שתף קטע נבחר

פ"ת נגד משרד הביטחון: אל תבנו, רוצים פארק

במשרד הביטחון מתכננים בנייה על הקרקע עליה יושב בסיס צבאי בסירקין, אולם תושבי העיר, יחד עם העירייה, מחממים את המאבק נגד הקמת 17 אלף דירות במקום: "רוצים לבנות שכונות סלאמס בלי תשתית, משרד הביטחון גרוע יותר מהטייקונים"

היררכיית הכוחות במדינה ברורה: לא תמיד קולו של האזרח הקטן נשמע, ויש משפיעים ממנו. וכשמדובר בגוף הגדול והחזק ביותר במדינה, כדוגמת משרד הביטחון, הפערים ביחסי הכוחות גדולים הרבה יותר.

 

כתבות נוספות על פתח תקווה בערוץ הנדל"ן :

 

בקצה המזרחי של פתח תקווה, סמוך לשכונות עמישב והדר גנים, יושב עוד מימי השלטון הבריטי בסיס צבאי על שטח של כ-600 דונם. בשנת 2003 הוחלט על פינויו של הבסיס והעברתו לדרום הארץ, אך בעקבות מחלוקות בין מינהל מקרקעי ישראל, משרד הביטחון ועיריית פתח תקווה על היקף הבנייה - המהלכים נתקעו.

 

כעת, כאשר ברקע מחירי הקרקעות המאמירים באזור המרכז, מצוקת הדיור במדינה ומצוקת המזומנים של משרד הביטחון - נראה שהדברים זזים לכיוון של בנייה מסיבית של שכונה בת 17 אלף יחידות דיור במקום.

 

תושבים: "יותר גרועים מהטייקונים"

מזה מספר חודשים שמאורגנים התושבים בקבוצה בפייסבוק בשם "תושבים למען פארק במחנה סירקין", אותה מנהלת תמי גונן, תושבת שכונת בלינסון הסמוכה לבסיס. בקרוב, מבטיחים תושבים מהאזור (פתח תקווה, קיבוץ עינת, גבעת השלושה וכפר סירקין), המאבק יחריף ויכלול הפגנות וישיבה על הגדרות.

 

לדברי החברים במטה המאבק, עד כה היה מדובר בתוכנית רחוקה, אך כעת נראה שמשרד הביטחון מתכנן להוציא את תוכניות הבנייה במסגרת הוועדות הלאומיות. אלה אמורות לקצר את התהליכים, כך שתוך שלוש שנים תתחיל בניית חלק מהשכונות, וזאת אחרי פעולות הטיהור בקרקע.

 

משה פישר, אל"מ במילואים ויו"ר ועד שכונת בלינסון שמוביל את המאבק, מספר ל-ynet כי "מי שמכיר את האזור, יודע שכבר היום זה בלתי נסבל לנסוע שם. יש עומס תנועה כבד של לפחות 20 דקות על אורך של קצת יותר מקילומטר. כל יום. אני לא מבין למה פתח תקווה, שקלטה כל כך הרבה תושבים לאחרונה, ובהם 20 אלף איש בשכונת אם המושבות, ויש בה עוד בנייה רבה מתוכננת, צריכה עוד שכונה צפופה? למה שלא יהיה לנו פארק על מקורות הירקון?".

 

לדברי פישר, "משרד הביטחון רוצה רק למקסם את רווחיו. מי שחושב שכאן הפתרון למצוקת הדיור - טועה. הם פשוט רוצים לצופף ולבנות כמה שיותר יחידות דיור, כדי להכניס כמה שיותר כסף. לא מעניין אותם זוגות צעירים ולא מעניין אותם מקומות עבודה. הם כרתו במקום 500 עצי אקליפטוס ותיקים בלי שאף אחד יאמר משהו. אם אני או אתה היינו עושים זאת, היינו תחת חקירה פלילית. הם אפילו לא מנקים את הקרקע ממה שהם עושים. הם יותר גרועים מהטייקונים.

 

העירייה: "בונים שכונות סלאמס"

גם עו"ד אורי אהד, ראש עיריית פתח תקווה, אינו נלהב מהתוכנית לבנות שכונת ענק במקום הבסיס הצבאי. "הממשלה החליטה לגבות מיליארדים מאכלוס בסיסי צה"ל, וכל ההתנגדויות לתוכנית הן בבחינת משחק מכור", הוא טוען.

 

לדבריו, "המשמעות של התוכנית הזו היא שבשנת 2030 פתח תקווה תמנה חצי מליון תושבים - והדבר יפגע דרמטית באופייה של העיר". עוד הוא אומר כי ישנם נתונים מבולבלים באשר לכמות יחידות הדיור, מכיוון שבעבר העירייה הייתה נכונה להתפשר על בנייה של 12 אלף יחידות, אולם כיום המשרד מקדם בניית 17 אלף יחידות.

 

"כולם מדברים על בנייה של קוביות בטון. שוכחים שיום אחרי האכלוס גרים שם משפחות עם מינימום 4 נפשות", אומר אהד. "התוכנית הזו לא נותנת את הדעת למבני הציבור שמגיעים למשפחות, כמו בתי ספר, גני ילדים או ספריות. היא לא נותנת מענה לתכנון תחבורתי, לכבישים, לפארקים ולריאות ירוקות - ויוצרת נטל כלכלי שהרשות לא תוכל לעמוד בו".

 

ראש העיר מוסיף כי ברשות שוקדים בימים אלה על חלופה "שפויה, אחראית ומאוזנת, שתגן על איכות החיים של מאות אלפי תושבים, ועל ערכי הטבע והמורשת, ובו בזמן תענה על הצרכים הכלכליים של העירייה ושל משרדי הממשלה". התוכנית קובעת כי יש להפחית את כמות יחידות הדיור במקום בחצי, ולהגדיל את שטחי התעסוקה.

 

לדברי אהד, "התוכנית של משרד הביטחון מפרה את האיזון בין המגורים לתעשייה, והורסת את הריאה הירוקה. זו בנייה של שכונות 'סלאמס' - ללא מנועי תעשייה כלכליים שיסייעו לשכונות להתקיים".

 

ממשרד הביטחון לא נמסרה תגובה לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרציק
מחנה סירקין של צה"ל. התושבים מעדיפים אותו?
צילום: גלעד קוולרציק
עו"ד אורי אהד, ראש עיריית פתח תקווה. "אופייה של העיר ייפגע"
מומלצים