שתף קטע נבחר

למי הצביעו וממה הם מפחדים. מתגייסי קיץ 2013

אילי שמע מאמא שבנח"ל המפקדים הכי טובים. אבא של רונן צוחק עליו שינקה את הסיפון. ביני יודע שבטירונות יהיה כמו בובה. ברקן תהיה לוחמת ובינתיים עובדת בקייטנה. דליה רוצה לצאת לקצונה. שמואל החרדי הלך נגד הזרם ומפחד מהבדידות. החיילים של מחר מספרים על עצמם

בימים האלה הם עושים ריצות הכנה כמעט אחרונות ועוד כמה שכיבות סמיכה. בצד מכינים מספיק גופיות וגרביים לשבועות מלאי אבק, מעוטי שינה ונטולי אמא. עוד שנת לימודים נגמרה - וממש בקרוב הילדים שרק סיימו י"ב ילבשו מדים. מחזור אוגוסט 2013 יוצא לדרך.

 

עוד על צבא ב-ynet

טבלת המילואים נחשפת: מודיעין בראש, ירשלים בתחתית

חייל חרדי תבע: הופצו קריקטורות שפוגעות בנו

צה"ל: אורך שירות זהה לבנים ולבנות לפי תפקיד

צה"ל מפרסם: מי המועצה האזורית הכי קרבית?

 

בקיץ מתגייסים ליחידות רבות, אבל עיקר העניין הוא מחזור הגיוס הקרבי שייפתח באמצע יולי. אז ישובצו הצעירים הראשונים לחטיבת חיל הרגלים (שאינה התנדבותית) המבוקשת ביותר - גולני. לאחר מכן יארח הבקו"ם ימי גיוס לחטיבות החי"ר הנוספות - הצנחנים, הנח"ל, כפיר (שאחוז הרצון לשרת בה עולה בהדרגה) וגבעתי, ובהמשך ליתר המערכים - שריון והנדסה, תותחנים, הגנה אווירית (נ"מ), ספינות טילים, מג"ב, פיקוד העורף ועוד.


 

אגב, גולני פותחים באופן מסורתי את מחזור הגיוס בשל הרצון העז של צעירים להיקלט בשורותיה אל מול הצרכים הצבאיים: המתגייסים בימים הבאים שיסרבו להתפנות כי רצו גולני, יתבשרו כי האוטובוסים לבסיס האימונים החטיבתי עזבו כבר את הרציפים.

 

במחזור הגיוס של הקיץ צפוי שנוי במספר המתגייסים החרדים - לראשונה קרא צה"ל, החל מאוגוסט (שנה בדיוק לאחר מועד פקיעת חוק טל), לנערים חרדים להתחייל לאחר שעברו את תהליכי המיון. לא ברור עדיין מה יהיה היקף הגידול, אך כבר במחזור הגיוס הקודם במרס ניתן רמז: עוד לפני החלת חוק הגיוס המתגבש נרשמה כמות שיא של מתגייסים לגדוד החרדי "נצח יהודה", כ-200 חיילים, מה שגרם לצבא לשלוח חלק מהם ליחידות אחרות.

 

בקורס הכנה לצבא (הראל אברוצקי, באדיבות "המרכז של יובל עילם") (הראל אברוצקי, באדיבות
בקורס הכנה לצבא(הראל אברוצקי, באדיבות "המרכז של יובל עילם")

 

הקיץ צפוי גיוס גם לגדוד חרדי חדש, ובסך הכול, לפי הערכות, צפויים להתגייס למסלול הלחימה לחרדים "נצח" כ-300 נערים חרדים במחזור אוגוסט. עדיין רחוק מאוד מהאלפים שבתכנון, אבל גם עלייה. באגף כוח האדם עמלים בימים אלו על הקמת מרכז גיוס מיוחד לחיילים חרדים בבקו"ם, שיהיה מותאם לצרכים הייחודיים של המגזר. בד בבד, ברחוב החרדי נמשכת ההסתה וההתנכלות למתגייסים - ולכתבה זו התקשינו מאוד למצוא מלש"ב שיסכים להיחשף.

 

בנוסף צפוי המשך עיבוי מערך "כיפת ברזל", ששתיים מסוללותיה החדשות צפויות להיקלט עד ינואר 2014. מבחינת רמת המוטיבציה, המחזור הקרוב צפוי להיות משמעותי באשר לשאלה אם תימשך הירידה ברצון לשירות קרבי בשלוש השנים האחרונות (במחזורים האחרונים סביב 72 מהכשירים לכך). הנתונים יתקבלו רק בעוד כמה חודשים.

 

בינתיים, אתם מוזמנים להכיר מקרוב כמה מהצעירים והצעירות - הקרביים, אבל לא רק - שיעשו בקרוב את המעבר החד מהחיים האזרחיים לחיים על מדים. לכתבי ynet הם סיפרו על הבית, החברים, החששות והתקוות בישראל של קיץ 2013.

 

 (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

מה ההורים שלך אומרים על השירות הצבאי?

"אמא שלי אומרת שהיא תהיה בסדר עם כל מקום שאבחר ללכת אליו. בגלל שאחי הגדול שרת בנח"ל, אז היא רוצה שגם אני אלך לנח"ל. היא חושבת שהמפקדים בנח"ל טובים יותר".

 

מה החברים אומרים?

"רוב החברים שלי גם כן רוצים להתגייס לנח"ל, אז הם מרוצים".

 

הצעת החוק לגיוס חרדים (חוק פרי ) - טובה או לא?

"זו הצעת חוק טובה. כרגע, כשחרדים לא מתגייסים, זה נותן לי הרבה סיבות לא לאהוב אותם. נראה לי הגיוני שהם יתגייסו כמו כולם, במקום שישבו בבית להתפלל ויקבלו על זה יותר כסף מאשר חייל. בישראל חייבים שיהיה גיוס חובה לצבא".

 

מה הדבר הכי חשוב לחיים שלמדת בתיכון?

"למדתי לדעת לוותר, להעריך, לגלות בגרות".

 

למי הצבעת בבחירות ולמה?

"הצבעתי ליאיר לפיד, הוא היה נראה לי הבחירה הכי טובה. אני חושב שהוא נפל עם התפקיד שהוא בחר, כי אי אפשר לאהוב את מי שממלא את התפקיד הזה. אני חושב שהוא יוכל להביא שינוי, גם הרשימה שלו מורכבת מאנשים טובים".

 

יודע מה תרצה לעשות בחיים?

"לטייל בדרום אמריקה, ואחר כך - לא יודע. אני אוהב מסעדות, אולי משהו בתחום הזה".

 

איך התכוננת לגיוס?

"קצת ריצה. אי אפשר להתכונן לזה באמת, חוטפים את השוק כשמגיעים לטירונות ומתרגלים. חוץ מזה, אני חוסך כסף עד לגיוס, עובד בחומוסייה ובגן אירועים בצומת הגומא".

 

ממה אתה הכי מפחד בצבא?

"אני לא חושב שיש מישהו שרוצה במהלך שלוש השנים שלו בצבא להיכנס למלחמה. זה לא נראה לי קל".

 

 

 (צילום: במבו קנט)
(צילום: במבו קנט)

 

מה ההורים אומרים?

"כמו אינסטינקט אבהי ואמהי הם מפחדים, אבל מאוד תומכים בי".

 

מה החברים אומרים?

"החברים מתחלקים לשלוש: אלו שאומרים עזוב אותך מזה, אלו שדי אדישים ואלו שכמוני שהולכים להתגייס ומפרגנים".

 

הצעת החוק לגיוס חרדים (חוק פרי) - טובה או לא?

"אני מאמין שחרדים צריכים להתגייס. כל אחד במדינה שחי כאן וחי מהמדינה צריך לתרום את הידע שלו והכח שלו ועל כולם להתגייס".

 

מה הדבר הכי חשוב שלמדת בתיכון?

"הדבר הכי חשוב בבית ספר הוא החינוך לחיים. חינוך הילדים יביא לדעתי לתרבות ערכית יותר".

 

למי הצבעת בבחירות?

"לא הצבעתי, הייתי עוד קטן מידי".

 

יודע מה תרצה לעשות בחיים?

"עוד לא יודע, אבל רוצה ללמוד באוניברסיטה בהמשך".

 

איך התכוננת לגיוס?

"התחלתי 'כושר קרבי', אחזור לזה בקרוב. אנסה לעבור גיבוש לסיירת מורן".

 

ממה אתה הכי מפחד בצבא?

"מהקשיים המנטליים והדיסטנס שכולם קצת קרים בהתחלה".

 

 

 (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

  

מה ההורים שלך אומרים על השירות הצבאי?

"ההורים שלי תמיד מפרגנים ואמרו לי שלאן שאני רוצה להתגייס ומתאימה, הם תמיד יתמכו. אצלנו בעדה, יותר בדורות של הסבתא, אומרים שצבא זה לבנים, ושהבנות יעשו שירות לאומי כי יהיה לי קשה. אבל אבא שלי ואימא שלי רצו שאתגייס ותמכו בי".

 

מה החברים אומרים?

"החברים אומרים שיהיה לי בהצלחה. הרבה צעירים רוצים את התפקיד הזה, וחברות שלי אמרו 'וואו, איזה כיף לך שקיבלת את זה'".

 

הצעת החוק לגיוס חרדים (חוק פרי) - טובה או לא?

"מצד אחד זה דבר טוב, כי ככה יהיו יותר חיילים, כי מספיק יש צעירים שלא מתגייסים או לא עושים שירות כמו שצריך, ואם יהיו עוד זה יכול רק להועיל. אבל מצד שני צריך להתחשב בדתיים. בגדול זה דבר חיובי".

 

מה הדבר הכי חשוב לחיים שלמדת בתיכון?

"לקבל את האחר".

 

למי הצבעת בבחירות (אם הצבעת) ולמה?

"הצבעתי לליכוד. אבל אני מאוכזבת, מעלים מחירים ואני רואה שזה פוגע באנשים, כמו הקיצוץ בקצבאות ילדים. הם דווקא אמרו שיורידו מחירים ויהיה יותר קל. כי מספיק יש אחוז גבוה של עוני בארץ. אבל נראה".

 

יודעת כבר מה תרצי לעשות בחיים?

"אני חושבת שאם אני רואה שטוב לי עם המשטרה ארצה לעשות קצונה. אני רוצה להתקדם וגם ללמוד קרימינולוגיה, תורת הפשע. אני יודעת שזה לא יהיה קל אבל אני מאמינה שאם יש רצון וכוח אפשר להגיע גבוה. אני מאמינה בעצמי".

 

איך התכוננת לגיוס?

"בעזרת עמותת 'ציוני ישראל' (עמותה המעודדת בני נוער להתגייס ולשרת בתפקידי מפתח), שעשו לנו הרצאות ודיברו איתנו על החשיבות של השירות המשמעותי, שצריך לשאוף גבוה. שוחחתי עם אחת מהקהילה שהייתה קצינה, שדרך הצבא הצליחה אפילו שלא חשבו שהיא תצליח. היא אמרה לי שזה לא קל אבל אם יש את הרצון הכל פתוח".

 

ממה את הכי מפחדת בצבא?

"ממוות. שאנשים שאני אכיר ימותו".

 

 

 ( )

 

מה אומרים ההורים על הגיוס?

"אחותי הגדולה הייתה במחזור א' של הגדוד המעורב, כשהצבא עוד לא ידע איך אוכלים את זה. היא אפילו הייתה בין אלה שבחרו שם לגדוד. למרות זאת לא היה לחץ בבית ללכת בעקבותיה אבל בהחלט הם אהבו את הכוונה שלי ללכת לשם, גם יודעים את המשמעות. אבא נפטר לפני שנה וחצי, אבל אמא מאוד מעודדת".

 

מה אומרים החברים?

"החֶברַה פחות עודדה. קיבלו אתה זה בתמיהה ולא ממש פרגנו. רוב החברות שלי מהכיתה משרתות בתפקידי יומיות. אצל הבנים יש הרבה בחי"ר - גולני, גבעתי וצנחנים. מבחינתם, אצל הבנים זה מקובל, אבל אצל הבנות הרבה פחות. כשיראו אותי על מדים, אני מקווה שהם ירגישו יותר גאווה והשלמה.

 

"החניכים שלי ב'אחרי' יותר מפרגנים, כשהם רואים מישהי כמוני, עם רגל וחצי בפנים. בעיקר הבנות, הן גם באות להתייעץ על שירות משמעותי".

 

הצעת החוק לגיוס חרדים (חוק פרי) - טובה או לא?

"מי שיכול להתגייס, ויש לו את הנתונים המתאימים, עדיף שיתגייס ויתרום. אני בעד שוויון, אבל לא בכל מחיר. כן צריך להתחשב ברגשות של מי שיש לו בעיות בצבא עצמו. במקרה כזה, צריך להעדיף תרומה לקהילה או שירות לאומי. 'נצח יהודה' (הנח"ל החרדי) זה אחד הגדודים שאני מאוד מעריכה, ומוקירה את החיילים שמשרתים בו".

 

מה הדבר הכי חשוב שלמדת בתיכון?

"למדתי במערכת החינוך הכי טובה שיכולתי לבקש. המסר המרכזי היה שגם אם אתה בא ממקום לא הכי טוב בעולם, לא הכי מקדם, הכוח לשנות נמצא בידיים שלך".

 

את יודעת כבר מה תרצי לעשות בחיים?

"אני חולמת על קריירה צבאית. בראש ובראשונה לחתום קבע, ולהישאר בצבא. זו התוכנית העקרונית. אם משום מה זה לא יסתדר, העדיפות השנייה היא לעסוק בחינוך. התחברתי לזה בשנת השירות, כשהדרכתי בני נוער. אולי הכיוון יהיה חינוך מיוחד".

 

איך מתכוננת לגיוס?

"בשלוש השנים האחרונות אני בעמותת 'אחרי' שמכינה לגיוס, בהתחלה בתור חניכה ובשנה האחרונה, במסגרת שנת השירות, בתור מדריכה. זה כולל הכנה גופנית ומנטלית. נשארו לי חודש וכמה ימים לגיוס עצמו. אני מחכה שזה יגיע, ועד אז אעבוד קצת בקייטנה, אחסוך קצת כסף לקנות דברים לצבא".

 

ממה את מפחדת בצבא?

"החשש הכי גדול הוא שלא אתחבר טוב עם האנשים. כשאתה לוחם בצבא אתה צריך סביבך את האנשים הטובים ביותר וחברים. המזל הוא שהחברה הכי טובה שלי מהשנת שירות, מתגייסת איתי לקרקל באותו יום, וזה יקל עליי".

 

 

 

מה ההורים שלך אומרים על השירות הצבאי?

"מתרגשים יותר ממני ומאוד מבסוטים. אני הילד השלישי וגם שני האחים הגדולים שירתו, זה מה שמחנכים אותנו בצורה מאוד חזקה".

 

מה החברים אומרים?

"האווירה אצלנו היא שכולם מתגייסים והולכים אם אפשר לקרבי, זו הרוח של החבר'ה. יש כמה חבר'ה שהולכים לישיבת הסדר (ששירותם מקוצר - א"פ) - לדעתי זו בעיה. אני אמנם אישית לא דתי, אבל לדעתי אפשר לשלב גם שלוש שנים צבא וגם לימוד".

 

הצעת החוק לגיוס חרדים (חוק פרי) - טובה או לא?

"לא טוב. לדעתי הצבא צריך להיות שכיר, עברה תקופת צבא העם. אי אפשר להכריח - זה יוסיף לכעס אחד על השני ולמלחמת אחים. אני גם לא מבין למה צריך את החרדים בצבא ולהביא אותם בכוח. אלו שבאים ומייצרים להם מסגרת אני מעריך אותם, אבל היתר שלא יבואו".

 

מה הדבר הכי חשוב לחיים שלמדת בתיכון?

"כמה שהחינוך בבית היה ונשאר מעולה לקחתי מהתיכון המון ערכים והרבה לחיים. במיוחד אקח את הקשר לאנשים מבוגרים ומנהלים שהם אנשים טובים מנוסים ומבוגרים ויש ללמוד מהם".

 

למי הצבעת בבחירות (אם הצבעת) ולמה?

"הצבעתי בלית ברירה לנפתלי בנט. לא מצטער כי לא בוכים על חלב שנשפך, אבל אם היו בחירות שוב לא הייתי בוחר".

 

אתה יודע כבר מה רוצה לעשות בחיים?

"יש לי חלום לעסוק בקולינריה, להיות שף. מגיל 12 אני עובד במטבח ומקווה לעסוק בזה בעתיד". 

 

איך התכוננת לגיוס?

"התכוננתי בעיקר בצורה מנטלית - זה משהו שמכניסים לראש, שישחקו בך כמו בובה ולא תוכל לעשות מה שתרצה ומה שנראה לך הגיוני".

 

ממה אתה הכי מפחד בצבא?

"זה לא מפחיד אבל מרתיע, שזה משהו שלא עשיתי אף פעם. כמה שכולם עשו את זה לפניי, עד שאתה לא שם אתה לא מבין. גם הרבה אנשים אומרים שזה דפוק אז לא ממש עושה חשק, אבל אני בטוח שיהיה בסדר".

 

 

 

מה ההורים שלך אומרים על השירות הצבאי?

"קשה להם מאוד עם הדרך שבה בחרתי ללכת. אני השביעי מבין 11 אחים, והיחיד שהולך לעשות צבא ולא הלך במסלול הרגיל. ההחלטה להתגייס התבשלה אצלי הרבה זמן וסיפרתי להם עליה בערך לפני חצי שנה. אם יש תמיכה שלהם בזה, אז היא מאוד מאוד שקטה. החלטתי לשרת ממקום של להיות אזרח טוב ופשוט לעשות את מה שאני צריך, והייתי מוכן ללכת על זה למרות המחיר המשפחתי".

 

"כיום אני כבר לא גר בבית והקשר בינינו הוא מינימלי. מבחינתם זה היה 'טוב יותר שתתרחק ולא תפגע בנו'. יש לי אחיות בשידוכים וזה עלול להזיק גם להן. זה לא שיש בינינו כאסח, אבל גם הם וגם אני הבנו שזה מה שצריך להיות. אני מקווה שהצבא לפחות יכיר בי כחייל בודד".

 

מה החברים אומרים?

"יש לי כל מיני חברים - החרדים, שאומרים לי שאני עושה טעות, ואחרים, שנותנים לי גב, כולל כמה שהיו איתי בישיבה והתגייסו בעצמם. אבל בסופו של דבר זו תמיכה מאוד קרה, וכמובן שהיא לא יכולה להיות תחליף למשפחה".

 

הצעת החוק לגיוס חרדים (חוק פרי) - טובה או לא?

"הגיוס שלי הוא כאדם פרטי ולא כאמירה שזה מה שכל תלמידי הישיבה צריכים לעשות. אין לי דעה אישית אם החוק נכון או לא נכון, אבל מה שכן - אני בטוח שזה פשוט לא יקרה. אני מגיע ממאה שערים, מקום שהוא הכי אנטי הצבא, ואני יודע שזה לא ילך בכפיה".

 

מה הדבר הכי חשוב לחיים שלמדת בתיכון?

"להאמין באורח החיים שבחרתי לי. ברכת הדרך".

 

למי הצבעת בבחירות (אם הצבעת) ולמה?

"לא הצבעתי לבחירות, אבל לא ממקום חרדי אנטי-ציוני. פשוט אין לי טיפת אמון בפוליטיקאים במדינה שלנו".

 

אתה יודע כבר מה רוצה לעשות בחיים?

"מן הסתם אחרי החיים אלך ללמוד מקצוע, אבל עדיין אין לי כיוון מסויים".

 

איך התכוננת לגיוס?

"אני הולך אל הלא נודע. אין לי מושג מה זה צבא ומה מצפה לי שם, וגם אין לי אנשים לשאול אותם. נכון שהיום אפשר להגיע בקלות בלחיצת כפתור לכל המידע, אבל לשמוע חוויות אישיות אין לי ממי לשמוע. אז 'טכנית' אני קצת יודע מה יהיה, אבל מנטלית - ממש לא".

 

ממה אתה הכי מפחד בצבא?

"מהבדידות".

 

 

 (צילום: אבישג שאר-ישוב)
(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מה ההורים שלך אומרים על השירות הצבאי?

 "ההורים מעודדים אותי. מבחינתם השירות הצבאי טוב מאוד. הם לא מתנגדים לזה".

 

מה החברים אומרים?

"אני שומע דברים טובים מחברים שלי על השירות הצבאי. הם מאוד מחכים ליום הגיוס".

 

הצעת החוק לגיוס חרדים טובה או לא?

"טובה מאוד. אני חושב שהם צריכים גם להתגייס למדינה ולא רק אנחנו. הם אוכלים ושותים ולא תורמים למדינה".

 

מה הדבר הכי חשוב לחיים שלמדת בתיכון?

"מתמטיקה - כי זה יעזור לי בעתיד הקרוב".

 

למי הצבעת בבחירות ולמה?

"לא הצבעתי לאף אחד כי לא ראיתי שיש אדם מתאים שיש לו את היכולות לקדם תהליכים".

 

אתה יודע כבר מה אתה רוצה לעשות בחיים?

"כן, אני הולך ללמוד להיות טכנאי שיניים ולעבוד בתחום הזה".

 

איך התכוננת לגיוס?

"דיברתי עם חברים שלי שהתגייסו וסיפרו לי על הימים הראשונים שהיו להם בצבא ועל הקשיים. אני מנסה מהיום להכין את עצמי מכל הבחינות".

 

ממה אתב הכי מפחד בצבא?

"מכלום".

 

 

 

מה ההורים שלך אומרים על השירות הצבאי?

"ההורים שמחים מהבחירה שלי, מדי פעם הם מריצים בדיחות על חשבוני; אבא שלי אומר לי שכמתנת יום הולדת הוא יקנה לי סמרטוט כדי שאוכל לנקות את הסיפון או חכת

דייג".

 

 

מה החברים אומרים?

"רובם אומרים לי 'כל הכבוד', מדי פעם מישהו אומר לי שעשיתי טעות שבחרתי בחיל הים, אבל למדתי לא להקשיב".

 

 

הצעת החוק לגיוס חרדים טובה או לא?

"אני בעד, החרדים גם כן גרים וצריכים להגן על המשפחות שלהם, אז למה שהם לא יתגייסו? יכול להיות שצריך להקים יחידות עם תנאים מותאמים עבורם, אבל הם צריכים

להיות חלק מהצבא. זו מדינה קטנה מדי, אין מספיק אנשים שירצו מרצון להתגייס ולהישאר שם כמה שנים, לכן חוק גיוס חובה הוא הכרחי ולצריך להיות תקף על כמה שיותר אנשים".

 

 

 

מה הדבר הכי חשוב לחיים שלמדת בתיכון?

"לימדו אותי שהחכם לומד מכל אדם. לא משנה לאן אתה הולך, תמיד תשאף ללמוד מאנשים אחרים".

 

 

למי הצבעת בבחירות ולמה?

"הצבעתי לשלי יחימוביץ' אחרי שהתלבטתי בינה לבין לפיד. היא הכי נורמלית, היה לי ברור שהיא לא תבחר לראשות הממשלה, אבל רציתי מישהי שיש לה עמוד שדרה, מישהו עם ביצים, שיוכל לעמוד כנגד מה שלא בסדר. ולשלי יש יחסית גב".

 

 

אתה יודע כבר מה תרצה לעשות בחיים?

"כל החיים אני סביב אנשים עם צרכים מיוחדים, אז אני בטוח שאעסוק בזה גם בעתיד".

 

 

 

איך התכוננת לגיוס?

 

"לפני הגיבוש רצתי ועשיתי ספורט. השתתפתי גם בקורס הכנה לצבא". 

 

 

ממה אתה הכי מפחד בצבא?

"אני מפחד שלא אעמוד במשימות והשירות יהיה גדול עליי. לפני שנתיים הייתי ילד שמן, בפעילות ספורטיבית הייתי גרוע. הורדתי 17 קילו בשנתיים האחרונות, ואני עדיין חושש שלא אצליח להתמודד מבחינה מנטלית עם הפעילות הגופנית".

 

 

 (צילום: אבישג שאר-ישוב )
(צילום: אבישג שאר-ישוב )

 

מה ההורים שלך אומרים על השירות הצבאי?

"שולחים אותי לצבא בגאווה ופרגון מדהים. אבא ואחים שלי היו בצבא ואני ממשיך בדרכם".

 

מה החברים אומרים?

"כל החברים שלי מעודדים אותי להיות בצבא. לא נתקלתי במתנגדים בכלל".

 

מה אתה אומר על הצעת החוק לגיוס חרדים?

"זה עניין פוליטי. מה שמחליטה הממשלה אני מסכים. אין הבדל בצבא בין מתגייסים מכל העדות".

 

מה הדבר הכי חשוב לחיים שלמדת בתיכון?

"השפות. היום אני יכול לדבר באנגלית ובעברית וערבית ברמה גבוהה. זה עוזר לי הרבה בחיים".

 

למי הצבעת בבחירות ולמה?

"הצבעתי לבנימין נתניהו כי ראיתי בו את האדם הראוי ביותר לקידום מדינת ישראל".

 

אתה יודע כבר מה אתה רוצה לעשות בחיים?

"זה תלוי איך יקדמו אותי בצבא. אם לא אני הולך ללמוד ניהול עסקים או מכירות".

 

איך התכוננת לגיוס?

"קיבלתי עצות מחברים שלי שהתגייסו. למדתי מהם הרבה דברים שיעזרו לי להתמודד".

 

ממה אתה הכי מפחד בצבא? 

"אני מפחד רק מאלוהים".

 

בהכנת הכתבה השתתפו יואב זיתון, חסן שעלאן, אילנה קוריאל, אחיה ראב"ד, איתמר פליישמן, מאור בוכניק, גלעד מורג וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדם קנת
צילום: במבו קנת
חאלד ג'ואמיס
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים