שתף קטע נבחר

המחוזי החמיר: שנתיים מאסר למעלים מס סדרתי

ביהמ"ש המחוזי קיבל את ערעור המדינה, ופסק עונש של שנתיים מאסר בפועל לעבריין מס שהורשע ב-25 עבירות. ישלם בנוסף קנס בסך 36 אלף שקל

בעקבות ערעור המדינה, בית המשפט המחוזי החמיר בעונשו של עבריין מס, שהורשע בביצוע 25 עבירות מס שונות. וכך במקום 15 חודשי מאסר, נפסק כי ירצה שנתיים מאסר בפועל. בנוסף ישלם קנס בסך של 36,500 שקל.

 

 

בדצמבר 2012 הורשע בעל שלוש חברות, העוסקות בהשכרת נכסים ושיווק מכונות, ב-25 עבירות על פקודת מס הכנסה. את העבירות ביצע בין השנים 1999 ל-2008. בין היתר, הוא הורשע באי-הגשת דוחות במועד ואי-העברת מס שנוכה.

 

בית משפט השלום ברמלה גזר על בעל החברות 15 חודשי מאסר בפועל, הטיל עליו קנס של 30 אלף שקל, וחילט התחייבות של 6,500 שקל. בתגובה, הגישה המדינה ערעור על העונש המקל, ואילו בעל החברות ערער על חומרת העונש.

 

בערעורה, המדינה טענה כי העונש שהוטל "מעודד עבריינות מס". ביהמ"ש התחשב יתר על המידה בנסיבותיו האישיות, ובכלל זה בטענתו כי ביצע את העבירות בשל הפרעת קשב וריכוז.

 

המדינה הדגישה כי מדובר בעבריין מועד, שחטא בעבירות מס מזה שני עשורים, ואף הורשע בעבירות דומות בעבר ונדון למאסרים. נראה כי העונשים שהוטלו עליו בעבר לא הרתיעו אותו. משכך, יש הצדקה להחמיר בעונשו - הן באמצעות מאסר ממושך והן באמצעות קנס כספי גבוה יותר. עוד הזכירה שמדובר במי שגזל מהקופה הציבורית, ופגע ביעילות מערכת המס.

 

לעומת זאת, הנאשם טען בערעורו כי העונש החמיר עמו, משום שבית המשפט לא התייחס לזמן הרב (כחמש שנים) שחלף מהיום בו הוגש כתב האישום ועד הרשעתו. עוד נטען כי לא הייתה התחשבות מספקת במצבו האישי והבריאותי.

 

עונש קל

שלושת השופטים - סגן הנשיאה ואב בית-הדין, אברהם טל, קלרה רג'יניאנו ואהרון מקובר - קיבלו את ערעור המדינה בחלקו. ערעור הנאשם נדחה.

 

נפסק כי יש להעדיף את האינטרס הציבורי שבגביית המס, על פני נסיבותיו האישיות של עבריין המס. זאת במיוחד כשמדובר בעבירה של אי-העברת ניכוי מס, שכמוה כגניבה מקופת המדינה. במקרים כאלה יש להרתיע מפני ביצוע העבירות באמצעות ענישה מחמירה.

 

עוד נקבע כי ההליך הפלילי נגרר לאורך שנים, בין השאר בשל בקשת הנאשם עצמו לדחות דיונים מפאת מצבו הרפואי. העובדה שלנאשם בעיות כלכליות והוא סובל מהפרעת קשב, הוסיפו השופטים, אינה מצדיקה את התנהלותו. לאור הרשעותיו הקודמות, היה עליו לשכור אנשי מקצוע שיסייעו לו להגיש את הדוחות והכספים לרשות המיסים.

 

ואכן, קבעו השופטים, העונש שנגזר על הנאשם מקל עליו ואינו מבטא את החומרה שבמעשיו. במיוחד בהתחשב בכך שלא הסדיר את התשלום לרשות עד לעצם היום הזה. לפיכך, נפסק כי תקופת המאסר שנגזרה על הנאשם תעמוד 24 חודשים, אך מנגד סכום הקנס לא ישתנה.

 

המגמה: החמרה משמעותית בענישה

עו"ד גיא אשכנזי, העוסק בתחום עבירות המס והצווארון הלבן, מסביר כי "פסק הדין שולח מסר ברור של החמרה הולכת וגוברת בענישת עברייני מס.

 

"יש לשים לב, כי בהשוואה למקרים דומים בעבר, גם פסק דינו של בית משפט השלום היה על הצד המחמיר. והנה - בית המשפט המחוזי בחר להעלות את הרף, ונתן משקל יתר דווקא למשך הזמן הרב שבו בוצעו העבירות והחזרה עליהן, תוך ביטול טענת הנאשם בדבר הפרעות קשב וריכוז".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עונש חמור לעבריין הסדרתי
צילום: shuterstock
מומלצים