שתף קטע נבחר

צילום: AP, רויטרס, shutterstock

"בריטניה צותתה לנציגים בפסגת G20 בלונדון"

ה"גרדיאן" הבריטי דיווח כי בריטניה ריגלה אחר פוליטיקאים ודיפלומטים זרים שהשתתפו בוועידת G20 בלונדון בשנת 2009, ואף פרצה לחשבונות הדואר האלקטרוני שלהם. במהלך אותה ועידה האמריקנים ריגלו אחר הנשיא הרוסי דאז, דמיטרי מדבדב

פרסום מביך לקראת ועידת G8 שתחל היום (ב'): אדוארד סנואודן, שחשף את תוכניות הציתות האמריקניות, ממשיך לחשוף מידע אמריקני רגיש, והלילה הוא גילה שמרגלים אמריקנים המוצבים בבריטניה האזינו בשנת 2009 לתקשורת סודית של נשיא רוסיה דאז, דמיטרי מדבדב, במהלך פסגת G20 בלונדון. סנואודן גילה ל"גרדיאן" הבריטי שסוכני סוכנות הביון האמריקנית NSA מוצבים בצפון יורקשייר, בבסיס שבו מוצבים מאות אנליסטים של סוכנות הביון האמריקנית הגדולה ביותר, העוסקת בציתות.

 

בנוסף, הוא מסר מסמכים לפיהם סוכנות הביון הבריטית GCHQ עקבה אחר תכתובות הדואר האלקטרוני וצותתה לטלפונים של דיפלומטים זרים במהלך ועידות בינלאומיות, כדי שבריטניה תשיג יתרון במשא ומתן בזירה הבינלאומית. בין היתר במסמכים מצוין כי הסוכנות פרצה לחשבונות הדואר האלקטרוני של הדיפלומטים שהשתתפו בוועידת G20 בלונדון בשנת 2009.

 

בלי סודות בארה"ב - דיווחים אחרונים ב-ynet:

תוכנית המעקב: סוכלו פיגועים בדנמרק ובניו יורק

מבוכה בארה"ב: מדליף הציתותים בוגד או גיבור?

בכיר המודיעין מגן על הציתותים: "מנענו פיגועים"

המדליף חושף במסתור: כך פרצנו למחשבים בסין

 

לפי מסמך שנכתב באוגוסט 2009, ארבעה חודשים לאחר פסגת המדינות המתועשות בלונדון בהשתתפות הנשיא אובמה והנשיא הרוסי מדבדב, הנשיא הרוסי הגיע ללונדון ב-1 באפריל, וה-NSA הצליח להאזין לתקשורת של המשלחת שלו באותו יום. הם הצליחו לעקוב אחר התקשורות הרוסיות לאחר הפגישה הראשונה של הנשיאים אובמה ומדבדב בפסגה, שבה שני האישים ביקשו למסד מערכת יחסים טובה. אף על פי שאין חדש בכך ששתי המדינות מרגלות זו אחר זו, נדיר שעובד עבור ה-NSA חושף ציתות אמריקני לנשיא הרוסי.

 

בעיתון הבריטי מציינים כי במקביל, באותה ועידה, אחת מסוכנויות הביון הבריטיות ריגלה באופן הדוק ביותר אחר הפוליטיקאים והדיפלומטים הזרים שהגיעו לרגל הפסגה, וצותתה לשיחות הטלפון שלהם. לפי הדיווח, בחלק מהמקרים הנציגים הזרים התפתו להשתמש במחשבים בעמדות אינטרנט בבתי קפה שהמודיעין הבריטי בעצמו הקים, במיוחד כדי לפרוץ לחשבונות הדואר האלקטרוני שלהם. 

 

במסמכים שהעביר סנואודן לעיתון הבריטי מתוארות הפעולות שנדרשו אנשי סוכנות GCHQ לבצע בזמן הוועידה: להקים עמדות אינטרנט בבתי קפה שבהן תוכנות ריגול, לפרוץ למכשירי הסמארטפון של הנציגים הזרים למעקב לאורך כל היממה אחר שיחות הטלפון של המשתתפים בוועידה ועוד. לפי המסמכים, הם נדרשו להתמקד בריגול אחר שר האוצר הטורקי ולפחות עוד 15 נציגים טורקיים. 

 

הסוכנים הבריטיים נדרשו גם לקבל מנציגי ה-NSA האמריקנית דיווחים על הציתותים לנשיא הרוסי, מדבדב, לסכם את כל המידע שהצטבר ולהעביר את כל המידע שסוכם לידי הממשלה הבריטית. מהמסמכים עולה כי ככל הנראה הגורם שהורה על הריגול אחר הנציגים הזרים שהגיעו לוועידה היה בחלונות הגבוהים ביותר בממשלה הבריטית, אם כי אין לכך הוכחה חד משמעית.

 

מטה ה-NSA בארה"ב. נדיר שהריגול נחשף (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטה ה-NSA בארה"ב. נדיר שהריגול נחשף(צילום: EPA)

 

סגן הנשיא לשעבר, דיק צ'ייני, שהיה האחראי העיקרי למיסוד תוכניות הציתותים בעקבות פיגועי 11 בספטמבר 2001, רמז בראיון לרשת "פוקס" שהוא אינו שולל את האפשרות שסנואודן הוא מרגל וכינה אותו "בוגד".

 

"אני מאוד חושד בו, כי הוא הסתלק לסין. זה אינו מקום רגיל שהיית רוצה להגיע אליו אם אתה מעוניין בחופש ובחירות וכיוצא בזה. זה מעלה שאלות נוספות, אם לא היה לו קשר עם סין קודם להדלפה", האשים צ'ייני והוסיף כי "דאגה נוספת היא האם מישהו עזר לו בתוך הסוכנות או לא. האם היה מישהו נוסף ב-NSA עם גישה לחומרים הללו שהעביר לו אותם? זהו אחד מהדברים שצריך לבדוק במהלך החקירה".

 

צ'ייני הוסיף בראיון: "אני מאוד מודאג מחשיפת מידע נוסף, שלא שוחרר עדיין. אני חושש שהסינים ינצלו את ההזדמנות ויהיו מוכנים לתת לו חסינות בתמורה למשהו שהוא יודע או לא. זו תהיה בעיה ממושכת ואני לא חושב שזה הולך להיות רק גילוי אחד. אני חושש שיש סכנה שהוא ילך מעבר לזה".

 

שלשום קרא עיתון סיני, המזוהה עם השלטון במדינה, שלא לפעול להסגרת

סנואודן, ולנצל את המידע המודיעיני שברשותו. "אולי לסנואודן יש ראיות נוספות. על הממשלה הסינית לשתף עמו פעולה, דבר שיעזור במשא ומתן מול ארצות הברית על היחסים בין המדינות", נכתב במאמר המערכת של העיתון.

 

בשבוע שעבר מסר מקור אמריקני בכיר ל-CNN כי ארצות הברית נערכת להגיש כתב אישום נגד סנואודן. מוקדם יותר הודיעה רוסיה שאם סנואודן, שנמלט מארצות הברית, יבקש לקבל מקלט מדיני בשטחה היא תשקול את הבקשה, לאחר שהוא אמר בסוף השבוע כי הוא מתכוון לחפש מקלט במדינה שחולקת עמו את ערכיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדבדב ואובמה ב-2011 (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים