שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהשנה הבאה: תלמידות ח' יחוסנו נגד הפפילומה

  משרד הבריאות הודיע כי החליט לחסן את כל תלמידות כיתה ח' נגד נגיף ה-HPV כבר משנת הלימודים הקרובה, במסגרת שגרת החיסונים בבית הספר. תלמידות שסיימו כיתה ח' השנה ולא קיבלו את החיסון יוכלו לעשות זאת בלשכות הבריאות הממשלתיות - ללא תשלום

  משרד הבריאות הודיע היום (א') כי החליט להקדים את מתן החיסון נגד נגיף הפפילומה, הגורם לסרטן צוואר הרחם. תלמידות המסיימות כעת את כיתה ח' יוכלו לקבל את החיסון כבר מספטמבר הקרוב - ללא תשלום. תלמידות שילמדו בכיתה ח' בשנה הבאה יקבלו אותו כחלק משגרת החיסונים בבית הספר.

   

  עוד חדשות ועדכונים בפייסבוק של ynet

   

  לפני מספר חודשים הודיעה ועדת סל הבריאות כי החליטה להכליל את החיסון נגד נגיף ה-HPV (הפפילומה האנושי) ולחסן את תלמידות כיתה ח' החל משנת הלימודים הבאה, תשע"ד. מצב זה גרם לכך שתלמידות שסיימו לפני מספר ימים את לימודיהן בכיתה ח' לא חוסנו רק משום ש"פספסו" במספר חודשים את מועד תחילת מתן החיסונים.

   

  עוד על החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי:

  המלצה: לחסן גם בנים בגיל 11 נגד נגיף הפפילומה

  חשוב לדעת: 13 נקודות על חיסון למניעת סרטן צוואר הרחם 

  חיסון לסרטן צוואר הרחם: בטוח שזה בטוח?

   

  כדי להימנע ממצב זה החליטו שרת הבריאות יעל גרמן ומנכ"ל המשרד רוני גמזו להתחיל לחסן גם את התלמידות שסיימו כעת את כיתה ח'. לפיכך כל הבנות העולות לכיתה ט' יוכלו לקבל את החיסון ללא תשלום באמצעות לשכות הבריאות ברחבי הארץ, החל מחודש ספטמבר 2013. כאמור, תלמידות שיחלו את לימודיהן בכיתה ח' בשנת הלימודים תשע"ד יקבלו את החיסון במהלך שנת הלימודים בבית ספרן, כחלק משגרת החיסונים.

    

  קיימים כ-150 תתי זנים שונים של נגיף הפפילומה האנושי (HPV), כ-40 מהם גורמים למחלות מין. חלק מהזנים גורמים ליבלות באיברי המין, בעוד אחרים עלולים לגרום לסרטן פי הטבעת, סרטן צוואר הרחם והנרתיק וסרטן הפין. מחלת מין הנגרמת על ידי HPV לרוב אינה גורמת לתסמינים כלשהם, אולם מקרים שאינם מטופלים עלולים להידרדר לכדי סרטן.

    

  בישראל מאושרים שני חיסונים נגד הנגיף. החיסון גרדסיל מגן מפני ארבעה זנים: 6, 11, 16 ו-18. הזנים 6 ו-11 גורמים ליבלות באיברי המין והחיסון נותן הגנה של כ-90% מפניהן, והגנה של 70% מפני שני הזנים האחרים.

    

  החיסון השני הוא סרווריקס, המגן מפני זנים 16 ו-18, האחראים ל-70% מהנגעים הטרום ממאירים שעלולים לגרום לסרטן, אולם הוא אינו מגן בפני היווצרות יבלות באיברי המין או בפי הטבעת. שני החיסונים מומלצים לנערות עוד לפני תחילת קיום יחסי מין.

   

  עד היום מי שרצתה להתחסן או לחסן את בתה כנגד המחלה נאלצה לרכוש אותו תמורת מאות שקלים. כעת, משהוכנס החיסון לשגרת החיסונים בשנה הבאה לתלמידות כיתה ח', הוא יהיה ללא תשלום.

   

  בשנתיים הראשונות ינתן החיסון סרווריקס, שאמנם זכה במכרז משרד הבריאות אולם לא נבחר על ידי ועדת הסל. בשנתיים שלאחר מכן ינתן החיסון גרדסיל, אותו העדיפה הוועדה בזכות היקף כיסוי הזנים שלו והעובדה שהוא מגן לא רק מפני סרטן צוואר הרחם, אלא גם מפני יבלות באיברי המין.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיסון אחות תלמידה זריקה ילדה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים