שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פריצת דרך: השתלת מח-עצם ריפאה 2 נשאי HIV
  תקווה לנשאים? שני גברים מארצות הברית נרפאו בעקבות השתלת מח-עצם, ואינם נושאים עוד בגופם את נגיף ה-HIV. בזכות ההשתלות שעברו לפני כמה שנים, בעקבות מחלת הסרטן בה לקו, אף הורו להם הרופאים להפסיק ליטול את קוקטייל התרופות. הרופאים אינם צופים את חזרת הנגיף

  התקדמות משמעותית בדרך למיגור האיידס: שני חולים מארצות הברית הפסיקו ליטול את קוקטייל התרופות, לאחר שעברו השתלת מח עצם שהעלימה כליל את הנגיף מגופם. על הממצאים המשמעותיים הללו דווח השבוע בכנס החברה הבינלאומית לאיידס.

   

   

  קשה להיפטר מנגיף ה-HIV משום שהוא "מתחבא" בתוך החומר התורשתי DNA ויוצר קומפלקס בלתי נגיש בגוף. תרופות הקוקטייל מעכבות את שכפול הנגיף, אולם כשמפסיקים ליטול אותן שב הווירוס להתפשט ותוקף.

   

  כתבות נוספות על איידס:

   

  אין זכר ל-HIV בדם

  שני הגברים האמריקנים, שפרטיהם נותרו חסויים, חיים עם נגיף ה-HIV כבר 30 שנה. שניהם לקו בסרטן מסוג לימפומה אשר הצריך השתלת מח עצם, שבה הושתלו בגופם תאי אב בריאים. אחד החולים עבר השתלה לפני שנתיים, והשני לפני ארבע שנים. מאז ההשתלה ועד היום לא זוהה זכר לנגיף ה-HIV בדמם. 

   

  לפני ארבעה חודשים הפסיקו החולים ליטול את קוקטייל התרופות לאיידס, ובמקומו נטלו תרופות המדכאות את מערכת החיסון והאסורות לשימוש אצל נשאי HIV. למרבה ההפתעה, גם אז לא נתגלה כל זכר לנגיף ה-HIV. 

   

  רופאיהם של השניים הזהירו כי לא ידוע עדיין אם מדובר בריפוי מוחלט ויש לנקוט במשנה זהירות, אולם להערכתם הסיכוי שהנגיף יחזור לגופם נמוך ביותר, משום שחלפו כמה שנים מההשתלה וגופם נקי לאורך תקופה זו מווירוס ה-HIV.

   

  מדובר במקרה השלישי בעולם של העלמת הנגיף לאחר השתלת מח עצם. החולה הראשון, טימותי בראון, המוכר גם כ"חולה ברלין", היה הראשון שנרפא מאיידס לאחר שעבר השתלה מאדם שגופו עמיד בצורה נדירה לנגיף ה-HIV. שני הנשאים האמריקנים קיבלו השתלת מח עצם מתורמים רגילים.

   

  איידס בישראל: עלייה במספר הנשאים

  מדו"ח שפורסם לאחרונה ב-ynet ונערך על ידי המעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר, עולה כי בשנת 2012 נתגלו 495 נשאים בוגרים חדשים, 26% מתוכם נשים. מדובר בעלייה של 8% במספר הנשאים לעומת שנת 2011, אז נתגלו 456 נשאים חדשים. בנוסף, אובחנו ארבעה ילדים שנדבקו בנגיף במהלך הלידה מהאם, כולם בנים.

   

  שניים מהילדים נולדו באתיופיה ונשאותם התבררה רק במהלך 2012. תינוק אחד מהרשות הפלסטינית התגלה כנשא במהלך בדיקות, ותינוק נוסף נולד השנה בישראל, אף על פי שהאם הייתה ידועה כנשאית, ביצעה במעקב וטופלה במהלך ההריון.

   

  גם השנה, בדומה לשנה שעברה, הקבוצה הגדולה ביותר שאובחנה היא גברים המקיימים יחסי מין עם גברים: 150 נשאים. אחרי קבוצה זו, מרבית הנשאים הם מהגרי עבודה מאפריקה, ורוב הנשאים החדשים הם בני 40-31.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הנשאים הפסיקו ליטול את קוקטייל התרופות
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים