שתף קטע נבחר

פשרת המשילות: ליברמן משנה את האי אמון

סעיפי הצעת חוק המשילות כוללים את העלאת אחוז החסימה וצמצום מספר השרים, אך את הסעיף שעורר את המחלוקת הגדולה ביותר - צמצום האפשרות להגשת אי אמון - משנה ישראל ביתנו: "כדי להצליח לקדם את החוק כבר במושב זה"

ליברמן משנה את הסעיף מעורר המחלוקת מחוק המשילות, אבל דורש מראש הממשלה לקדם אותו עד תום המושב הנוכחי: בעקבות הסערה שעורר החוק שהגישה ישראל ביתנו, נודע הבוקר (יום א') כי במכתב ששלח יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן לראש הממשלה בנימין נתניהו, מסכימה המפלגה לשנות את החוק ולא לבטל את מוסד האי אמון כפי שמפרטת ההצעה המקורית.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

צה"ל קיצץ אימונים לחי"ר, ביטל ימי כיף ל-8200

מי הדליף? תיחקר חשיפת הציתותים בארה"ב

 

במכתב ששלח ליברמן הוא כתב כי הביקורת על הצעת החוק המקורית שהגיש ח"כ דוד רותם אמנם פופוליסטית, אולם כדי להצליח לקדם את החוק כבר במושב הנוכחי, המפלגה משנה את הסעיף שעורר מחלוקת.  

 

ליברמן פירט במכתב את סעיפי הצעת החוק כפי שמובאים בהסכם הקואליציוני וכוללים גם את העלאת אחוז החסימה ל-4 אחוז, צמצום מספר השרים ל-18 והחלטה כי אי אישור תקציב אינו מפיל את הממשלה אלא יקבע לפי מתכונת של 1:12. הסעיף הרביעי להצעת החוק קבע כי הצעת אי אמון תוכל להיות מוגשת רק בתמיכה מראש של 61 ח"כים וקביעת מועמד מוסכם לראשות ממשלה.  

 

"הסעיף האחרון גרר גל תגובות פופוליסטיות ושטחיות נגד ההצעה", כתב ליברמן על הביקורת שהגיעה גם מתוך הקואליציה ובראשה של חברי מפלגת יש עתיד. "ברצוני להדגיש שאני סבור כי הצעת האי אמון היא הכלי המרכזי של האופוזיציה במאבקה נגד הממשלה וחיונית לשמירה על הדמוקרטיה. לכן יש לשמר את כוחה ואת מעמדה. השימוש המופרז בהצעות אי אמון על בסיס שבועי קבוע גרם לשחיקה ולפיחות במעמדו של כלי זה עד שהפך לחסר ערך כמעט לחלוטין.

 

אי אמון בכנסת. רק אחת לחודש? (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אי אמון בכנסת. רק אחת לחודש?(צילום: אוהד צויגנברג)
 

"רק לשם המחשה עד כמה 'זול' הפך השימוש בכלי זה, ניתן לציין כי בכנסת ה-18 הוגשו 270 הצעות אי אמון והממשלה לא נפלה בגלל אף אחת מהן. אף אחת מהן גם לא זכתה להד ציבורי משמעותי משום שכולן היו חסרות סיכוי מלכתחילה".

 

במכתב מפרט ליברמן את עיקרי ההסכם הקואליציוני עם יש עתיד הכולל חוק ובו "אי אמון קונסטרוקטיבי מלא - הבעת אי אמון בממשלה תיעשה בהחלטה של הכנסת ברוב של 65 מחבריה להביע אמון בממשלה החדשה". 

 

במקום אחת לשבוע - אחת לחודש

אלא שעל אף זאת ציין ליברמן בהמשך: "בעקבות חילוקי הדעות שנוצרו גם בקואליציה בשל הצעת החוק של ח"כ רותם, ועל מנת שניתן יהיה להספיק להעבירו בטרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ, מציעה ישראל ביתנו לשנות את הצעת החוק, עוד לפני הבאתה לקריאה ראשונה, כך שכל סיעה תוכל להציע אי אמון אחת לחודש וכולן יידונו באותו יום ובנוכחות ראש הממשלה". בכך עדיין מדובר בשינוי מהותי, שכן על פי החוק הנוכחי ניתן להביא להצבעה הצעת אי אמון בממשלה אחת לשבוע.

 

לדברי ליברמן, "הצעה זו תביא לכך שבפועל תינתן לסיעות אף מכסה גדולה יותר להצעות אי-אמון 'עצמאיות' ותשלב בתוכה את הנוהג הקיים היום של דיון ב-'40 חתימות' כך שהצעות אי האמון יידונו בנוכחות ראש הממשלה ויזכו מחדש למעמד ולהד ציבורי.

 

"במקביל, פשרה זו תמנע את האינפלציה של הצעות אי האמון, תמנע את השחיקה במעמדן, תאפשר לממשלה ולכנסת לפעול בצורה ראוייה ותתאים את הנעשה בפרלמנט הישראלי לכללים המקובלים בעולם הנאור. כמו-כן ייקבע כי תחולת החוק תהיה החל מהכנסת הבאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ליברמן. "ביקורת פופוליסטית"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים