שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בגרות הוגנת בביולוגיה "בלי שאלות מכשילות"
  15 אלף תלמידי כיתות י"א-י"ב ניגשו היום לבחינות ב-3 וב-5 יחידות ורבים מהם יצאו מרוצים: "המחקר היה ברור, לא היו הרבה התחכמויות". גם המורים מסכימים: "הבחינה הייתה ברמה שנלמדה בכיתה ובהתאם להיקף החומר"

  התיכוניסטים עשו היום (ד') צעד נוסף לקראת החופש הגדול: כ-15 אלף תלמידי י"א-י"ב ניגשו לבחינת הבגרות במקצוע הבחירה הגדול ביותר - ביולוגיה. מדובר בשתי בחינות, ב-5 יחידות וב-3 יחידות, ונבחנים ומורים סיפרו ביציאה שהשאלונים היו הוגנים.

   

   

   

   

  הבגרות בביולוגיה מורכבת משלושה שאלונים. שאלון 001 עסק בנושאי הליבה, בהם גוף האדם, אקולוגיה ותאים. שאלון הזה נבחנים גם תלמידי י"א וגם י"ב. שאלון 002 (לתלמידי י"ב בלבד) כולל קטע מדעי לא מוכר שבו נתקלו התלמידים לראשונה, ונדרשו לענות על שאלות שנוגעות למחקר. מפקחת המקצוע רות מנדלוביץ' הסבירה ל-ynet שהשאלון המדובר בודק בעיקר מיומנויות חקר והבנת הביולוגיה שבקטע.

   

  שאלון 003 כולל שתי קבוצות של נושאי בחירה. הראשונה כוללת נושאים כמו תורשה ופיזיולוגיה והשנייה כוללת בין היתר נושאים כמו רבייה ואבולוציה. "על התלמיד ללמוד נושא אחד מכל קבוצה ולענות על שאלות מעמיקות", מסבירה מנדלוביץ.

   

  דני, תלמיד י"ב מהצפון, ניגש היום לבחינות 002 ו-003. "שאלון 002 הלך לי ממש טוב, המחקר היה ברור וכך גם השאלות", הוא אומר. לדבריו, גם שאלון 003 היה הוגן: "השאלות היו ברמה שאליה התכוננו ותאמו את החומר שלמדנו בכיתה. לא היו הרבה התחכמויות ולא היו שאלות מכשילות. זאת גם הייתה התחושה של כל החברים שלי".

   

  כמה אתה מצפה לקבל?

  "לא פחות מ-95. בדקתי את התשובות שלי עם המורה, ומסתמן שזה יהיה הציון".

   

  בחינות הבגרות של השבועות האחרונים:

   

  נועה, תלמידת י"א שניגשה לשאלון 001,

  אמרה: "הלך לי ממש טוב. השאלות האמריקאיות, שבדרך כלל מאוד מבלבלות, היו בסדר. השאלות הפתוחות היו יותר מורכבות וקשות, אבל הצלחתי להתמודד איתן. אני מקווה לציון טוב".

   

  שמעונה חן ציון, מורה ברשת החינוך אנקורי, אמרה: "הבחינה הייתה הוגנת ותאמה את החומר שנלמד ואת המיקוד שפורסם. השאלות עודדו את התלמידים לפתח קו מחשבתי ועם זאת היו הוגנות ולא מכשילות. תלמידים יצאו בתחושה טובה ובציפייה לציון הולם".

   

  אולגה דור, רכזת ביולוגיה בבית הספר הרב תחומי שבח מופת מקבוצת עמל הצטרפה לדברים: "שני השאלונים של י"ב היו סבירים. היו שאלות קצת יותר קלות וקצת יותר קשות, אבל ברמה שנלמדה בכיתה ובהתאם להיקף החומר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בגרות הוגנת בביולוגיה "בלי שאלות מכשילות""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  ארכיון. "השאלות הפתוחות היו מורכבות וקשות"
  צילום: מוטי קמחי
  מוצר השנה
  מומלצים