שתף קטע נבחר

קריאה לסער: אל תהפוך את עמק האלה להולילנד

כ-120 מתושבי עמק האלה ובית שמש מפגינים מול משרד הפנים במחאה על הבנייה החרדית באזור. דורשים מהשר גדעון סער לשנות את מדיניות קודמו אלי ישי, שלטענתם נהג לבנות לציבור בוחריו, ומבקשים להקים גן לאומי - "לפני שעמק האלה תהפוך למפלצת נדל"ן". משרד הפנים: נשמע את התנגדויות הציבור

כ-120 מתושבי עמק האלה ובית שמש מפגינים בשעה זו (ב') מול משרד הפנים בירושלים, במחאה על הבנייה החרדית באזור . התושבים דורשים משר הפנים, גדעון סער, "להציל את עמק האלה מפני המדיניות של שר הפנים לשעבר, אלי ישי", שלטענתם אישר בניית 15 אלף יחידות דיור לטובת המגזר החרדי. ההפגנה נערכת תחת הכותרת "גדעון סער, אל תהפוך את עמק האלה להולילנד".

 

 

התושבים טוענים כי "עמק האלה עומד להפוך להיות מפלצת נדל"ן", ולכן החליטו לערוך הפגנה מול משרד הפנים, בדרישה שנציגי השר יפגשו עמם. מנציגות מטה המאבק נמסר כי מטרת ההפגנה היא לעצור את מימוש תוכניות הבנייה, ולקדם במקומן הקמת גן לאומי. "מדובר במלחמה על הצלת עמק האלה עבור עם ישראל כולו, תושבי האזור ועבור הדורות הבאים, אשר יפגעו קשות מהחלטה זו", נמסר.

 

צחי זנגי, ממובילי המאבק, הוסיף כי "אנו דורשים לדעת מדוע ואיך ניתנו שטחים למגזר אחד בלבד. תוכניות הבנייה שאושרו ללא בדיקת חלופות כמחויב בחוק, ישמידו שטחים ירוקים וממצאים ארכיאולוגים חשובים לכל עם ישראל. הממשלות הקודמות נתנו למחדל הזה להתקיים, ועל כן אנו דורשים מגדעון סער בדיקה מעמיקה מדוע התוכניות אושרו. לא נאפשר קיום הולילנד 2".

 

ההפגנה מול משרד הפנים בירושלים, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההפגנה מול משרד הפנים בירושלים, היום(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

"בנייה שתפגע לצמיתות בחי ובצומח"

במטה המאבק ציינו כי התוכניות הקיימות "מציעות בנייה בתחום המסדרון האקולוגי, באופן שיפגע לצמיתות בחי ובצומח באזור, כולל מינים בסכנת הכחדה. בניגוד לחוק, לא הוגש תסקיר השפעה על הסביבה וגם בו היו נשקלות חלופות אשר היו מונעות את הפגיעה הסביבתית".

 

עוד צוין כי "התוכניות בזבזניות משום שהבנייה נועדה למגזר החרדי בלבד, ועל כן מכתיבה צפיפות בינוי נמוכה בבינוי נמוך (לטובת חרדים שאינם משתמשים במעליות שבת), היקף עצום של שטחים למבני ציבור (בין היתר בשל ההפרדה בין המגדרים, ריבוי פלגים בתוך המגזר החרדי, ועוד)". כמו כן, טוענים המפגינים כי מערכת הכבישים הסובבת את בית שמש אינה ערוכה לקלוט את הגדלת אוכלוסיית בית שמש מכ-90 אלף תושבים לכ-250 אלף תושבים.

 

בנוסף נמסר כי "התוכניות פוגעות באופן בלתי הפיך באתרים ארכיאולוגיים חשובים ביותר כגון תל- ירמות, בית נטיף וחרבת קייאפה ואתרים נוספים שמרביתם טרם נחפרו. באזורים בהן התבצעו בדיקות וחפירות, התגלו גילויים יוצאי דופן בחשיבותם ההיסטורית. התוכניות מציעות בינוי ופיתוח בשטחי יער, אשר יביא לגדיעתם של אלפי עצים מהיפים והמרהיבים בארץ, ולכסותם בשכבות בטון ומלט".

 

נזכיר כי בסוף השנה שעברה אישר משרד הפנים בהובלת אלי ישי את הקמתן של אלפי יחידות דיור באזור בית שמש והסביבה, אולם אז הוגדרה תוכנית זו כמיועדת לציבור החרדים ולציבור החילוניים כאחד. ביקורת הועברה אז לא רק על ישי אלא גם על שר הבינוי והשיכון היוצא, אריאל אטיאס, לפיה אישור הקמת מאות יחידות דיור לחרדים בבית שמש היווה מעין "מתנת פרידה" לציבור בוחריו.

 

גורמים בלשכת שר הפנים אמרו ל-ynet כי מנכ"ל משרד הפנים בוחן את הנושא, שמונח על שולחנו בדיונים שהוא עורך גם עם שר הבינוי והשיכון הנוכחי, אורי אריאל.

 

ממשרד הפנים נמסר: "מדובר בתוכניות שהוגשו על ידי משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל לבניית יחידות דיור באזור בית שמש לכלל האוכלוסייה בישראל, בהתאם לתוכנית מתאר שאושרה לפני כ-20 שנה. התוכניות נדונות במוסדות התכנון כמקובל, חלקן נמצאות בשלב הגשת ההתנגדויות בהתאם לחוק. התנגדויות הציבור תשמענה בנפש חפצה ובאופן מקצועי.

כלל ההיבטים של תוכניות אלה נבחן בימים אלה על ידי מנכ"ל משרד הפנים, יגאל צרפתי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה מול משרד הפנים, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
צילום: קובי גדעון, לע"מ
שר הפנים גדעון סער
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים