שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הוא מבקש להתגרש אך מצבו הכלכלי לא מאפשר

  מזה תקופה ברור לו שהבחירה הנכונה עבורו היא לקום וללכת. יחד עם זאת, המצב הכלכלי שלו ושל מאיה מאוד רעוע. שניהם ביחד לא ממש סוגרים את החודש. במידה ויחליטו להיפרד - החובות שלהם רק יגדלו

  כסף אמור להיות נטול משמעות בזוגיות, אך נראה שהמצב הכלכלי חונק את כולנו ומכורח המציאות מקבל גם הכסף, תפקיד נכבד ומשמעותי במערכות היחסים שלנו. מיכאל (שם בדוי), הוא אחד מאותם האנשים שקיבלו החלטה כבדת משקל שנובעת ממצב העו"ש שלו ושל מאיה (שם בדוי).

   

  עוד בנושא:

  קיבלתם כסף מההורים והתגרשתם? צפו תביעה

  גירושים מוקדמים: זוגות מתגרשים בגיל צעיר

  הכול על גירושים בפייסבוק של ערוץ יחסים

   

  מיכאל ומאיה מתקרבים לשנות ה-40 לחייהם. הזוג מתגורר בדירה קטנה במרכז הארץ עם שני ילדיהם. שניהם עובדים בעבודות מסודרות כשכירים, ועדין מתקשים לגמור את החודש. עם שתי משכורות, הם מצליחים לשרוד בקושי. מיכאל מעיד שבשנתיים האחרונות הזוגיות מעיקה עליו יותר משהיא מסבה לו הנאה. הוא אפילו הגיע להבנה שהוא אינו אוהב את מאיה יותר.

   

   

  עם זאת, הבעיה האמיתית שלו התחילה כאשר הבין שלמרות הרצון לפרק את הקשר, אין להם יכולת כלכלית להתגרש. בעוד שההחלטה להתגרש לא שברה אותו, ההכרה שאינו יכול לעמוד בהחלטה עשתה זאת בעצמה.

   

  תוכנית החלוקה

  אחת מאבני היסוד של כל מערכת זוגיות היא חלוקה ושיתוף. בתוך זאת נכנסת באפן טבעי חלוקה ונשיאה בנטל של הוצאות והכנסות כלכליות. אין ספק שזוהי הקלה גדולה כששני אנשים חולקים ביניהם את ההוצאות והתשלומים. החלוקה מתרחשת בכל מערכת זוגית משמעותית ובדרך כלל אנו לא נותנים את הדעת עליה ועל המשמעויות הנלוות לה.

   

  אך מה קורה כשמערכת זוגית עולה על שרטון ואחד השיקולים העיקריים שמונע מבני הזוג להיפרד הוא שיקול כלכלי? דווקא בסיטואציה כזו, ההחלטה אם להישאר ביחד או לחוד מוכרעת לא על ידי משאלות לבם של בני הזוג, אלא בשל המצב הכלכלי, אשר בלית ברירה חורץ את גורלם הזוגי ולא מאפשר להם זכות בחירה.

   

  לחזור להורים בגיל 40? אין סיכוי

  הכול התחיל כשמיכאל הגיע אליי שפוף, עייף, מותש ובעיקר בודד. הוא העיד שהשנתיים האחרונות הביאו אותו למצב הזה, שהמערכת הזוגית שלו הייתה קשה מנשוא. "אנו לא מסוגלים לדבר בלי לריב, והריבים כל כך מכוערים... אנו לא מנהלים שיחה יותר, אין בינינו מגע או עניין מינימאלי, וזאת תחושה של בדידות קשה בתוך הזוגיות", סיפר.

   

  מזה תקופה ברור לו שהבחירה הנכונה עבורו היא לקום וללכת. יחד עם זאת, המצב הכלכלי שלו ושל מאיה מאוד רעוע. שניהם ביחד לא ממש סוגרים את החודש. במידה ויחליטו להיפרד - החובות שלהם רק יגדלו, וסביר להניח שמיכאל יאלץ לחזור לגור בחדרו הישן בבית הוריו המבוגרים. עצם המחשבה על כך מעוררת בו תחושות קשות.

   

  אז איך בכל זאת חיים בשלום ביחד אחרי שכבר החלטתם לעזוב? ובכן, הנסיבות החיצוניות הכריעו עבור בני הזוג את ההחלטה להישאר בזוגיות על אף הקשיים והתחושות ההדדיות הקשות. כאשר הבין מיכאל את משמעות ההחלטה, נראה היה שהוא עומד לשקוע בייאוש. אך לא כך היה. מיכאל מדווח שדווקא נטילת האחריות על חייו וקבלת ההחלטה גרמו לו לחוש הקלה גדולה.

   

  נראה שהיכולת להתבונן בעיניים אמיצות על התמונה על סך מרכיביה ביחד ולחוד, אפשרה לו לבחור בלב כבד אומנם אך מאוד שלם. הוא אמנם לא יכול היה לפתוח בפרק חדש של זוגיות בחייו, אך דווקא עכשיו, כשהרגיש שלם על ההחלטות שקיבל לגבי הזוגיות, הוא התפנה לבצע שינויים קטנים בחיים האישיים שלו. אחד הדברים היה השקעה בפיתוח הקריירה שלו. לעיתיים הצלחה בתחום התעסוקתי מאפשרת העצמה ומימוש עצמי משמעותי, אשר עשוי אפילו לפצות על זוגיות עכורה.

   

  כצופה מהצד נראה שהשינוי שחל בו מתחיל לטפטף ולשנות משמעותית גם את המערכת הזוגיות שלו. בסופו של יום, כאשר תחום אחד מתנהל היטב בחייך ומכניס אנרגיה טובה, אתה מקבל כוח לנסות ולשנות דברים נוספים. ובזוגיות אין צורך בשינוים הרי גורל, מספיק להזיז כמה דברים קטנטנים והשינוי הוא עצום.

   

  רומן מהצד - ארון הקבורה של הזוגיות

  זוגות רבים ממהרים לפתוח את הזוגיות לרומנים מהצד, אקט שעלול להתגלות כטעות מרה ואף להקשות על המערכת עוד יותר. קודם כל, זה מקטין משמעותית את הסיכוי לבניה מחודשת של הזוגיות המשותפת בעתיד. בנוסף, כשמנהלים רומן ויודעים שאין אפשרות לממש את הזוגיות החדשה במלואה, חיים בתחושת תסכול.

   

   

  בנוסף, אתם פוגעים גם בסיכוייה של הזוגיות החדשה - הרי אתם לא יכולים לתת לה את כולכם. זה בטח לא יצמיח את הזוגיות, כי לזוגיות נכנסים ממקום נקי ופנוי. יחד עם זאת, אפשר בהחלט לנהל סטוצים אם זה מקובל על שני בני הזוג.

   

  כמובן שאין צורך לשתף בחוויות או חס וחלילה להביא את בן הזוג הביתה. אך גם פה חשוב להבין אם זה מתאים לבן/ת זוג ואיך עושים את הדברים בצורה מכובדת ולא פוגעת. והדבר הכי חשוב הוא שתשמרו על הכבוד של בן/ת הזוג שלכם. הוא לא סתם שותף לחשבונות, הוא האדם שפעם אהבתם ופעם אהב אתכם, הוא ההורה של הילד שלכם.

   

  לכן חשוב לדבר איתו מראש על כל הרצונות שלכם וגם לשמוע את שלו, ולהחליט ביחד ומתוך כבוד הדדי מהו סגנון החיים שיהיה הכי נכון ומתאים לשניכם.

   

  בהצלחה!

   

   

  הכותבת יועצת ומגשרת זוגית 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אני לא חושב שמצבנו הכלכלי מאפשר גירושין
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים