שתף קטע נבחר

גאולה אבן במשפט ליברמן: "לא תיאמתי שאלות"

שדרנית ערוץ 1 הכחישה בעדותה סיכום מוקדם על אופי הראיון שניהלה עם דני אילון, ובו אמר כי אינו זוכר אם ליברמן דחף למינוי השגריר בבלארוס. "גם עם בשאר אסד לא הייתי עושה סיכום כזה, והוא מרואיין אטרקטיבי לא פחות"

טענות על תיאום שאלות לפני ראיון טלוויזיוני וביקורת נגד על תשובות הפוליטיקאי. השדרנית גאולה אבן ומפיק תוכניתה ישי צ'רניאק העידו הבוקר (יום ד') במשפטו של אביגדור ליברמן, כחלק מניסיון ההגנה להוכיח שדני אילון משקר בנוגע להכוונה שקיבל כביכול למנות לשגריר את זאב בן אריה.

 

אילון העניק ראיון לאבן בסוף חודש נובמבר, ימים ספורים לפני הדחתו מרשימת ישראל ביתנו, ובו נשאל אם ליברמן דחף למינוי. הוא השיב כי לא זכור לו, אך חודש לאחר מכן טען בחקירת משטרה ובעדותו בבית המשפט כי ליברמן אכן דחף למינוי. את הפערים בגרסתו תירץ בבית המשפט בכך שסיכם עם אבן ומפיקה כי יישאל רק על נושאים מדיניים, ותשובתו נועדה רק להתחמקות. אילון הוסיף כי לא רצה להפליל שר חוץ בשידור חי. אבן הכחישה בעבר כי היה סיכום שכזה עם אילון, והאחרון התייחס לכך בעדותו ואמר כי תיאם זאת מול צ'רניאק.

 

לטענת אבן, "יש כלל ברזל שלא נענים לבקשות האלה". היא הדגישה כי מרואיין יכול לבחור על מה לענות אך לא לקבוע על מה יישאל. "לא דיברתי עם אילון לפני הראיון. לא היה ולא נברא. הבהרתי במהלכו אבל לא לפני. מעולם לא עשיתי סיכום כזה עם מרואיין, בטח לא עם אילון, גם עם בשאר אסד לא הייתי עושה סיכום כזה והוא מרואיין אטרקטיבי לא פחות. אני שואלת ושואלת והוא משיב ומשיב. אני יכולה לחשוב עוד על לפחות שלוש גרסאות למענה שהוא היה יכול לתת: לא מעוניין, לא יכול להשיב כי הנושא בחקירה, או את מפירה סיכום מפורש ולכן לא אשיב על השאלה. כל זה לא נאמר, ולכן הדברים לא היו ולא נבראו".

 

גאולה אבן ואביגדור ליברמן (למטה), היום בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גאולה אבן ואביגדור ליברמן (למטה), היום בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

אבן אישרה כי התיאום על אודות הראיונות נעשה עם מפיק תוכניתה והוסיפה כי האחרון זכה לטלפון "באחד הלילות" מהדוברת של אילון, ובו ביקשה, לטענת צ'רניאק, "לגבות את גרסתה" באשר לסיכום מוקדם. "הוא הכחיש ואמר לא היה ולא נברא", הבהירה אבן, שנחקרה על ידי עו"ד ירון קוסטליץ'.

 

המפיק צ'רניאק העיד לאחר מכן כי לא תיאם עם הדוברת של אילון הימנעות משאלות בנושא המינוי. כשנשאל כיצד הוא יכול לזכור, השיב כי אין לו "זיכרון ספציפי", אבל אם הייתה בקשה כזו, הוא היה זוכר אותה משום שלאלה "יש תהליך שהן גוררות, ואם הייתה בקשה כזו היה הייתה גוררת משא ומתן". צ'רניאק הוסיף כי "אילון וכל מרואיין אחר לא היה מוזמן לאולפן אם לא היה מסכים להישאל שאלה מסוימת". השופט איתן קורנהאוזר ביקש להגדיר זאת כהסקת מסקנות, אך צ'ארניאק התעקש שלא הייתה בקשה כזו.

 

"הרשיתי לעצמי להתעמת עם השר"

לבד מהשניים, העיד במשפט גם המשנה למנכ"ל משרד החוץ פיני אביבי, שחיזק את טענת ההגנה שגורסת כי בן אריה היה המועמד המתאים ביותר לתפקיד. "הוא היה אחד היותר מומחים. כמי שעשה מספר תפקידים באזור הזה, הוא מומחה בעיקר בנושא התרבות הרוסית וכל הקשור לאזור הזה".

 

כשנשאל לגבי הטענות שליברמן קידם את בן אריה, אמר כי אינו זוכר "אפילו פעם אחת שהשר פנה אליי וביקש למנות מישהו. היו מקרים שראש המטה של השר היה מתייעץ איתי לגבי תפקידים, אם חשבתי שהמינוי לא מתאים הרשיתי לעצמי להתעמת עם השר". לדבריו, "אני לא נמצא במקום שבו אני צריך לפחד ממישהו, לא במקום שמישהו יכול לתת לי משהו שלא קיבלתי עד היום. אני בדרגה הבכירה ביותר בשירות המדינה. אף אחד במשרד החוץ לא יודע אם קלון או לא קלון, אם ליברמן יחזור לכהן במשרד. זה כל כך לא רציני ולא משפיע על החיים של אף אחד במשרד החוץ".


"אסד הוא מרואיין אטרקטיבי לא פחות". אבן בבית המשפט (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"אסד הוא מרואיין אטרקטיבי לא פחות". אבן בבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

דבריו של אביבי סתרו את עדותו של ויקטור הראל, מי שהיה מבקר משרד החוץ, והעיד כי לאחר שביקר בשגרירות בבלארוס ומצא בה ליקויים רבים, הוא עדכן את אביבי. האחרון, טען הראל, היה שותף לתחושה כי בן אריה לא מתאים לנהל שגרירות, אך אביבי העיד כי לא זכורה לו "בשום צורה ואופן שיחה ישירה על בן אריה, זה בוודאי היה מדליק נורה אדומה. אני יודע לבקר אנשים, כואב לי כי הראל חבר טוב שלי, אבל זה לא תואם את מה שקרה". 

 

ליברמן נאשם בעבירות מרמה והפרת אמונים עקב מעורבותו לכאורה במינויו של בן אריה לשגריר ישראל בלטביה. על סמך עדות אילון, כתב האישום מייחס לו פעילות אקטיבית למען המינוי: הוא הורה לכאורה לאילון לפעול בנושא בנימוק שהוא המועמד המתאים ביותר, לאחר שבן אריה מסר לו מידע על חקירת המשטרה נגדו.

 

במהלך עדותו של שר החוץ לשעבר בבית משפט השלום בירושלים, תקף ליברמן את סגנו בעבר ואמר כי "מדובר באדם רודף תקשורת אובססיבי. נתתי הוראה למדר אותו מכל חומר סודי, כי כל חומר כזה היה מוצא את דרכו לתקשורת". ליברמן התייחס לטענה כי הבין והיה מודע לכך שהשגריר פעל באופן פסול כשמסר לו פתק עם פרטי חיקור הדין נגדו בבית המלון בבלארוס בשנת 2008, ואמר כי "פעלתי אינסטינקטיבית, זרקתי את הפתק לשירותים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
גאולה אבן
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: גיל יוחנן
אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: אוהד צויגנברג
פיני אביבי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים