שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לראשונה בעולם: אושרה הפריית מבחנה מ-3 הורים
  בקרוב תהפוך בריטניה למדינה הראשונה בעולם בה יווצרו ילדים שנושאים מטען גנטי של שלושה הורים. המטרה: למנוע יצירת מומים מולדים קשים וקטלניים. המתנגדים: מדובר במדרון חלקלק שיוביל ל"שוק מעצבי ילדים"

  פריצת דרך במדע הגנטיקה: בקרוב תהפוך בריטניה למדינה הראשונה בעולם בה יווצרו תינוקות שהגיעו מהמטען הגנטי של שלושה הורים. הטכניקה החדשה תאפשר למנוע מומים מולדים קשים וקטלניים. עם זאת, מתנגדים כבר זועקים כנגד ההחלטה בטענה שהיא תוביל ל"מדרון חלקלק".

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  הטכניקה החדשה תשמש בעיקר למחלות מיטוכונדריה. מדובר באברון תא זעיר הנחשב ל"מפעל האנרגיה" של כל תא כמעט בגופנו. המיטוכונדריה עוברת בתורשה מהאם אל התינוק, דרך הביצית.

   

  מיטוכונדריה פגומה מופיעה על פי הסטטיסטיקה באחד מכל 6,500 תינוקות. מצב זה מותיר את התינוקות הסובלים מפגם מיטוכונדריאלי ב"רעב אנרגטי" שמסתיים בחולשת שרירים, עיוורון, אי ספיקת לב ומוות במקרים קיצוניים.

    

  בטכניקה החדשה נלקחת מיטוכונדריה מביצית של תורמת בריאה ומושתלת בביצית המופרית, משם הוצאה המיטוכונדריה החולה. במצב כזה תכיל הביצית המופרית מטען גנטי המגיע משלושה הורים.

    

  אחד המקרים הטראגיים שהיו נמנעים לו היתה מבוצעת שיטת סילוק המיטוכונדריה החולה הוא של שרון ברנרדי, תושבת בריטניה. כל שבעת ילדיה מתו ממחלה גנטית נדירה הפוגעת במערכת העצבים המרכזית, שלושה מהם מתו שעות ספורות לאחר הלידה.

   

    

  כאשר בנה הרביעי אדוארד נולד גילו הרופאים כי המחלה נגרמת בשל המיטוכונדריה הפגומה של שרון. אדוארד קיבל תרופות רבות ועירויים כדי למנוע מצב של חמצת לקטית, סוג של "הרעלת דם" שבו משתנה דרגת החומציות של הדם והופכת קטלנית. מצב זה הוא שגרם למותם של כל ילדיה של שרון. גם אדוארד מת לבסוף מהמחלה, כמו יתר אחיו.

    

  אבל למרות התקווה הגדולה לילד בריא לשרון ולהורים רבים ברחבי העולם, מומחים אחרים מזהירים מפני המידרון החלקלק שיוביל לסוגים נוספים של שינויים גנטיים מלאכותיים. אחד המתנגדים טען כי השיטה תביא ל"שוק מעצבי ילדים" שיווצרו על פי הזמנה מראש, כלשונו.

    

  בינתיים, כאמור, מתכוננים בבריטניה לתחילת הטיפולים. טיוטא של ההנחיות הראשונות תובא לאישור הפרלמנט הבריטי בשנה הבאה, ובמקביל אוניברסיטת ניוקאסל הודיעה כי תהיה החלוצה ביישום שיטת ההפריה התלת-הורית.

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הפריית מבחנה. תאים משותפים לשלושה הורים
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים