שתף קטע נבחר

רוב דחוק לחוק: "מאבדים שליטה על הקואליציה"

שלושה קולות בלבד הפרידו בין הקואליציה לבין תבוסה באחד מחוקי הדגל של הליכוד - להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. "לא ברור מה קרה, אבל זה חמור", אמר שר בכיר בליכוד-ביתנו. ח"כ בקואליציה: "עוד קצת לחץ מהאופוזיציה והיינו מפסידים את אחת ההצבעות החשובות"

ההצבעה על "חוק פראוור", אחד מ"חוקי הדגל" של ממשלת נתניהו, שאמור להסדיר את התיישבות הבדואים בנגב, כמעט נגמרה בכישלון מביך. רק שלושה קולות הפרידו בין הסיעות המרכיבות את הממשלה לבין האופוזיציה (43-40). החוק עבר לבסוף בקריאה ראשונה, אבל שרים וח"כים בכירים בליכוד מותחים ביקורת חריפה וממקדים את האש ביו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין. "זה נראה שמאבדים שליטה על הקואליציה", אמר ל-ynet שר בכיר בליכוד-ביתנו.

 

עוד קודם לכן, מפלגת השלטון שעמלה על גיבוש החוק, לא מצאה שרים או סגני שרים מטעמה שיסכימו להציג את החוק השנוי במחלוקת. בלית ברירה התגלגל החוק לידיו של שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד), שהתבקש להציג את החוק והסכים. באופוזיציה עמלו אתמול כדי להפיל את החוק ודאגו לקיים דיון ער ונוקב על פרטיו וסעיפיו של החוק. רק לפני שלושה שבועות נחלה הקואליציה הפסד בהצבעה על נציגי הכנסת בוועדה לבחירת שופטים ואמש כמעט התרחש תסריט חוזר.

 

השר הבכיר בליכוד-ביתנו הביע פליאה מהתוצאה בהצבעה בקריאה ראשונה ואמר כי "לא ברור מה בדיוק קרה כאן, אבל מה שלא היה - זה חמור מאוד". חבר כנסת אחר מהקואליציה אמר כי "רק בדרך נס ההצבעה הזאת עברה. עוד קצת לחץ של האופוזיציה והיינו מפסידים פה את אחת ההצבעות החשובות של המושב".

 

אתמול ניהלו סיעות האופוזיציה מרוץ לצורך סיכול ההצבעה והפלת החוק. את הקרב ניהלו יו"ר העבודה ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון ויו"ר חד"ש ח"כ דב חנין. השלושה ביקשו מאנשי ש"ס ויהדות התורה שנטו לתמוך בחוק לעשות סיבוב פרסה ולהצביע נגד עמדת הקואליציה. בליכוד-ביתנו ראו באנשי ש"ס כ"מקוזזים", אך לבסוף רוב אנשי הסיעה של אריה דרעי הצביעו נגד החוק. גם ח"כ משה פייגלין מהליכוד-ביתנו הצביע נגד וננזף על ידי ח"כ לוין.  

 

כמעט ניצחון לסיעות האופוזיציה (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
כמעט ניצחון לסיעות האופוזיציה(צילום: גיל יוחנן)

מבוכה לקואליציה בהצבעה על "חוק הדגל" (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
מבוכה לקואליציה בהצבעה על "חוק הדגל"(צילום: גיל יוחנן)
 

מלחמה בקיזוזים 

אחת המטרות של האופוזיציה בימים האחרונים הייתה להכריז מלחמה על מה שמכונה "תרבות הקיזוזים" ולהקשות על אנשי הקואליציה בהצבעות. יו"ר העבודה יחימוביץ' הוציאה מכתב לחברי הכנסת של המפלגה ובו הודיעה להם חד-משמעית כי אין קיזוזים או יציאות לחו"ל עד לאחר ההצבעה על אישור התקציב בקריאה שנייה ושלישית.

 

יחימוביץ' אף ציינה במכתבה את ההשתתפות בדיונים ובהצבעות ודרשה שלא יירשמו היעדרויות ודילים עם אנשי קואליציה בתקופת אישור התקציב הרגישה. חברי כנסת של העבודה סירבו בימים האחרונים לערוך קיזוז עם חברי כנסת מהקואליציה וגם במרצ נהגו באופן דומה בהנחיית ח"כ גלאון.


בלי קיזוזים (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
בלי קיזוזים(צילום: גיל יוחנן)

"אובדן שליטה". אמש בכנסת (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
"אובדן שליטה". אמש בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כים באופוזיציה ציינו כי המהלכים של יחימוביץ' וגלאון הובילו את יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין למבוכה נוספת. "מי שראה את מה שהתרחש מאחורי המליאה בתום ההצבעה יכול היה לטעות ולחשוב שש"ס עוד מחויבת לקואליציה", אמר אחד הח"כים. "לוין נכנס לוויכוחים עם אנשי ש"ס, צעק והאשים אותם בהצבעה הצמודה. הוא התעלם מכך שהם בכל זאת אופוזיציה והאינטרס שלהם הוא מנוגד".

 

בש"ס דחו בתוקף את ההאשמות שהפנו כלפיהם מהליכוד על כך שהפרו הסכם בהצבעות. "בליכוד ממשיכים במסורת הישנה שלהם להאשים את כולם בכישלונותיהם במקום לעשות בדק בית", אמרו בש"ס. "לאור התנהגות הליכוד הודיע יו"ר סיעת ש"ס כי לא יהיו יותר קיזוזים עם הליכוד לרבות במקרי חירום".

 

טיבי שפך מים, הח"כים קרעו את החוק

הדרך לאישור החוק בקריאה ראשונה הייתה סוערת במיוחד. בזמן שהשר כהן הציג את הצעת החוק, החליטו חברי הכנסת הערבים לנטוש את המליאה. לאחר מכן עלו חברי כנסת ערבים בזה אחר זה ותקפו את הצעת החוק. ח"כ מוחמד ברכה כינה את הצעת החוק "גזענית" ו"תועבה" ונקלע לעימות מילולי עם שרת התרבות והספורט לימור לבנת. השרה לבנת צעקה לעבר ברכה: "חוצפן" וברכה לא נותר חייב: "סתמי את הפה". לבנת השיבה: "חוצפן, אל תדבר אליי ככה" וברכה ענה לה: "תשבי בשקט, תשבי בשקט".

 

ח"כ טיבי שופך מים (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת) (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)
ח"כ טיבי שופך מים(צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)


וגם ח"כ ברכה מצטרף למחאה (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת) (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)
וגם ח"כ ברכה מצטרף למחאה(צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)

ח"כ אגברייה קורע את הצעת החוק (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת) (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)
ח"כ אגברייה קורע את הצעת החוק(צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)
 

בהמשך קרע ח"כ ברכה מעל הדוכן את הצעת החוק ואמר שמקומה בפח האשפה של ההיסטוריה. גם ח"כ עפו אגברייה (חד"ש) קרע את הצעת החוק ואמר בין היתר: "אני בעד זה שתהיה אינתיפאדה חדשה, כי אתם עושים נכבה חדשה לבדואים בנגב". מיד לאחר מכן עלה לדוכן ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) שביצע אקט דומה. טיבי ציטט פתגם בערבית "תרטיב אותו ותשתה את המים שלו" ואז שפך מים על הצעת החוק וקרע אותה. יו"ר הכנסת הרחיק את חברי הכנסת המוחים מהמליאה.

 

הצעת החוק להסדרת התיישבות הבדואים בנגב הוגשה על-ידי הממשלה בעקבות מסקנות הוועדה להצעת מדיניות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג ולאחר בחינת הנושא של השר לשעבר בני בגין.

 

הצעת החוק העוסקת בפן המשפטי של סוגיית הסדרת התיישבותם

של בדואים בנגב, לרבות הסדרת תביעות בעלות על קרקעות בנגב, שהוגשו בידי חלק מהם. עמדת המדינה היא כי "הדין הקיים לא מאפשר לקבל תביעות אלה, אך בשל התנאים החברתיים והכלכליים המיוחדים בנגב, היוצרים בעיה חמורה הרובצת לפתחה של החברה בישראל זה עשרות שנים, מוצע לקבוע הסדרים מיוחדים לפתרון המצב, הסדרים הכוללים הענקת תמורה בקרקע ובכסף בשל תביעות הבעלות על הקרקעות".

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "פיתוח הנגב לטובת כלל תושביו הוא משימה לאומית. כדי להגשים את המשימה הלאומית הזאת במלואה יש להסדיר תחילה את סוגיית התיישבותם של הבדואים בנגב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ טיבי שפך מים על הצעת החוק
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
צילום: גיל יוחנן
הקואליציה קורסת תחת ידיו. יו"ר הקואליציה יריב לוין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים