שתף קטע נבחר

צילום: AP, רויטרס, shutterstock

ארה"ב: מדליף תוכניות הציתות מואשם בריגול

השלטונות בארה"ב פועלים להסגרת אדוארד סנואודן, עובד ה-NSA שנמלט לאחר שהדליף את פרטי תוכניות המעקב. לפי ה"וושינגטון פוסט", האמריקנים ביקשו מהונג קונג לעצור אותו ולהסגירו. במקביל, דווח כי גם בריטניה ריגלה אחרי גולשי האינטרנט והעבירה לאמריקנים כמויות עצומות של מידע

התביעה הפדרלית בארה"ב מגישה כתב אישום פלילי, הכולל סעיף האשמה בריגול, נגד אדוארד סנואודן, עובד הקבלן עבור סוכנות הביון NSA שחשף את תוכניות הציתות הסודיות ביותר של ארה"ב לקווי הטלפון והאינטרנט של מיליוני אזרחים. העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח הלילה (שבת) כי ארצות הברית פנתה להונג קונג, שאליה נמלט סנואודן, בבקשה לעצור אותו. בין שתי המדינות יש הסכם הסגרה.

 

במקביל דיווחו הלילה ה"וושינגטון פוסט" וה"גרדיאן" הבריטי, לפי מסמכים שהציג סנואודן, כי סוכנות הביון הבריטית GCHQ מצותתת לגלישה העולמית באינטרנט ואוגרת כמויות עצומות של מידע, שמועבר לידי ה-NSA.

 

עוד חדשות ב-ynet:

אש בדמשק, ארה"ב פורסת מאות חיילים בירדן

נחש הכיש למוות גבר בקמפינג בכנרת

"ראש הממשלה הפלסטיני חזר מכוונתו להתפטר"

 

מטה ה-NSA במרילנד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטה ה-NSA במרילנד(צילום: EPA)

 

לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", מדובר בכתב אישום בגין ריגול, וכן בגין גניבה של רכוש ממשלתי. לפי הפרסומים סנואודן נטל מסמכים של ה-NSA והציגם בפני התקשורת. האישומים, החסויים בשלב זה, הוגשו לבית משפט בווירג'יניה שבה שוכן מטה חברת בוז-אלן-המילטון, שנתנה שירותי מחשב ל-NSA.

 

סנואודן, בן 29, עזב את עבודתו במפתיע לפני כשבועיים, התמקם בהונג קונג והדליף לעיתונים "גרדיאן" ו"וושינגטון פוסט" על שתי תוכניות הציתות הסודיות של סוכנות הביון שעבורה הוא הועסק.

 

סנואודן הזדהה כמדליף בראיון ל"גרדיאן" ב-9 בחודש מבית מלון בהונג קונג, מושבה בריטית לשעבר, שהועברה לשליטת סין בשנת 1997, אבל נהנית מאוטונומיה משפטית מסוימת. לאחר כמה הופעות פומביות, נעלם סנואודן מהעין ולא ברור כלל אם הוא נמצא עדיין בהונג קונג ואם הוא נעצר. בעבר פורסם כי ישנה אפשרות שהוא יבקש מקלט מדיני באיסלנד.

 

הפעולה של השלטונות האמריקניים נכון להיום מקבילה לבקשת הארכת מעצר בישראל, ובכך יכולים האמריקנים לפנות מיד בבקשה לעצור את סנואודן, כדי שתוך 60 יום יוגשו כתבי אישום מסודרים על ריגול ועבירות פליליות אחרות. ה-FBI מנהל את החקירה הפלילית נגד סנואודן.

 

הממשל האמריקני מתייחס בחומרה רבה לחשיפת התוכניות של ה-NSA ובכירים במערכת המודיעינית האמריקנית טוענים שנגרם נזק ביטחוני רב לארצות הברית. עם זאת, ישנם רבים המגלים אהדה למעשיו של סנואודן וטוענים שהוא גיבור ולא מרגל, שנלחם בחדירה חסרת המעצורים לתחום הפרט, לטלפון ולאינטרנט של האזרחים.

 

"הביון הבריטי מצותת לאינטרנט בעולם"

בנוסף, ה"וושינגטון פוסט" גילה הלילה שה-NSA שומרת את האימיילים ושיחות הטלפון של אזרחים ושל תושבים חוקיים בארצות הברית, במקרים שבהם יש "מודיעין זר משמעותי", או ראיה לפשע. הדיווח מבוסס על מסמכים מסווגים הנחשפים לראשונה הקובעים את כללי ההתנהגות מול זרים ולשמירה על הפרטיות של האמריקנים.

 

המסמכים הללו מתארים את הצעדים שה-NSA נוקטת כדי למנוע מהאמריקנים להיות קורבנות של רשת מסיבית של ציתותים. על פי המסמכים, יש ל-NSA מרחב פעולה בתנאים מסוימים. הרשות ניתנה על ידי הקונגרס בשנת 2008 וכוללת אישור לאסוף אימיילים ושיחות טלפון של זרים מחוץ לארה"ב.

 

המסמכים החדשים מראים שה-NSA אוספת מידע טלפוני ואינטרנטי בנסיבות רחבות למדי. ארגונים הנאבקים על הפרטיות מביעים חשש שהמסמכים הללו מלמדים של-NSA יש מרחב תמרון רחב כדי לעקוב אחר התקשורת בין אמריקנים.

 

לפי "הגרדיאן" הבריטי, נהנית ה-NSA מסיוע נדיב של סוכנות הביון הבריטית GCHQ שצותתה למידע שעבר בכבלים מסיבים אופטיים והשיגה פרטי תנועה של שיחות טלפון בינלאומיות ופעילות אינטרנט. את המידע הזה חלקה הסוכנות הבריטית עם ה-NSA.

 

העיתון הבריטי המוביל בחשיפת תוכניות הציתותים של ה-NSA, חשף לפנות בוקר

את תוכנית "טמפורה", הקיימת זה שנה וחצי, ומאפשרת לסוכנות הביון הבריטית לצותת ולאגור כמויות ענקיות של נתונים למשך 30 יום. מדובר במידע אינטרנטי וטלפוני המועבר מארה"ב לבריטניה.

 

גם במקרה זה היה אדוארד סנואודן מקור הגילוי של פעילות סוכנות הביון הבריטית. דוברת ה-NSA ג'ודית האמל דחתה את הטענה שסוכנות הביון האמריקנית נעזרת בסוכנות הביון הבריטית לבצע פעולות שה-NSA אינה מסוגלת לבצע מבחינה חוקית. הסוכנות האמריקנית זקוקה לאישור מיוחד של בית משפט פדרלי כדי לבצע מעקב אחר הטלפון והאינטרנט של אדם מסוים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אדוארד סנואודן. הדליף ונמלט
צילום: רויטרס
מומלצים