שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת העבודה: אעצור את חידוש ויסקונסין

חיים כץ איים כי יעכב את הדיונים על החייאת ויסקונסין, אם לא יפתחו מחדש את הקורסים להכשרת עובדים מקצועיים בענפי התיירות והמסעדות, שהושבתו עקב עצירת התקציבים שלהם. "שופכים מאות מיליונים על אנשים שלא רוצים לעבוד, ובמלונאות סוגרים הכשרות לאנשים שרוצים ללמוד ולעבוד"

יו"ר ועדת העבודה ח"כ חיים כץ (ליכוד-ביתנו) איים היום (ב') לעכב דיונים על חוקים הנוגעים למשרדי האוצר והכלכלה, בהם החייאת תוכנית ויסקונסין, זאת אלא אם ייפתחו מחדש ולאלתר הקורסים להכשרת עובדים מקצועיים בתחומי הטבחות והקונדיטוריה בענפי המלונאות, התיירות והמסעדות. הקורסים הושבתו עקב עצירת תקציבי ההכשרה המקצועית לענפים אלה.

 

 

לפי נתוני משרד הכלכלה שהוצגו לוועדה, בכל שנה מתקיימים כ-75 קורסים במקצועות אלה בעלות שנתית כוללת של 30 מיליון שקל. מדובר בכ-1,200 תלמידים בעלות של כ-25 אלף שקל לתלמיד. על פי הנתונים שהוצגו, כ-80% מבוגרי הקורסים נקלטים בענפים אלה, כך שסגירת הקורסים עלולה ליצור בהם מחסור בכוח אדם מקצועי.

 

היו"ר כץ נזף בנציגים של משרדי האוצר והכלכלה. "חדשות לבקרים אתם פונים אלי בזמן האחרון ומנסים לשכנע אותי לתמוך בחידוש תכנית ויסקונסין", אמר. "בתוכנית הזאת מוציאים מהחושך אנשים שלא רוצים לעבוד, שופכים עליהם מאות מיליונים ומקבלים תשואה שלילית, ובמלונאות סוגרים הכשרות לאנשים שרוצים ללמוד ולעבוד בשביל 30 מיליון שקל. הגיע הזמן שתחליטו מה אתם רוצים".

 

כץ הוסיף ואיים, כי "אם לא תפתחו מחדש את הקורסים, יצא שכרכם בהפסדכם. לא יהיה לממונים שלכם לאן לפנות בוועדה הזאת. לא אקיים פה דיונים בכל עניין גדול וקטן הנוגע למשרדים שלכם".

 

"מקור פרנסה חשוב לפריפריה"

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו) אמרה בדיון, כי "אוכלוסיית היעד של הקורסים האלה היא חלשה באופן קיצוני. אם תמנעו את הכשרתם, הם יישארו בלי אופק תעסוקתי עם או בלי תכנית ויסקונסין. לכן מוטב שלא תתערבו אחרת רק תהרסו". יואב בכר, סמנכ"ל התאחדות המלונות ציין כי "הקורסים האלה מספקים מקור פרנסה חשוב לפריפריה. החלופה היחידה שלהם היא האבטלה".

 

רן רידניק, רכז תחום התעסוקה באגף התקציבים באוצר, אמר בתגובה, כי הממשלה לא זנחה את תחום ההכשרות המקצועיות חרף התקציב הקשה, ושהיא נותנת תוספות משמעותיות רק לתחומי תעסוקה שבהם היא החליטה להשקיע מאמצים, כולל להכשרות המקצועיות בתחומים אלה. "בענף המלונאות לא ביצענו פעולה יזומה של עצירת תקציבים אלא רק התאמות לאחר בדיקת אורך ההכשרה והשוואת העלות לתשואה".

 

לדבריו, הבדיקה העלתה כי עלויות ההכשרה בתחומים המבוקשים בענפי המלונאות והתיירות גבוהות למדי, למשל בהשוואה למקצועות המתכת. עוד הוא ציין, כי השמת בוגרי הקורסים במלונאות איננה 80% כפי שנטען, אלא רק 62.5%. לעומת זאת הוא ציין, כי ההכשרה במקצועות המתכת קצרה יותר, מבטיחה השמה גבוהה יותר ומשתלמת יותר לבוגרים בשל המשכורות היותר גבוהות בענף.

 

עם זאת בדיון התברר כי שר הכלכלה נפתלי בנט לעומת זאת, לא מתואם בעניין זה עם שותפו לדרך, שר האוצר יאיר לפיד. מנהל בכיר באגף ההכשרה המקצועית במשרדה, שלום בן-משה, ביקש מהיו"ר כץ פסק זמן לפני שהוא מבצע את איומו. עוד הוא גילה, כי השר בנט כבר נתן הנחייה לגבש בדחיפות פתרון תקציבי לחידוש ההכשרות המקצועיות והציע לתת למהלך של השר "הזדמנות אחרונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים