שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המענק לרוכשי דירות בי-ם הוארך; "זה ישראבלוף"
  הכנסת אישרה להאריך ב-3 חודשים מענק של 100 אלף שקל לרוכשי דירות חדשות בירושלים שעולות עד 1.8 מיליון. כפי שנחשף ב-ynet, המענק היה אמור להתבטל ביולי. מבקרי ההחלטה טוענים: "החלטה ריקה מתוכן - אין בנייה חדשה בעיר ואם תהיה, הדירות יהיו יקרות בהרבה והמענק לא ייצא לפועל"

  ועדת הכספים אישרה הבוקר (ד') חוק שמאריך זמנית עד 31 באוקטובר את מתן מענקי הדיור לרוכשי דירות בירושלים בלבד. המענק בסך כ-100 אלף שקל, יינתן במספר תנאים: רק לזכאי משרד השיכון, חסרי דיור, שירכשו דירה ראשונה וחדשה מקבלן בלבד בבניין רב-קומות ובמחיר שלא יעלה על 1.8 מיליון שקל.

   

  מענק לרוכשי דירות בירושלים - חשיפת ynet:

   

  האישור ניתן לתיקון החוק המבטל את המענק לרוכשי דירות בירושלים מכל הסוגים, אשר עומד להיכנס לתוקף ב-15 ביולי. התיקון יעלה לאישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית בימים הקרובים והוא התקבל לפי הצעת פשרה של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), שסוכמה עם משרדי השיכון והאוצר.

   

  סלומיאנסקי הדגיש כי כל התקשרות לרכישת דירה בירושלים מכל סוג שנעשתה ותיעשה עד 15 ביולי שרירה וקיימת. הוא דרש מנציגי האוצר והשיכון לפרסם הנחיות ברורות לגבי יישום התיקון שאושר, כדי למנוע אי הבנות.

   

  טענה: התיקון אינו מעשי

  עם זאת, במהלך הדיון הסוער שנערך בוועדה חזרה ועלתה הטענה שהתיקון אינו מעשי - בגלל שאין ולא תהיה בירושלים בנייה חדשה של דירות, במגבלות הסוג ובעיקר המחיר שנקבעו בחוק, עד שיפוג תוקף התיקון.

   

  ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יו"ר הוועדה הקודם, חידד את הבעיה: "הבנייה הקיימת והחדשה היחידה היא של דירות בשווי העולה בהרבה על 2 מיליון שקל, עד 6 מיליון שקל, שהוא מעל ומעבר ליכולת של חסרי הדיור זכאי משרד השיכון, עליהם חל החוק. הסיבה שהממשלה הסכימה לפשרה היא כי היא לא תעלה לקופת המדינה אפילו שקל אחד".

   

  גפני ודוברים אחרים דרשו לפחות שהפשרה תאפשר את המענק גם לרוכשי דירה מיד שנייה ובטווח זמן גדול יותר, לפחות עד סוף 2013 ואפילו סוף 2014. "אם באמת רוצים לעודד מיד מעבר למגורים בירושלים צריך להגדיל את היצע הדירות הזמינות גם לזכאים ב-4 החודשים הבאים של הארכת תוקף המענק, ללא המגבלה של דירת קבלן חדשה, אחרת אין כאן בשורה, והחוק מיותר לחלוטין", אמרו.

   

  נציג התאחדות הקבלנים, יצחק חסיד, חיזק דברים אלה. "אנחנו יודעים מה קורה בשוק. קשה להשיג בירושלים דירה חדשה ב-1.8 מיליון שקל. אולי בקושי 2 חדרים, אבל לא בחודשים הקרובים, כי במשך שנה לא יצאו מכרזים בירושלים, ואם אין לי היתרים אני לא יכול לבנות דירות חדשות. אבל דירות מיד שנייה ניתן להשיג בפחות מ-1.8 מיליון שקל".

   

  "כל המענקים הם ישראבלוף"

  חברת מועצת עיריית ירושלים, מרב כהן, אמרה כי "התנהלות הממשלה בקטע הזה הייתה מבולגנת ויצרה המון דיס-אינפורמציה. יש רושם שמסתירים את האמת. אני בטוחה שיש זכאים שאינם יודעים מה בדיוק מגיע למי ומי אמור לתת את המענק. אנשי מתקשרים למשרד השיכון ואין מענה, כשעוד מעט ייסגר חלון ההזדמנויות והם יפספסו אותן".

   

  כהן הדגישה כי "הוצאת דירה מיד שנייה מהפשרה זה עוול. אחרת, זה היה פותח פתח רחב לזוגות צעירים רבים, בטח כשמדובר בחלון הזדמנויות כל-כך קצר". היא דרשה לפחות כי

  "אלה שכבר לקחו הלוואה על בסיס החוק הקיים, צריכים לקבל את מה שמגיע להם, לאחר שלקחו את המענק בחשבון כשרכשו את הדירה".

   

  הבלגאן בהתנהלות הממשלה השתקף בחוסר התיאום בין היו"ר סלומיאנסקי, שאמר כי העלות לאוצר של אי ביטול המענקים היא 120 מיליון שקל, לעומת רכז השיכון באגף התקציבים באוצר אריאל יוצר, שנקב ב-200 מיליון שקל. ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) התפרץ: "אתם משקרים ומוכרים לנו שטויות והבלים". הוא הזכיר כי שר השיכון הודה בוועדה שיש הפסקת בנייה בירושלים, "ולכן כל המענקים הם ישראבלוף".

   

  אריאל יוצר ניסה ללא הצלחה להסביר את ההיגיון שמאחורי ביטול המענקים. לדבריו, "אין להם כל השפעה על ההיצע והביקוש לדירות. הוא לא מוזיל את הדירות אלא גורם לעליית מחירים עקב ביקוש עצום, כי הסכום כל כך גדול עד שרובו מתגלגל לכיסי הקבלנים ולא מגיע ליעדו". רונן כהן ממשרד השיכון תמך בדברים ואמר אמר כי שר השיכון חושב שהחוק צריך להיות במתכונת אחרת.

   

  יוצר דחה את הביקורת שאין בנייה חדשה בירושלים. "קיימת בנייה חדשה, ולכן יש לנתב את הכסף הציבורי של המענקים להרחבת ההיצע ולכן הוא מוגבל לרכישת דירות חדשות. הפניית המענקים לדירות מיד שנייה זה תרומה ישירה לעליית מחירים". הוא הזכיר כי חוק המענקים המקורי התקבל ב-2001 אבל הממשלה חזרה והקפיאה אותו עד סוף 2012, ואז נוצר חלון ההזדמנויות הקצר עד שהוחלט לבטלו.

   

  עו"ד אהוד פרינץ, שעתר לבג"ץ נגד ההקפאה הממושכת, טען בהקשר זה כי היה ראוי להאריך את חלון ההזדמנויות לפחות עד 31 בדצמבר. "אבל אם יוחלט על ביטול מיידי, ראוי להתחשב לפחות במי שכבר נמצאים בתהליך רכישה שאיננו בין יום כי האנשים לא מודעים למה שקורה כאן בכנסת". ח"כ סלומיאנסקי התחשב ולכן קבע כי הזכאות למענק תינתן למי שרכשו או ירכשו דירה כלשהי עד מחצית החודש הבא, 15 ביולי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים