שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בירידות; ת"א 25 איבד ב-1%

  נאום ברננקי והירידות בבורסות העולם הורידו גם את המניות בתל אביב, ומדד ת"א 100 ירד ב-1.1%. בנק הפועלים ירד ב-2.7% במחזור גבוה לאחר מכירת מניות של שרי אריסון

  הסערה בשווקים הפיננסים בעולם מגיעה גם לבורסה בתל אביב. המסחר נסגר היום (ה') במגמה שלילית בהמשך לירידות שנרשמו אמש בוול סטריט והיום באסיה לאחר דבריו של יו"ר הפד, בן ברננקי שרמז על הפסקת תוכנית רכישת האג"ח.

    

  מדדי מניות

  מדד ת"א 25 ירד ב-0.99% ל-1,211.7 נקודות, מדד ת"א 100 ירד ב-1.12% ל-1,087.6 נקודות, מדד בלוטק 50 יורד ב-1.16% ל-302.13 נקודות ומדד נדל"ן ירד ב-1.35% ל-349.6 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  רונן מנחם ממזרחי טפחות הסביר את המהלך של ברננקי ואמר כי הרמזים על כך שהרכישות עלולות להצטמצם בקרוב היו דומיננטיים בהרבה מהגורמים המעודדים שיוליכו לכך – שיפור במצב המשק, התעסוקה והדיור. "הפד יצטרך לשדר לציבור שורה ארוכה של מסרים מעודדים בתחום הכלכלי על מנת שהמטוטלת תתחיל לנוע לכיוון החדשות הטובות", אמר מנחם.

   

  "ההודעות הבאות של הפד, גם אם לא יאמר בהן כי תכנית הרכישות מצטמצמת, או מסתיימת, תגרומנה להמשך עליות בתשואות הפדיון על איגרות החוב של ממשלת ארה"ב לטווח בינוני – ארוך לפדיון. העקום יהפוך תלול יותר, שכן הריבית עצמה תישאר נמוכה ותוסיף לנוע בין 0% ל-0.25% בשנה-שנתיים הבאות, כך שבטווח הקצר לפדיון תשואות הפדיון תישארנה נמוכות", הוסיף מנחם.

   

  בתוך כך איגרות החוב הממשלתיות של ישראל נסחרות בירידות חדות של עד 1.2%. אג"ח שחר ל-10 שנים צוללת ב-1.1% לתשואה של 3.93%.

   

  40% מהגז - לייצוא

  ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד, שר האנרגיה והמים סילבן שלום ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר הודיעו אתמול כי 60% מהגז הטבעי שיימצא בקידוחים שלחופי ישראל יישמר לשוק הישראלי. מדובר בהחמרה של מסקנות ועדת צמח, הוועדה הממשלתית בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה ששריינה מכסת גז נמוכה יותר לשוק הישראלי. השינוי של המסקנות התבצע לאחר שמספר מאגרי גז התגלו כעקרים ולאור מחאה ציבורית חריפה נגד המסקנות. הממשלה תתבקש לאשר את הנושא בישיבתה השבועית ביום ראשון הקרוב, אולם המאבק נגד הצעד צפוי להימשך ולהגיע ככל הנראה עד לבג"ץ.

   

  ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון ניתח את החלטת ראש הממשלה בנוגע לייצוא הגז ואמר: "ההחלטה אינה מהווה פגיעה מהותית בשווי שותפויות הגז. עסקת וודסייד נחתמה אמנם על בסיס המסקנות הסופיות של ועדת צמח לייצוא של כ-50% מעתודות הגז, אולם מאז דיווחו השותפויות במאגר על הגדלת הכמות המוערכת ב- 2TCF נוספים ועל כן בשקלול משתנים אלו לא צפויה ירידה מהותית בכמות לייצוא ממאגר לווייתן. על כן אנו סבורים כי החלטה זו מקרבת את החתימה על עסקת וודסייד ואנו סבורים כי התבהרות זו בעננת אי הוודאות ששררה בחודשים האחרונים תניע את תכניות הפיתוח".

   

  מניות במרכז

  מעלות הורידה היום בדרגה אחת את דירוג האשראי של חברת בתקשורת הישראלית סלקום ל-"+A" עם אופק שלילי. לפי חברת דירוג האשראי הורדת הדירוג נובעת מהתחרות הגוברת בענף וההערכה כי יחס החוב ל-EBITDA של סלקום ב-2013 יעלה.

   

  אופל בלאנס, שממוקדמת באשדוד ועוסקת בניכיון צ'קים, השלימה את המיזוג עם השלד הבורסאי גלובליקום ומניית החברה החלה להיסחר היום בבורסה באחד העם. אופל בלאנס פועלת משנת 2006, תחת רשיון משרד האוצר, במגוון שירותים פיננסיים. עיקר פעילותה הוא בניכיון צ'קים דחויים לתאגידים, לעסקים ולשכירים.

   

  גבעות עולם, העוסקת בפיתוח שדה הנפט מגד, החלה לקדוח בשעה 11:00 במגד 6, כך עולה מהודעת החברה לבורסה בתל אביב. זאת בהתאם לתוכניות של החברה. גבעות פועלת בעיקר בפיתוח שדה הנפט "מגד" שליד ראש העין. לפי דו"ח משאבים שפורסם בסוף מאי 2012 ונערך על ידי חברת NSAI, רזרבות הנפט בשדה מסתכמות ב-15.8 מיליון חביות נפט, כאשר חלק השותפות בנפט שבקידוח אחרי תשלום תמלוגים למדינה מסתכם ב-10 מיליון חביות נפט בלבד.

   

  שרי אריסון, המחזיקה בגרעין השליטה של בנק פועלים (המניה ירדה ב-2.7%), מכרה בעסקה מחוץ לבורסה מניות פועלים בהיקף 250 מיליון שקל. העסקה בוצעה במחיר של 17.1 שקל למניה המהווה דיסקאונט של 1.6% על מחיר הסגירה של המניה אתמול. מדובר במניות חופשיות שאינן חלק מגרעין השליטה. המכירה בוצעה לקבוצה של משקיעים כאשר למעלה ממחצית מהם זרים.

   

  צים מציעה להמיר 1.4 מיליארד דולר מתוך החוב שלה, שעומד על 3 מיליארד דולר, ל-100% ממניות צים. כך עולה מהתכנית העסקית והסדר החוב שהציגה החברה בפני בעלי החוב שלה. המשמעות היא שכבר בעמדת הפתיחה שלה ויתרה למעשה החברה לישראל על השליטה בצים ועל כל אחזקה בחברה. מדובר בתספורת של יותר מ־50% למחזיקי האג"ח ולנושים הלא מובטחים שלה ולמעשה מחיקה של הסכום, שכן השווי של החברה אינו ברור על רקע מצבה הקשה, למרות התקוות שתולים מנהליה ברבעונים הבאים.

   

  מניות הגז והנפט דלק קידוחים, אבנר, קבוצת דלק וישראמקו ממשיכות לרכז עניין לקראת אישור מסקנות ועדת צמח בממשלה ביום ראשון.

   

  אייסקיור מדיקל ממשיכה לרכז עניין בקרב המשקיעים בבורסה. שווי החברה העוסקת בפיתוח ומחקר של מיכשור רפואי לטיפול בגידולים אצל נשים, קפץ ביומיים האחרונים פי 5 והיא כעת נסחרת לפי שווי שוק של מעל ל-35 מיליון שקל.

   

  מניית אייסקיור מדיקל השלימה מהלך עליות של יותר מ-500% ביומיים. החברה דיווחה על קבלת הלוואה של 670 אלף דולר מחברת איילנד ונצ'רס, המלווה בזכות של וונצ'רס, לשמש כמפיץ בלעדי של מוצר הדגל של החברה במדינות ברית המועצות לשעבר. זאת לאחר שיום קודם לכן דיווחה החברה כי אחת מחברות הביטוח הגדולות בארה"ב תעניק למבוטחיה שיפוי ביטוחי לטיפול שמספקת החברה. עם זאת, בראייה לאחור המניה שננעלה אתמול, לאחר הזינוקים הגדולים, במחיר של שקל למניה הונפקה בפברואר 2011 במחיר של 4.5 שקל למניה.

   

  החברה הבת של קפיטל פוינט נוירודרם (34.8%) הציגה בפני מאות משתתפי הכנס המדעי הגדול ביותר בתחום הפרקינסון אשר נערך השבוע בסידני, אוסטרליה, תוצאות סופיות ותוצאות ביניים משני ניסויים קליניים (שלב 1+ 2) שנערכו ב-ND0612. התרופה המבוססת על פורמולציה נוזלית של לבודופה וקרבידופה למתן תת-עורי רציף מטרתה לשמור על רמה קבועה ויציבה של לבודופה 24 שעות ביממה.

   

  חברת בריינסווי העוסקת במחקר ופיתוח של מכשיר רפואי לטיפול בהפרעות בתפקודי המוח, דיווחה דיווחה כי התקשרה בהסכם עם חברה אמריקאית העוסקת במחקר ובמתן שירותים רפואיים מתקדמים, בעיקר בתחומי הנוירולוגיה ובריאות הנפש ברחבי ארה"ב, לשיווק מערכות ה־Deep TMS של החברה לכמה לקוחות ספציפיים בארה"ב, זאת בנוסף לפעילות השיווק והמכירה שמבצעת החברה באופן ישיר בארה"ב.


  פורסם לראשונה 20/06/2013 10:00

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים