שתף קטע נבחר

מסיבה ומוות: הודחו מפקדי החייל שנפל מרכבת

מפקד חיל הים הדיח את מפקדיו של חנן ממן, שנהרג כשנתלה על רכבת. הקצינים המודחים: מפקד ספינה בדרגת סרן וסגנו בדרגת סגן. מתחקיר שנערך בחיל התברר כי ערב קודם חגגו הוא וחבריו במסיבה שנערכה בניגוד לנהלים. לפני שנה בדיוק נהרגו שני קצינים מאותה פלגה כשחזרו מערב יחידה

המוות וההדחה: ארבעה ימים לאחר מותו של לוחם חיל הים חנן ממן, שנתלה על רכבת נוסעת, חושף הבוקר "ידיעות אחרונות" כי ערב קודם לאסון חגגו החיילים בפלגת הדבורות שבה שירת במסיבת אלכוהול בביתו של אחד הלוחמים בניגוד לנהלים. אמש, בתום תחקיר ראשוני, החליט מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג להדיח את מפקד הספינה, קצין בדרגת סרן, ואת סגנו, קצין בדרגת סגן.

 

עוד חדשות בארץ:

חשד: בכירה במפעל הפיס ניסתה להרעיל עובדת

מפגינות נגד לפיד: "שוטרים היכו והשפילו אותנו"

אסון ידוע מראש: כביש 554 עדיין גובה קורבנות

 

האסון ביום חמישי אירע שנה בדיוק לאחר ששני קצינים מאותה פלגה נהרגו כששבו מערב בילוי יחידתי. סרן עומרי שחר ז"ל וסגן רפאל בובליל ז"ל נהרגו בהתהפכות רכבם בתאונת דרכים בכביש 4. הרכב שבו נסעו התנגש בחלקה האחורי של משאית, כנראה לאחר אובדן שליטה - והשניים נהרגו במקום. גם אז חזרו החיילים מבילוי לילי רווי אלכוהול אם כי יש להדגיש שלא נמצא שהנהג היה שיכור.

 

במהלך התחקיר על מותו של ממן ז"ל לא נשלל הקשר בין שתיית אלכוהול לבין האירוע והנושא נמצא בחקירת מצ"ח. ממן היה בדרכו לבסיס באשדוד. מהחקירה עולה כי אחרי שירד בתחנת אשדוד התברר לו ששכח את תיקו האישי ברכבת. הוא רץ לעברה ונתלה עליה עד לתחנת אשקלון, מרחק של יותר מעשרה ק"מ. זמן קצר לפני ההגעה לאשקלון הוא מעד או ניסה לקפוץ מהרכבת, ונפל אל מותו. חיילי הפלגה הוכו בהלם כששמעו על הטרגדיה הנוספת.

 

בסרטון שנמצא על הסלולרי שלו נראה ממן מדבר למצלמה, אך בגלל תנאי הצילום והרוח לא היה ניתן להבין את שאמר. מבדיקה ראשונית עולה שממן לא סבל ממצוקות היכולות להעיד על כוונות אובדניות. בחיל הים תחקרו את המקרה והזדעזעו מכך שהמפקדים לא הפנימו את הלקחים מתאונת הדרכים שאירעה בשנה שעברה וערכו בלילה ערב רווי אלכוהול אף שהדבר נאסר עליהם. "לא ברור לנו מה עבר למפקדים בראש כשאישרו את הערב הזה", אמר אמש בכיר בחיל הים. "מפקד הספינה ידע מה מותר ומה אסור וידע שזה אסור".

 

"רק באותו שבוע נערכה ביחידה שיחה מיוחדת וחודדו הנהלים בנוגע לאלכוהול", אמר הבכיר. לכן הבהירו בחיל הים כי אין מקום לסלחנות והשניים הודחו באופן מיידי. מפקד הפלגה, קצין בדרגת סגן אלוף, סיים את תפקידו בדיוק לפני שנה כתוצאה מהאסון הקודם ומונה מפקד חדש שלדברי בכירים בחיל התריע והזהיר מפני שתיית אלכוהול בוודאי אחרי האסון מלפני שנה.

 

גורמים בצה"ל אמרו כי בשנה האחרונה הנהיג מפקד חיל הים מלחמת חורמה בתופעת שתיית האלכוהול ובמסגרת כך נעשו פעולות רבות בחיל בכל הרמות על מנת לחדד את האיסור על שתיית אלכוהול במהלך שבוע הפעילות. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל משתתף באבלה הכבד של משפחת ממן. מתקיימת חקירת מצ"ח ועם סיומה יועברו הממצאים לחוות דעת של הפרקליטות הצבאית. במקביל ננקטו צעדים פיקודיים כנדרש". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקום שבו נפל חנן ממן אל מותו מהרכבת
מומלצים