שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הורוביץ על סגירת עסקים בשבת: אשנה את החוק
  בית המשפט העליון פסק כי על עיריית ת"א לפעול ביתר שאת לסגור את סניפי AM:PM ו"טיב טעם" בשבת, עקב עתירת עסקים אחרים. המועמד לראשות העיר: "מדיניות העירייה פסולה, עבורה העסקים הם פרה חולבת של מסים". העירייה: "נמצא פתרון שיאזן בין המנוחה בשבת לבין החופש שהעיר מאפשרת"

  ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ, המועמד לראשות העיר תל-אביב בבחירות הקרובות, מגבה לפחות חלקית את פסיקת בית המשפט העליון שלפיה על עיריית תל-אביב לאכוף ביתר שאת את החוק האוסר הפעלת בתי עסק בשבת, ושלמרות קיומו פועלים כיום בשבת סניפים של רשתות כמו AM:PM ו"טיב טעם". "גם בג"ץ חושף באופן נוקב את מה שרבים חשים: המדיניות הפסולה של עיריית ת"א, שמתייחסת לתושבים ולעסקים הקטנים כאל פרה חולבת של דו"חות ומסים", אמר הערב (יום ג') הורוביץ, והבטיח כי אם ייבחר לראשות העיר - ישנה את החוק.

   

  המועמד לראשות העיר תל-אביב הבהיר כי הוא אינו קורא למניעה מוחלטת של פתיחת בתי עסק בשבת, אלא למניעת המצב שבו היא אינה אוכפת ברצינות את החוקים שלה עצמה, וגורמת לבעלי העסקים שכן מוכרים את מרכולתם בשבת לשלם קנסות. לדבריו, יש לדאוג לכך שהחוק יתיר את פתיחתם של חלק מבתי העסק בשבת, "בפרופיל נמוך", כדבריו. "המצב הקיים הוא אכן ישראבלוף, כדברי השופט רובינשטיין", אמר ח"כ הורוביץ, "העירייה מתהדרת בתואר 'עיר ללא הפסקה' ומאפשרת לעסקים שונים לפעול בשבת, אך גם מטילה על אותם עסקים ממש קנסות ודוחות".

   

  סניף של טיב טעם. ייאלצו לסגור בשבת גם בתל-אביב? (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
  סניף של טיב טעם. ייאלצו לסגור בשבת גם בתל-אביב?(צילום: אבי מועלם)

   

  "המצב הנוכחי בו העירייה אינה אוכפת את החוקים של עצמה, וגם מרוויחה מהמצב הזה, אינו יכול להימשך. יש להסיק את המסקנות מהחלטת בג"צ ולתקן את חוק העזר העירוני, כך שניתן יהיה להפעיל עסקים מסוימים, בפרופיל סביר, גם בסוף השבוע. אני רוצה לשמור על צביון מיוחד ביום השבת כיום מנוחה וגם מתוך דאגה לזכויות העובדים, ולכן אינני תומך בפתיחה מלאה של מסחר בשבת, אך יש לבצע איזון ולהתחשב גם בציבור שמבקש לבלות, לטייל, או לקנות מוצרי מזון בסוף השבוע. זהו שירות שעולה בקנה אחד עם אופיה של העיר והווי החיים בה, וניתן בהחלט לקיים אותו בצורה נאותה וראויה, בלי לפגוע באיש".

   

  להסדיר בחקיקה

  חבר מועצת העיר, ראובן לדיאנסקי (יו"ר תנועת מהפך ירוק בת"א), מהאופוזיציה תקף גם הוא את העירייה. "בית המשפט העליון זעזע את כל התשתית החילונית שהעיר הזו חיה על פיה", הוא אמר. "לדעתי יש כאן עצימת עיניים של בית המשפט:

  בתי קפה ומסעדות יכולים להיות פתוחים בשבת וסוּפרים לא. צריך שהעירייה תביא בדלת הקדמית את הסדרת העניין כלומר בחקיקה, הביקורת שלי על העירייה היא שצריכים להתמודד עם משהו בצורה מסודרת, כלומר לשנות את החוק, והם עשו לעצמם חיים קלים ולא שינו את החקיקה מכל מיני שיקולים פוליטיים ואחרים ולא אכפו".

   

  גם הוא קרא לשנות את החוק. "אני אומר בואו נעשה את זה כמו שצריך ונתקן את החוק. מפני שמדובר בהחלטה שיפוטית שעלולה לשנות את צביונה החופשי של העיר שלנו, קיים צורך דחוף מצדנו, אנשי הציבור בעיר, לקבל החלטה מידית ואמיצה שתשמור על תל אביב-יפו כעיר חופשית ופלורליסטית שאין בה מקום לכפייה מכל סוג שהוא. גם אם זה אומר שיש לשנות או לתקן את חוק העזר הקיים, עלינו לעשות זאת מיידית".

   

  מי שהביע עמדה שונה הוא חבר מועצת העיר בנימין בביוף מש"ס. "אכן צודק בית המשפט, חוק זה חוק. כפי שדרשנו מספר פעמים על העירייה לאכוף את החוק בכל דבר. אני יודע שעסקים בשבת זה מפריע לתושבים וכואב להם ורוב תושבי העיר בעד מנוחה בשבת ובעד שמירה על הסטטוס קוו הקיים בשבת ובחגים. לצערי בדור האחרון קמו אנשים והתחילו לנסות למצוא מצבים חדשים כאלו. בעיר הזו אין כפייה דתית, אבל לא ייתכן שתהיה כפייה חילונית. הצעד הבא צריך להיות עכשיו סגירת עסקים של זרים בדרום העיר בשבת גם כן. העירייה, אם היא רוצה, יודעת טוב מאוד לאכוף את החוק בצורה שווה לכולם, הגיע הזמן שיעשו זאת".

   

  אסף זמיר, סגן ראש העיר תל אביב, הוסיף: "זהו פסק דין שעוד לא ברור מה כוונתו בדיוק. יכולות להיות לו השלכות מורכבות על העיר. לדעתי אנחנו כתושבים נעים בין שני ערכים, בין רצון להיות עיר ליברלית ופתוחה - כלומר ה'רצון לקנות חלב בשבת', לבין העובדה שרוב התושבים רוצים שתהיה פה אווירת מנוחה בשבת. הצלחנו עד כה לייצר יום כזה שהוא לא במתכונת מלאה, אבל יש בו מסעדות פתוחות. אני מציע שנתמקד לפני פתיחת המסחר - כן או לא - במאבק לקידום תחבורה ציבורית בשבת, זהו מאבק חשוב יותר לשכבות אוכלוסיות רבות יותר. כלומר, יש שירותים בסיסיים שעדיין אין אותם ושאיתם לא מתעסקים".

   

  העליון: לוודא שהסניפים לא יפעלו בשבת

  מוקדם יותר היום קיבל בית המשפט העליון את הערעור שהגישו בעלי מכולות בתל אביב, וקבע כי על עיריית תל אביב לפעול באופן נחרץ יותר כדי לוודא שסניפים של רשתות AM:PM ו"טיב טעם" לא יפעלו בשבת. השופטים קבעו כי על העירייה לשקול שימוש באמצעי אכיפה נוספים, שכן האכיפה בדרך של הטלת קנסות בלבד, שפי שהנהיגה העירייה עד היום, אינה משיגה את מטרת החוק.

   

  לפי בית המשפט העליון, בהתנהלותה הנוכחית העירייה מאפשרת בפועל את הפרתו המתמשכת של חוק העזר, ובכך נפגע שלטון החוק. על העירייה להחליט בתוך 60 יום כיצד בכוונתה לפעול. ההכרעה באה אחרי שב-2007 עתרו בעלי המכולות לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בטענה שקיימת אכיפה לא שוויונית של חוקי המנוחה, וכי בעוד הם נאלצים לסגור את מכולותיהם בשבתות כדי להימנע מקנסות, הרשתות הגדולות אינן נפגעות מהקנסות ולכן נהנות מיתרון משמעותי, בעוד להם נגרמים נזקים כלכליים משמעותיים.

   

  ניצן הורוביץ בכנס פעילים. "לאפשר לעבוד ואז לקנוס?" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  ניצן הורוביץ בכנס פעילים. "לאפשר לעבוד ואז לקנוס?"(צילום: מוטי קמחי)

   

  מנגד, העירייה טענה כי החוק מאפשר לעירייה להחליט אם להטיל קנסות בלבד, ואין להתערב בשיקול דעתה. הרשתות טענו מצידן כי סביר שבעיר אשר חרטה על דגלה את הסיסמה "עיר ללא הפסקה", תנקוט העירייה במדיניות אכיפת חוק העזר באופן שלא ימנע את פתיחתם בשבת של בתי עסק מסוג מסוים.

   

  בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה המקורית, אך היום הפך בית המשפט העליון את ההחלטה וקבע: "אין ספק שהמשיבות

  מפרות את חוק העזר", כתבה שופטת בית המשפט העליון מרים נאור בפסק הדין. "משכך, כעקרון, על העירייה לפעול במטרה שבתי עסק אלה יהיו סגורים ביום המנוחה. עניין זה אינו נובע מהשקפה 'דתית' או 'חילונית'. הוא נובע מההשקפה כי את החוק, לרבות חוק העזר, יש לקיים".

   

  בהכרעת בית המשפט העליון היום נכתב כי לפי החוק, לא יפתח בעל חנות או בית קפה את עסקו ולא יחזיקו פתוח בימי שבת ומועדי ישראל אלא בהיתר מיוחד של המועצה. זו רשאית להעניק היתר מיוחד כזה אם הוכיח בעל העסק שאינו יהודי ושהוא סוגר את עסקו בכל יום מנוחה שבועי של עדתו, והיתר יכול להינתן בתנאים כפי שתמצא המועצה לנכון.

   

  מעיריית תל אביב יפו נמסר בתגובה: "תל אביב-יפו תמשיך להיות עיר חופשית. נלמד את פסק הדין ונמצא פתרון שיאזן בין המנוחה בשבת לבין החופש שהעיר מאפשרת כפי שעשינו עד היום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  ניצן הורוביץ. מאשים את העירייה ב"ישראבלוף"
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים