שתף קטע נבחר

פרס במורה של המדינה: להשקיע רווחי הגז בחינוך

נשיא המדינה נכח בטקס לבחירת "המורה של המדינה", וקרא להשקיע את כל רווחי הגז "בדבר הטוב ביותר, בילדים". שר החינוך פירון שיבח את המורים בנאום מוקלט: "אתם גיבורי התרבות שלנו". האירוע הועבר בשידור חי ב-ynet

על רקע הוויכוח על ייצוא הגז הטבעי שהתגלה מול חופי ישראל, ניצל נשיא המדינה את בימת טקס "המורה של המדינה" כדי להביע עמדתו ביחס לשימוש הראוי ברווחים מהמיזם: "להשקיע את כל רווחי הגז במערכת החינוך", קרא שמעון פרס. הטקס הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

"מורים צריכים לדעת לחנך, לא רק ללמד, אבל היום זה יותר קשה מאי פעם", הצהיר פרס בנאומו, ומנה מספר סיבות לכך: "הנוער של ימינו הרבה יותר חזק, הרבה יותר מעודכן, הוא בעצם מקבל את האינפורמציה לפני שמקבל שיעורים. יש לו סמארטפון בכיס והוא יודע כל מה שנעשה. הדור הצעיר גם גדל מהר יותר מאיזשהו דור אחר בהיסטוריה, הוא צעיר אבל לא קטן, והמורה מתמודד עם אנשים שהם הרבה יותר מתקדמים ממה שהיו קודמיהם בדורות האחרים".

 

"הוראה היא לא הוצאה אלא השקעה", הדגיש הנשיא. "מצאנו עכשיו גז, נשקיע את הגז בבנקים בחו"ל. אחרים אומרים להשאיר אותו באדמה ל-25 שנים כדי שיהיה כל פעם קצת. מה אתם עושים? למה להשקיע בבנקים שלפעמים פושטים את הרגל? למה להשקיע באדמה, מי יודע מה יקרה לה? תשקיעו בדבר הטוב ביותר, בילדים". הוא פנה גם למורים עצמם והודה להם על פועלם: "אני מברך אתכם בגלל ההשקעה העצומה שכל אחד מכם השקיע כדי להיות מורה בזמננו, להיות מצטיין בימינו וכדי להעניק לילדים שראינו עכשיו עתיד גדול. תודה מקרב לב".

 

בטקס הוקרן על המסכים גם נאומו של שר החינוך שי פירון, שהוקלט מראש, ובו הצהיר כי "הערב הזה נועד לכלל המורים בישראל כדי לומר - אתם גיבורי התרבות שלנו והאישים החשובים ביותר בחברה הישראלית. אתם מחנכים את חתני פרס נובל הבאים, את ראש הממשלה הבא, את הסופר הבא ואת האבא ואימא שיחנכו את משפחותיהם. יותר מדי פעמים אנו משקיעים בביקורת ושוכחים כמה אתם מרכזיים בהוויה של כולנו", הוא הוסיף.

 

הנשיא פרס והמורים. "הוראה היא השקעה" (צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות" ) (צילום: צביקה טישלר
הנשיא פרס והמורים. "הוראה היא השקעה"(צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות" )

 

הזוכים בתחרות "המורה של המדינה" הם: איילת ינון גרוס, בת 52 מירושלים; מוסא אבו כף, בן 47 משגב שלום; עדנה חצרוני, בת 55 מחיפה; חגית בר, בת 44 ממודיעין; צילה גושן, בת 53 מקיבוץ כברי; ויפה הלוי, בת 52 מבת ים.

 

תחרות "המורה של המדינה" נערכת זו השנה החמישית ברציפות. מדובר ביוזמה משותפת של מפעל הפיס,"ידיעות אחרונות", הסתדרות המורים ו-ynet. בחמש שנות התחרו, הגיעו לשלב הגמר 75 מורים, שנבחרו מבין אלפים שהומלצו. הנתונים מראים כי 59% אחוז מהם נשים, 60% הם מתחת לגיל 50, וכמחצית בעלי ותק של יותר מ-20 שנה בהוראה. אחד מכל ארבעה מורים שהגיעו לשלב הגמר מתגורר בצפון, ואחד מכל חמישה מתגורר בדרום. השאר מתגוררים במרכז ובאזור ירושלים. ומה מלמדים המורים הטובים ביותר? בעיקר מתמטיקה, היסטוריה, שפה ותנ"ך.

  

בשנה הנוכחית שלחו קוראי "ידיעות אחרונות" ו-ynet יותר מ-4,000 טפסי המלצה, ובהם שמותיהם של 2,000 מורים

 מכל רחבי הארץ, שראויים לתואר. הממליצים, רובם תלמידים ותלמידים לשעבר, סיפרו לנו על מורים מכל רחבי הארץ, שעושים לילות כימים למען השכלתם, ומצליחים למרות כל הקשיים לבלוט מעל האחרים ולהביא ערך מוסף לבית הספר.

 

לקו הגמר הגיעו 15 מורים, אחרי תהליך סינון במכון קינן שפי. הנבחרים רואיינו על ידי ועדה ציבורית המורכבת מאישים בכירים בתחומי החינוך, החברה, התעשייה והכלכלה. מתוכם, נבחרו ששת הזוכים, שיוכרזו הערב בטקס חגיגי. כל הפיינליסטים יקבלו תעודת הוקרה ומחשב נייד אישי מתנת בנק מסד. המצטיינים יקבלו גם כרטיס טיסה לארה"ב מתנת חברת אל על והשתלמות יוקרתית כאורחי כבוד של מערכת החינוך היהודית באחת מהערים בארה"ב, שתעניק הסוכנות היהודית.

 

במהלך הטקס יקבלו גם שני בתי ספר תיכוניים פרס הוקרה מיוחד מטעם "ידיעות אחרונות" על היותם מובילים בשיעורי הגיוס לשירות קרבי בצה"ל. מדובר בתיכון מקיף משגב, המוביל בקרב הבנים, ובתיכון מכבים רעות, המוביל בקרב הבנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים