שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ג'סר א-זרקא: "כשיש צפיפות דיור - יש פשע"
  דיון סוער בכנסת על תוכנית להפקעת קרקעות חקלאיות ממושב בית חנניה לכפר הערבי ג'סר א-זרקא הסובל ממצוקת דיור. בעוד המתנגדים טענו כי מדובר בתקדים מסוכן עבור אוכלוסיות אשר מסרבות לאמץ פתרונות חלופיים כגון בנייה לגובה, נציגי המגזר הבהירו: אם לא נקבל פתרונות דיור - חבית הנפץ בג'סר תתפוצץ

  דיון סוער טלטל היום (ג') את ועדת הפנים והגנת הסביבה: סכסוך שכנים על קרקעות בשרון הצפוני בין הכפר ג'סר א-זרקא למושב בית חנניה, התפתח לעימות לאומני בחילופי צעקות בין חברי כנסת ערביים ויהודים ובין נציגי היישובים.

   

  עוד על דיור במגזר הערבי בערוץ הנדל"ן :

   

   

  האווירה הייתה מתוחה מלכתחילה. לוין אמר כי "לא מדובר כאן רק בהפקעת אדמות חקלאיות אלא גם בהרס תשתיות, בפגיעה בעתיקות ובסיכון חיי אדם בשינוי תוואי הכביש הראשי. זו תוכנית שמהווה גם תקדים מסוכן לתכנון אדמות המדינה, כאשר מפקיעים שטחים חקלאיים לטובת שטחי רשויות ערביות שאינן מוכנות לאמץ פתרונות אחרים. זה תהליך שיעודד רשויות אחרות לפגוע אנושות בחקלאות של המושבים והקיבוצים".

   

  הפתיל הקצר התפוצץ כשלוין הציע פתרונות למצוקת הדיור של ג'סר א-זרקא הסמוך לקיסריה כמו פינוי-בינוי, מעבר הצעירים ליישובים אחרים ועידוד בנייה לגובה. כאן התפרצו חברי סיעת בל"ד, חנין זועבי ובאסל גאטס, וזעקו: "בבית חנניה בונים לגובה? על תוואי כביש 6 אין יישוב ערבי שלא נלקחו מממנו קרקעות. ממה שנשאר מהאדמה שלהם, לקחו עוד. טוב שתרגישו מה שהרגשנו כל הזמן".

   

  "כדי לפתור את הבעיות חייבים תוספת קרקע"

  יו"ר המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע, שתמך בהתנגדות לתוכנית של חקלאי בית חנניה, אמר כי "זו תוכנית הזויה. לקחת אדמות חקלאיות וליצור סכסוך אדיר היה מיותר לחלוטין. המדינה תשקיע מאות מיליונים לחינם במקום לעזור לג'סר באמת, בהשלמת תוכנית המתאר של הכפר שתאפשר פיתוח ובינוי חוקיים - שלא יבואו על חשבון יחסי השכנות עם בית חנניה".

   

  יו"ר המועצה המקומית ג'סר א-זרקא, עמאש עז א-דין, הטיח בכרמל כי "איפה שיש צפיפות דיור, יש בעיות חברתיות קשות, פשע ואלימות. כדי לפתור את הבעיות האמיתיות חייבים לתת לנו תוספת קרקע, ואל תגיד שיש יחסי שכנות. אתה יצרת סכסוך קשה במו ידיך, במקום שהמדינה תפתור את הבעיות של הכפר שירד לתחתית הסולם הסוציו-אקונומי. מה שיצרתם כאן זה חבית חומר נפץ. אם לא יינתן פתרון לבעיות הדיור והצפיפות שלנו, החבית תתפוצץ".

   

  מיכל מריל ממנהל התכנון של משרד הפנים ניסתה להחזיר את הדיון לפסים מקצועיים. היא אמרה כי "בהחלטה זו אין עניין פוליטי, אלא מקצועי גרידא. הצפיפות בג'סר א-זרקא דומה לתל-אביב. לכן יש צורך בעתודות קרקע נוספות, גם אם אין פתרון אולטימטיבי ליישוב הזה ברמה הלאומית".

   

  עוד הוסיפה מריל כי "למשרד הפנים אין אג'נדה נגד בית חנניה. מצאנו שהשטח בתחום המושב הוא הנכון ביותר להרחבה. אנחנו מבינים את המצוקה שלהם, אבל חושבים שמקצועית ועניינית המהלך הזה נכון". ליאת פלד, מתכננת מחוז חיפה, הוסיפה כי "לא ניתן להפעיל תוכנית פינוי-בינוי על ג'סר א-זרקא, שכן ערך הקרקעות שם נמוך. גם בנייה לגובה איננה אפשרית כיוון שמדובר באזור כפרי ופסטורלי הסמוך לחוף הים".

   

  "האדמות שלנו לא נכבשו בכוח טנקים אלא בכוח חקיקה"

  אבל העימות רק החריף כשח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) אמר כי "להגיד שלא צריך להרחיב זה להתעלם מצרכים בסיסיים אנושיים. הייתי בעשרות דיונים כשלקחו קרקעות מיישובים ערביים. פעם אחת דנים כאן על מצב הפוך. האדמות שלנו לא נכבשו בכוח הטנקים אלא בכוח חקיקה. עכשיו מנסים לתקן עוול. זה אינטרס שלכם שתושבי ג'סר יחיו במצב טוב".

   

  ח"כ משה פייגלין (ליכוד-ביתנו) הגיב כי "ברקע הדיון הזה עומדות זכויות לאומיות ולא אישיות. צריך להגיד את האמת - זו הארץ שלנו ולא שלכם. אתם אורחים, ומגיעות לכם כל הזכויות האישיות אבל ברגע שזה עובר למאבק לאומי, לא מגיע לכם כלום. אם העניין היה להעביר קרקע יהודית לכפר יהודי הייתי מסכים, אבללכפר ערבי - לא".

   

  זחאלקה התייחס לדברים והשיב: "אתה גזען, סתם גזען". חנין זועבי הטיחה בפייגלין: "אנחנו לא מרגישים כמו אורחים או כמו פליטים. הכעס שלנו זה שמתייחסים אלינו כמו אורחים. למדינה יש את החופש לנשל אותנו ולי יש את החופש לצעוק. אתם מתנגדים לכל פתרון שמרחיב את ג'סר והצעתכם לבנות לגובה, זה יותר צפיפות".

   

  מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), מיהר לנעול את הישיבה כדי להרגיע את הרוחות, ולסכם כי "מקומו של הדיון הזה לא כאן, כי זה נושא מקצועי תכנוני". הוא גלגל את תפוח האדמה הלוהט לפתחה של הוועדה המחוזית, שאמורה לאשר את התוכנית וקרא לה לשמוע את כל הצדדים, ובמיוחד את אנשי בית חנניה.

   

  "יש פה סכסוך שכנים והם הגורם הנפגע. אבל המצב של תושבי גס'ר עלול לפגוע בכולנו והמדינה צריכה למצוא להם פתרונות", אמר וביקש בשם ועדת הפנים להאריך את מועד הגשת ההשגות של תושבי בית חנניה לוועדה המחוזית. במיוחד ביקש אזולאי את מעורבות המועצה הלאומית לתכנון ובנייה, ש"קיימת בשביל זה כדי לבחון את מכלול ההיבטים של סכסוך השכנים הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'סר א-זרקא. חבית נפץ?
  צילום: ישראל ברדוגו
  מומלצים