שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בירידות; ת"א 25 מאבד 0.1%

  המדדים ת"א 25 ות"א 100 ננעלו כמעט ללא שינוי. רציו עלתה ב-2.7% אחרי שהממשלה אישרה ההחלטה על יצוא של 40% מהגז הטבעי שהתגלה מול חופי ישראל. מחזור המסחר - 534 מיליון שקל

  שבוע המסחר בבורסה בתל-אביב ננעל היום (א') בירידות קלות כששני נגידים עומדים לנגד עיני המשקיעים: נגיד הפדרל ריזרב, בן ברננקי, שבהודעתו מיום רביעי האחרון על צמצום רכישות אג"ח ארה"ב גרר את בורסות העולם ליומיים של ירידות חדות; ונגיד בנק ישראל החדש, שההודעה על זהותו צפויה להתפרסם השבוע. מחזור המסחר הסתכם ב- 534 מיליון שקל.

   

  מדדי מניות

  מדד תל-אביב 25 ירד ב-0.08% ל-1,210.83 נקודות, מדד תל-אביב 100 ירד ב-0.11% ל-1,086.35 נקודות, מדד בלוטק 50 ירד ב-0.5% ל-300.61 נקודות ומדד נדל"ן ירד ב-0.19% ל-348.92 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  הממשלה אישרה את ההחלטה להגדיל את כמות הגז הטבעי למשק הישראלי ל-540 BCM (מטר מעוקב). כך ש-60% מהמאגרים ישארו בישראל והשאר ימכרו ללקוחות זרים. 17 שרים הצביעו בעד ושלושה התנגדו - עמיר פרץ, יעל גרמן וגלעד ארדן. ארדן הביע תמיכה בשמירת 600 BCM לתעשייה המקומית ודרש לדחות את הדיון למועד מאוחר יותר. לפי משרד האנרגיה בשנת 2012 צרך המשק הישראלי 7 מיליארד מטר מעוקב של גז, כך שגם בהתאם לתחזית של עלייה משמעותית בצריכת הגז הכמות תספיק לפחות ל-25 שנה.

   

  כהונת נגיד בנק ישראל סטנלי פישר תסתיים בשבוע הבא. זהות מחליפו צפויה להתפרסם בימים הקרובים. המשנה לנגיד, קרנית פלוג, היא כרגע המועמדת הבכירה להחלפתו של פישר.

   

  סוגיית יצוא הגז תעמוד היום במרכז העניינים: על פי ההחלטה שתובא לאישור הממשלה, 60% מהגז הטבעי שיימצא בקידוחים שלחופי ישראל יישמר לשוק המקומי. מדובר בהחמרה של מסקנות ועדת צמח. ההחלטה הצפויה זוכה לביקורת משני צדי המתרס, והסבירות לפנייה לבג"ץ היא גבוהה. המשנה ליועמ"ש אבי ליכט העביר לממשלה חוות דעת משפטית לפיה אין מניעה בקבלת החלטת ממשלה בנושא, ללא העברתה לאישור הכנסת.

   

  ביום רביעי הודיע יו"ר הפד ברננקי כי הפד עשוי להקטין כבר השנה את היקף רכישות האג"ח, וכי יפסיקן החל משנת 2014. ההודעה גררה ירידות במדדים בכל השווקים המרכזיים בעולם ועליית תשואות באג"ח המדינה.

   

  ביום שישי נסגרו בורסות העולם במגמה מעורבת: בניו יורק דאו ג'ונס עלה ב-0.3%, אך איבד 1.8% בסיכום שבועי. נאסד"ק נחלש ב-0.2% ובסיכום שבועי איבד 1.9% מערכו S&P 500g עלה ב-0.3%, אך איבד 2.1% מערכו במהלך השבוע. באסיה, מדד ניקיי ביפן עלה ב-1.7%, כשהבורסה בסין ובהונג קונג רשמו ירידות - שנגחאי איבד 0.5% ומדד האנד סנג ירד ב-0.7%. באירופה נסגר המסחר ביום שישי במגמה שלילית. דאקס הגרמני צנח ב-1.8%, פוטסי בבריטניה ירד ב-0.7%, קאק בצרפת איבד 1.1%.

   

  בינתיים, בבורסה של תל-אביב גוברת הביקורת על התנהלות ההנהלה והיו"ר. גורם בדירקטוריון שאינו נמנה עם חברי הבורסה אמר ל"כלכליסט": "ללא ספק, הבורסה לא מתנהלת בסטנדרטים של גוף עסקי שפועל לשפר את מצב עסקיו. זורקים באיזה דיון שיש שפל ואולי זה יעבור ואולי ניכנס למדד MSCI אירופה והכל יסתדר. ה־DNA הניהולי לא בנוי לפתור את הבעיה".

   

  שוק האג"ח

  סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל-אביב השופטת ורדה אלשיך פסקה ביום ה' כי על נושי אלביט הדמיה לפעול להכרעה בעניין הצעת ההסדר המתוקנת שהוגשה על ידי החברה לבית המשפט באמצעות כינוס הצבעת נושים. בתוך כך דחתה אלשיך את בקשתה של אלביט הדמיה למנוע מבנק הפועלים להעמיד את חובותיה כלפיו לפירעון מיידי כל עוד לא הגישה בקשה להקפאת הליכים על פי סעיף 350 לחוק החברות.

   

  מעלות הורידה ביום חמישי בדרגה אחת את דירוג האשראי של סלקום ל-"+A" עם אופק שלילי. לפי חברת דירוג האשראי, הורדת הדירוג נובעת מהתחרות הגוברת בענף וההערכה כי יחס החוב ל-EBITDA של סלקום ב-2013 יעלה.

   

  מניות במרכז

  שנה לאחר שנוחי דנקנר מכר את השליטה בכלל תעשיות, בכוונתו של לן בלווטניק הרוכש למחוק את החברה מהבורסה בתל אביב. בלווטניק הגיש הצעת רכש דרך Access בפרמייה של 24% ביחס למחיר הסגירה של המניה בחמישי האחרון. Access של בלווטניק מחזיקה ב-49.9% מהון המניות של כלל תעשיות. כלל תעשיות בעלת שווי שוק של 2.4 מיליארד שקל ומחזור ממוצע של 3 מיליון שקל ביום, בדרך להפוך לחברה פרטית באם תתקבל הצעת רכש. עם זאת, כלל תעשיות תישאר תאגיד מדווח על רק אג"ח החברה שממשיך להיסחר.

   

  אי.די.בי נערכת למכירת כלל ביטוח. ל"כלכליסט" נודע כי החברה שבשליטת נוחי דנקנר תקיים מכרז למכירת השליטה בחברת הביטוח, כשאת המכרז תנהל חברת הברוקרים Aon Benfield, הנחשבת לגדולה בעולם בתחום המיזוגים והרכישות הפיננסיים. אי.די.בי אישרה כי היא מוציאה את כלל ביטוח למכרז.

   

  מניות חברות הגז, דלק קידוחים, אבנר, דלק אנרגיה וישראמקו ירכזו עניין לנוכח החלטת הממשלה הצפויה היום בעניין היקף היצוא. ישראמקו ודור גז בוחנות פנייה לבג"ץ בעקבות החלטת יצוא הגז הצפויה. החברות, מהשותפות בקידוח תמר, טוענות כי ההחלטה מפלה אותן לעומת חברות אחרות.

   

  מניית רציו עלתה ב-2.7% אחרי אישור הממשלה לייצוא 40% מכמות הגז.

   

  שותפות גבעות עולם העוסקת בפיתוח שדה הנפט מגד, החלה לקדוח ביום חמישי במגד 6 - קידוח יבשתי הממוקם כקילומטר דרומית למגד 5 שליד ראש העין. הקידוח צפוי להימשך כארבעה חודשים במידה ולא יהיו תקלות, לעומק של 5,000 מטר. תקציב הקידוח עומד על 16 מיליון דולר.

   

  מבני תעשייה, חברה בת של כלכלית ירושלים שבשליטת אליעזר פישמן, מוכרת את קומפלקס המשרדים "פריסקייל" לחברת אמקור והפניקס תמורת כ-200 מיליון שקל. הקומפלקס כולל שני מבנים בהרצליה פיתוח, המשתרעים על שטח של כ- 17 אלף מ"ר משרדי. 123 מיליון שקל מהתמורה ישולמו לבנקים לצורך פירעון אשראי שהיה מובטח בנכס. כך, התזרים הפנוי לחברה בעקבות המכירה צפוי לעמוד על כ-77 מיליון שקל. מבני תעשייה תרשום בגין המכירה רווח ברוטו של כ-5 מיליון שקל.

   

  ענקית התרופות הישראלית טבע, צפויה להשיק גירסה גנרית לויאגרה באירופה. הפטנט של פייזר על התרופה, הנמכרת בהיקף של כ-2 מיליארד דולר בשנה, צפוי לפוג באירופה ביוני 2013. בארצות הברית הפטנט לא יפוג, כך שלשם לא תהיה כניסה של גרסאות גנריות. טבע תשיק את התרופה במקביל לחברות נוספות, כך שההכנסות הצפויות מההשקה לא צפויות לעלות על מיליוני דולרים בודדים בכל שנה.


  פורסם לראשונה 23/06/2013 09:59

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים