישייב. "לא להתקרב"
צילום: מוטי קמחי
חגי פליסיאן
צילום: מוטי קמחי
צילום: עידו ארז
המקורב לפליסיאן
צילום: עידו ארז
מומלצים