שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ת"א ננעלה ביציבות; החברה לישראל זינקה ב-8%

  החברה לישראל דיווחה הבוקר על מהלך אסטרטגי של פיצול לשתי חברות לשם הצפת ערך למשקיעים - בזן וכיל יישארו תחת החברה הקיימת, שאר החברות יועברו לשליטת חברה חדשה. פלוריסטם קפצה ב-8.8% לאחר שחתמה על הסכם שותפות. מחזור המסחר הסתכם ב-1.19 מיליארד שקל

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ד') ביציבות על רקע המגמה המעורבת הבוקר בשוקי אסיה. החברה לישראל זינקה ב-8.5% לאחר שהודיעה על פיצול החברה לשתי חברות, שיחזיקו בנפרד בכל חברות הבת. מחזור המסחר הסתכם ב-1.19 מיליארד שקל.

   

  מדדי מניות

  מדד ת"א 25 ירד ב-0.17% ל-1,193.67 נקודות, מדד ת"א 100 עלה ב-0.13% ל-1,070.71 נקודות, מדד בלוטק עלה ב-1.37% ל-300.23 נקודות ומדד נדל"ן ירד ב-0.32% ל-344.21 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  בניו-יורק ננעלו אמש הבורסות בעליות. דאו ג'ונס טיפס ב-0.7%, נאסד"ק עלה ב-0.8% ו- S&P 500 קפץ ב-1%. באסיה ננעל המסחר במגמה מעורבת: ניקיי היפני ירד ב-1%, שנגחאי הסיני איבד 0.4%, ומנגד האנג סאנג בהונג קונג עלה ב-2.2%.

   

  סטנלי פישר במסר לנגיד החדש: "אני משאיר את בנק ישראל בידיים טובות. הנגיד הנכנס פרופ' יעקב פרנקל ימצא בבנק מצב שונה מזה שהוא מכיר. הוא יהיה יותר מוגבל ביכולתו לקבל החלטות בגלל הקמת הוועדה המוניטרית, אבל זה גורם לקבלת החלטות יותר טובות". כך אמר אתמול נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר במסיבת עיתונאים שכינס בירושלים לרגל פרישתו מהתפקיד. פרנקל צפוי להתחיל את כהונתו בעוד כמה שבועות. פישר יסיים את הכהונה בשבוע הבא ומי שתמלא את מקומו בינתיים היא המשנה לנגיד קרנית פלוג.

   

  בנק ישראל פרסם אתמול נתונים המצביעים על עלייה בשיעורי המימון ביחס לשווי הדירה. מהנתונים עולה כי זינוק של 52% נרשם בנטילת משכנתאות במימון גבוה. בשקלול של כלל המשכנתאות שנלקחו בשיעור של מעל 60% עולה, כי מדובר ב-38% מסך המשכנתאות שניטלו בחודש זה ועומדות על 2.165 מיליארד שקל. העלייה העיקרית היא במשכנתאות עם מימון של 60%-75%, שעמדה על 52% (2.07 מיליארד שקל לעומת 1.355 מילארד שקל בחודש אפריל).

   

  בנק ישראל עדכן את תחזית הצמיחה של ישראל לשנתיים הקרובות והתחזית לשנת 2014 עודכנה באופן חד כלפי מטה, מ-4% ל-3.2%. עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל פיננסיים, מפנה את תשומת הלב למשמעות הרבה של תיקון זה: "החשש המרכזי שלנו (ומהיום נראה שזו גם דעתו בנק ישראל) שבעוד שבמרבית הכלכלות בעולם תחזית הצמיחה ל-2014 גבוהה יותר בהשוואה ל-2013, המצב בישראל הפוך. לדעתנו, דבר זה מחייב את הממשלה בנקיטת צעדים אקטיביים כבר היום ואת הבנק בהמשך המדיניות המרחיבה".

   

  קליין מעריך כי הנגיד הנכנס יעקב פרנקל ינקוט בקו קשוח יותר מזה של פישר: "המשמעות האפשרית לכך, בהינתן ששאר הגורמים זהים, היא בעיקר שקל חזק יותר, עדיפות לריבית משתנה על קבועה, ציפיות לאינפלציה נמוכות יותר", אמר קליין.

   

  הכלכלה השחורה בישראל בשנת 2013 מוערכת בכ-185 מיליארד שקל, שוות ערך ל-18.9% מהתמ"ג של ישראל. כך עולה ממחקר חדש על הכלכלה השחורה בישראל שפורסם על ידי ויזה אירופה.

   

  הגורמים העיקריים לכלכלה שחורה בארץ הם מיסוי גבוה באופן יחסי, נטל מס שאינו מאוזן, סחבת מנהלית בהשוואה למדינות החברות ב-OECD, כמו גם הכללה פיננסית בלתי מספקת של מיגזרים כגון ערבים וחרדים.

   

  שוק האג"ח

  איגרות החוב הממשלתיות התאוששו אתמול מהירידות של הימים האחרונים ורשמו עליות חדות כאשר אג"ח שחר ל-10 שנים עלה ב-0.7% לתשואה של 3.84%.

   

  במחצית הראשונה של 2013 גויסו בשוק האג"ח בישראל כ-19 מיליארד שקל - גידול של כ-24% בהשוואה למחצית השנייה של 2012, כך עולה מסיכום הפעילות בשוק האג"ח למחצית הראשונה שערכו כלכלני מעלות.

   

  העלייה בולטת במיוחד בעת בחינת היקף הגיוס באמצעות אג"ח על ידי חברות. נתונים אלה מצביעים על עלייה בהנפקות האג"ח בשיעור חד של כ-77%, לעומת המחצית המקבילה אשתקד. מדובר בשיא מבחינת ההנפקות שלא נראה מאז 2008.

   

  המשקיף באי.די.בי במסר חריף לבעלי השליטה על התנהלותם באי.די.בי אחזקות: "אין התקדמות מספקת ואף לא קרובה לכך, לקידומו של הסדר ראוי לאחזקות, ובהמשך לכך פתרון מוסכם ו/או מתאים לפתוח" - כך כתב עו"ד חגי אולמן, המשקיף שמונה לאי.די.בי מטעם בית המשפט, במכתב חריף ששגר אמש להנהלת אי.די.בי, לבעל השליטה נוחי דנקנר ולשותפו הפוטנציאלי לשליטה - אדוארדו אלשטיין.

   

  מידרוג מאשרת מחדש לקבוצת עזריאלי דירוג Aa2 באופק יציב. בהחלטת הדירוג נכתב כי הדירוג נתמך ממצבת הנכסים האיכותית יחד עם גידול משמעותי בפעילות בישראל ובחו"ל ששיפרה את רמת הפיזור של החברה. במידרוג מציינים את הגמישות הפיננסית והיעילות התפעולית שהן מהגבוהות בענף, וכן כי רמת המינוף של החברה היא מהנמוכות בענף.

   

  שוק המניות

  יצרנית הציוד הרפואי בי.אס.פי, העוסקת במחקר ופיתוח מכשור לאבחון מחלות לב, דיווחה כי קיבלה אישור לרישום פטנט בארה"ב. הפטנט מתייחס לטכנולוגיית ה-HyperQ שפיתחה החברה, ועניינו שיטה לזיהוי איסכמיה לבבית בעזרת ניתוח של מרכיבי התדר הגבוהים של גל ה-QRS, שהינו החלק באות האק"ג המתאר את התכווצות החדרים בלב.

   

  החברה לישראל (זינקה ב-8.5%) הפתיעה ודיווחה הבוקר על בחינת מהלך של פיצול לשתי חברות. על פי הדיווח, לאחר הפיצול תמשיך החברה לישראל להחזיק בבזן ובכיל, וחברה נוספת, שתירשם למסחר בבורסה שעדיין לא נקבעה, תחזיק ביתרת החברות שנמצאות כיום בשליטת החברה ישראל - אי.סי פאואר, קורוס, צים וטאואר. מטרת המהלך היא ליצור ערך למשקיעי החברה.

   

  ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל, מסר בעניין זה: "לאחר תקופת השבחה ופיתוח ממושכות, הגיע היקף ואופי הפעילויות הוותיקות והחדשות של החברה לישראל לשלב אשר מצדיק בחינת מהלך מסוג זה, תוך מתן חשיפה ממוקדת יותר למשקיעים לגבי חברות הקבוצה".

   

  רוני בירון, אנליסט בכיר ב-UBS ניירות ערך, התייחס להודעת החברה לישראל: "מדובר במהלך שיכול להשביח ערך ולהביא משקיעים זרים, סקטוריאליים, שנרתעו עד היום ממבנה החברה הכולל יותר מידי חברות ביותר מידי תחומים".

   

  החברות דלק קידוחים, אבנר ונובל אנרג'י חתמו היום על מסמך הבנות להקמת מתקן לייצוא גז טבעי נוזלי (LNG) שימוקם בקפריסין, כך לפי דיווח הבוקר של החברות מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה. מדובר במתקן שעתיד לפעול בסוף העשור הנוכחי ולייצא חלק ממאגרי הגז שהתגלו מול חופי קפריסין בשנתיים האחרונות.

   

  חברת הביומד פלוריסטם (קפצה ב-8.8%) תמה על הסכם לשותפות אסטרטגית בדרום קוריאה עם חברת הביוטק הקוריאנית צ'אה (Cha Bio&Diostech). במסגרת תנאי ההסכם, תבצע צ'אה ותממן באופן בלעדי מספר ניסויים קליניים (פאזה שניה ושלישית) בתאי PLX-PAD של פלוריסטם, תחת פיקוח של מנהל המזון והתרופות בקוריאה. אחר קבלת אישור רגולטורי ראשון מהרשויות בקוריאה, ייסדו פלוריסטם וצ'אה מיזם בבעלות משותפת למטרת הפצת המוצר בדרום קוריאה.

   

  חברת נובה, ספקית של פתרונות מטרולוגיה עבור בקרת תהליכים בשוק המוליכים למחצה, קיבלה הזמנה משמעותית מיצרנית זכרונות מובילה עבור רשיונות תוכנת המידול NovaMARS. פתרון התוכנה יוטמע במערכות מטרולוגיה קיימות וחדשות, ומהווה שלב ראשון בתהליך רב שלבי בו ישודרג צי כלים נרחב ברשיונות תוכנת תלת מימד. חשיבות העסקה בעיקר בשני היבטים: עלייה במחיר של מוצרים חדשים שיירכשו לטכנולוגיות המתקדמות בשוק הזכרונות ושדרוג המכשירים שכבר קיימים בשטח - פוטנציאל גדול של עשרות רבות של רשיונות שימומש לאורך זמן.

   

  מנכ"ל ונשיא שופרסל לשעבר אפי רוזנהויז משמש בחודשים האחרונים כיועץ מיוחד של חברת פרטנר לנושאים קמעונאיים. רוזנהויז מכיר היטב את תחום הסלולר ואת פרטנר במיוחד כיוון שכיהן מאז הקמתה ועד לפני כעשור בתפקידי סמנכ"ל מכירות וסמנכ"ל שיווק בחברה. פרטנר בוחנת הקמת חטיבה קמעונאית עצמאית בתוך החברה שתפעיל גם חנויות ייעודיות למכירת ציוד קצה בנפרד ממרכזי השירות של החברה. 

   

  חברת טמפו דיווחה על זינוק של מאות אחוזים במכירות האלכוהול בחודשים מאי יוני, לקראת כניסתה לתוקף של הרפורמה במיסוי על האלכוהול: מכירות האלכוהול המקומי שבבעלות טמפו עלו ב-110%, ומכירות האלכוהול המיובא על ידי החברה עלו ב-340% (בהשוואה לחודשים המקבילים ב-2012). העלייה במיסוי על משקאות אלכוהוליים תיכנס לתוקפה ב-1 ביולי. טמפו צופה שהזינוק יביא לשיפור תוצאותיה במחצית הראשונה של השנה, אך היא מעריכה כי ברבעונים הבאים תגרום העלייה במס להאטה במכירות משקאות אלכוהוליים.

   

  טאואר, צרנית השבבים ממגדל העמק, תיהנה מהכנסות של 300 מיליון דולר על פני שש שנים אחרי שזכתה במכרז להקמת מפעל שבבים בהודו. כך נודע ל"כלכליסט". לצורך ההתמודדות על המכרז חברה טאואר ב־2012 לקונסורציום שכולל את יבמ ואת הקונצרן ההודי Jaypee, שגם יממן את הפרויקט. טאואר תספק לפרויקט שירותי ייעוץ, תמיכה, אספקת ידע, ניהול הרכש, ההקמה וההתקנות של הציוד.


  פורסם לראשונה 26/06/2013 10:18

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים