שתף קטע נבחר

האם חוק הדיור הציבורי יבוטל?

מבדיקת ספר התקציב עולה כי משרד האוצר החליט לבטל את החוק שמבטיח לעניים רכישת דירה בהנחה, למרות שלפיד הצהיר כי יתנגד לביטול החוק. האוצר: "טעות סופר"

האם חרף הצהרתו של שר האוצר יבוטל החוק החברתי שמאפשר לעניים לרכוש דירות? שר האוצר, יאיר לפיד, הצהיר בישיבת קבינט הדיור הלאומי בשבוע שעבר כי יתנגד לביטולו של חוק הדיור הציבורי. כעת מתברר שבספר התקציב שהוגש לכנסת מציע משרד האוצר לבטל את החוק שמאפשר לזכאי הדיור הציבורי לרכוש את הדירות שבהן הם מתגוררים בהנחה של עד 90% .

 

דיור ציבורי: הדיירים מפונים, הדירות עומדות ריקות

התור לדירות יתארך - מספר העניים יגדל

קבינט הדיור אישר את תוכנית הדיור הממשלתית

 

חוק הדיור הציבורי - זכויות רכישה", שנחקק ב-1998 ביוזמתו של חבר הכנסת רן כהן לאחר שנים של מאבק חברתי, קבע כי ניתן יהיה למכור את דירות הדיור הציבורי לדיירים המתגוררים בהן. עוד קבע החוק כי הכספים שיגיעו ממכירת הדירות יושקעו ברכישת דירות חדשות למערך הדיור הציבורי.

 

ואולם, שלושה חודשים לאחר שנכנס לתוקף, הממשלה הקפיאה את החוק והמשיכה לעשות כן בכל שנה או שנתיים באמצעות חוק ההסדרים. מאז ערכה הממשלה ארבעה מבצעים נקודתיים למכירת דירות לדיירים בדיור הציבורי אך לא בהיקף ובתנאים אותם קבע החוק. דו"ח מבקר המדינה מ-2011 אף קבע כי בניגוד למטרת החוק, הכספים ממכירת הדירות (כ-2.5 מיליארד שקל במצטבר) שימשו לצרכים אחרים ולא הושקעו בחידוש המאגר של הדיור הציבורי.

 

במהלך 2012, בשל פיזורה של הכנסת, לא הספיקה ועדת הכלכלה להקפיא את החוק באמצעות חוק ההסדרים והוא נכנס, למעשה, לתוקפו עם תחילת 2013. למרות זאת, משרד השיכון, בהסכמת משרדי המשפטים והאוצר, הורה לחברות המשכנות שלא לאפשר מכירת דירות בדיור הציבורי לדייריהם.

 

בחודש האחרון דווח, כי משרד האוצר מתכוון לבטל את החוק באופן סופי במסגרת תקציב המדינה. למרות זאת, בשבוע שעבר פורסם כי שר האוצר, יאיר לפיד, החליט שלא לעכב עוד את יישומו של החוק. כעת, כאמור. ספר התקציב שהוגש לכנסת ע"י משרד האוצר כולל את ביטולו של החוק ונכתב בו כי "המשך מכירת הדירות תקטין את יכולת הממשלה לתת מענה לאזרחים הזכאים לדיור ציבורי, לפיכך הוחלט לבטל את החוק". 

 

"חרף הבטחת שר האוצר ולמרות שהודיע כי נמלך בדעתו בדבר ביטול חוק הדיור הציבורי, הסתבר כי יאיר לפיד של שעה שתיים איננו יאיר לפיד של שעה חמש, ולפיד של יום שני שעבר איננו אותו לפיד של היום", אמר ל-ynet יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון.

 

"אנו נעשה את כל אשר בידינו ונשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לשים לאל את כוונתו הנואלת של שר האוצר 'לשחוט' את כבשת הרש של החלשים במדינת ישראל, הלא הוא חוק הדיור הציבורי." הוסיף גילאון שעתר לבג"ץ בשנה האחרונה בדרישה ליישומו של החוק שמוקפא מידי שנה במסגרת חוק ההסדרים . לדבריו, "אם זוהי הפוליטיקה החדשה - אנו מתגעגעים כבר לישנה. למעשה לפיד ייכנס להיסטוריה בתור הקברן של חוק הדיור הציבורי. שרים לפניו - ולא מהחברתיים והסוציאליסטיים שבינינו - לא העזו לגעת בחוק הדיור הציבורי".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בחוברת הצעת התקציב נפלה טעות סופר בסעיף זה שמצוי בדיון לבחינה מחודשת בין משרדי האוצר והשיכון. נדגיש כי שר האוצר מתנגד לביטול הסעיף המאפשר רכישת דירות דיור ציבורי על דירה הזכאים במטרה לאפשר להם בעלות על דירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אילן גילאון, מרצ
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים