שתף קטע נבחר

קלינטון: "פרס הוא מאנשי החזון הגדולים בעולם"

שבוע חגיגות ה-90 לנשיא המדינה מתחיל עם נאום נשיא ארה"ב לשעבר. "היה לי הכבוד לחגוג עם פרס את יום הולדתו ה-80, הוא הבטיח שהוא ידבר בלוויה שלי", אמר קלינטון במרכז האקדמי פרס ברחובות. נשיא המדינה בירך אותו: "ביל, אתה כובש גדול. כבשת את לב האנשים. הקריאה 'שלום, חבר' עדיין בלבבות שלנו"

חגיגות יום ההולדת ה-90 לנשיא המדינה שמעון פרס נפתחו הערב (יום ב') עם נאום נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון. "אני אוהב את המדינה הזו יותר משמילים מסוגלות לבטא", אמר. "הדבר הקשה ביותר בתקופת כהונתי היה כאשר יצחק רבין נרצח. לא חולף שבוע מבלי שאני חושב עליו ועל העול ששמעון נשא בהשלכות של אותו יום נורא. אתם חיים בשלום וביטחון יחסי אבל הכול משתגע סביבכם. השכנים שלכם אותם שכנים. בדרך זו או אחרת אתם עומדים לחלוק את עתידכם עמם. אז אומר לכם דבר פשוט: כל שאני יודע הוא שעל כולם להיות הגיוניים ולהתכונן לגרוע מכל, אבל אם כל מה שאתם עושים זה להתכונן לגרוע מכל ולא לעבוד על הטוב ביותר אז אין סיכוי לנצחון על האתגרים".

 

"קלינטון הוא צירוף אמיתי של מוח מבריק ולב חומל", פתח פרס. "איש צעיר שנולד במקום קטן והיה לחלום אמריקני והפך עתה לתקווה של זמננו. ביל, אתה כובש גדול ומאסטר גדול, ובכובש איני מתכוון שאתה כובש עמים או מדינות - כבשת משהו שהוא קשה ביותר לכיבוש - לב האנשים. כבשת את לבבות האנשים בכל מקום. וכשאני אומר מאסטר, אני מתכוון מאסטר של חוסר אפשרויות.
 
"צירוף מבריק של מוח מבריק ולב חומל". קלינטון בנאומו (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
"צירוף מבריק של מוח מבריק ולב חומל". קלינטון בנאומו(צילום: אמיר לוי)

קלינטון ופרס. פגישת מחזור כל עשור (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
קלינטון ופרס. פגישת מחזור כל עשור(צילום: אמיר לוי)

 
"אתה בא למדינה שאוהבת אותך ואנחנו יודעים שאתה אוהב אותנו. זה לא אומר שאתה מוכרח להסכים עם כל מה שאנחנו עושים, אבל אפילו כשאתה לא מסכים זה מתוך אהבה, לא מתוך ביקורת", הדגיש פרס.
 
נשיא ארצות הברית לשעבר הודה לפרס ואמר כי לא ישכח את דבריו. "אני אוהב לבוא לכאן, תמיד הרגשתי בבית בישראל. היה לי כבוד גדול לחגוג עם הנשיא פרס את יום הולדתו ה-80 וכעת אני פה, ביום ההולדת ה-90. הוא באופן ברור אחד מאנשי החזון הגדולים ביותר בעולם, הוא חי תמיד בעתיד ולא בעבר. הוא הבטיח להגיע גם ליום ההולדת ה-90 שלי ושהוא ידבר בלוויה שלי. אתם חוגגים את חוכמתו הגדולה אבל אני כאן כדי לקבל את הדיאטה שלו".

 

"לא רואה אלטרנטיבה למדינה פלסטינית"

מאוחר יותר הסביר קלינטון כי "הוצעה האלטרנטיבה לשמירת דמותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לא משנה כמה מתנחלים תשימו בגדה המערבית, לפלסטינים נולדים יותר תינוקות, אז אני עדיין חושב שיש לכם שאלה מהותית לענות עליה. אני לא רואה אלטרנטיבה למדינה הפלסטינית".

 
שניים בסלולר אחד. נשיא המדינה ונשיא ארה"ב לשעבר (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
שניים בסלולר אחד. נשיא המדינה ונשיא ארה"ב לשעבר(צילום: אמיר לוי)
 
נאומו של קלינטון במרכז האקדמי פרס (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
נאומו של קלינטון במרכז האקדמי פרס(צילום: אמיר לוי)
 

 מירי מסיקה ודוד ד'אור הופיעו לפני נאום קלינטון, קרן פלס חתמה את הערב. לפני נאומו הודיע קלינטון למייסדת המרכז האקדמי פרס ברחובות, עפרה אלול, וליו"ר המרכז, פרופ' רון שפירא, כי יתרום את הכסף שקיבל עבור ההרצאה לקרן המלגות לסטודנטים של המרכז ברחובות. בפתח האירוע אמרה אלול כי מדובר במרכז שהוקם מתוך חזון וחלום לייצר מסגרת אקדמית איכותית יחד עם צעירי המקום. היא אלול ציינה כי זהו כבוד גדול לארח את הנשיא קלינטון בפתיחת חגיגות יום הולדתו ה-90 של נשיא מדינת ישראל שמעון פרס.

 

קלינטון נשא דברים במרכז האקדמי פרס מול שרים, חברי כנסת ואישי ציבור, אך האירוע המרכזי ייערך מחר ויכלול חגיגה בהשתתפות ברברה סטרייסנד וזמרים מקומיים. "ועידת הנשיא" תכלול 5,000 אורחים מ-20 מדינות, ובהם ארבעה זוכי פרס נובל.

 

קלינטון עם עפרה אלול ופרופ' רון שפירא (צילום: סיון פרג') (צילום: סיון פרג')
קלינטון עם עפרה אלול ופרופ' רון שפירא(צילום: סיון פרג')
 

מוקדם יותר קיבלה סטרייסנד, שנפגשה היום עם פרס, תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית על "תרומתה לעולם המוזיקה, התרבות והאמנויות, בהערכה על פעילותה החברתית למען רווחת בני האדם ומתוך הכרת טובה על ידידותה למדינת ישראל ולאוניברסיטה".

 

היא סיפרה כי שמחה לגלות כי שבטקס להענקת תארי דוקטור שנערך אמש, יותר נשים קיבלו תואר מאשר גברים, אך ביקרה את גילויי הדרת הנשים במדינה. "ישראל, בדומה לארצות הברית, מנסה לזרוח כמגדלור של תקווה, ולכן מדכא לקרוא על נשים שנאלצות לשבת בחלק האחורי של האוטובוס או לשמוע שזורקים על נשות הכותל כיסאות ברזל בזמן שהן מנסות באופן שלו וחוקי להתפלל, או שמחרימים שירת נשים מטקסים".

 

בהכנת הידיעה השתתף נועם (דבול) דביר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר לוי
קלינטון ופרס, הערב במרכז האקדמי פרס ברחובות
צילום: אמיר לוי
מומלצים