שתף קטע נבחר

צילום: EPA

'העולם מסובך כמו ספגטי' - הקלאסיקות של מורסי

לצד הביקורת התמידית שהופנתה כלפיו, נאלץ הנשיא המודח להתמודד לא מעט מול תלונות על אמירות מביכות. מ"נשים צריכות לכבס בבוקר" ועד הזיכרונות ההזויים מ"כוכב הקופים". ציטוטי הביזאר של מורסי

"העולם מסובך כמו ספגטי, זה מעורבב". במשך שנת כהונתו כנשיא מצרים, הסתבך מוחמד מורסי לא מעט באמירות מביכות ומוזרות. ביום שאחרי הדחתו מהתפקיד, התפנה אתר האינטרנט של העיתון המצרי "אל-אהראם" להזכיר כמה מהציטוטים הצבעוניים שלו מאז שהתיישב על כס השלטון.

 

הפיכה שנייה במצרים - דיווחים נוספים ב-ynet:

היום שאחרי: מורסי בידי הצבא, "האחים" במעצר

שליח ynet עם החוגגים בקהיר: "הסיוט נגמר!"

כל מתנגדי הנשיא. הכירו את השלטון המצרי החדש

 

המשבר הכלכלי העמוק שאליו נקלעה מצרים בתקופת כהונתו הקצרה של מורסי התאפיין בין היתר בהפסקות חשמל רבות. לפי "אל-אהראם", מורסי גיוון בטקטיקות יצירתיות כדי לסייע לעם המצרי להתגבר על משבר האנרגיה. אז מה עושים? מורסי ציין בשעתו כי "במקום להפעיל את מכונות הכביסה מ-20:00 בערב עד 24:00 בלילה - שעות העומס בצריכת החשמל - נשים צריכות להפעיל את מכונות הכביסה בבוקר".

 

קצת לפני שהודח מתפקידו, הזהיר מורסי כי "כל האופציות פתוחות" בכל הקשור לתגובה של קהיר מול מאמציה של אתיופיה לבנות סכר חדש בנהר הנילוס, שעלול להותיר את מצרים עם מחסור חמור של מים. על רקע העימות בין המדינות אמר מורסי כי "נניף את ידינו לשמים, נתפלל לאלוהים ונתמודד עם הכול על בסיס של אהבה וכבוד הדדיים. אני בטוח שהנתח של מצרים למים לא יקטן, אלא יגדל. ראש ממשלת אתיופיה הבטיח לי שמצרים לא תאבד טיפה אחת של מים בגלל הסכר".

 

אוסף של אמירות מביכות לנשיא המודח מורסי (צילום: AP) (צילום: AP)
אוסף של אמירות מביכות לנשיא המודח מורסי(צילום: AP)

 

כהונתו של מורסי התאפיינה באמירות נוספות בשבחי האהבה. כשנשאל בראיון עיתונאי "איך היית משיג צדק חברתי?", השיב הנשיא המודח: "צדק חברתי מושג דרך האהבה שלנו אחד לשני, אחווה וחמלה". אחרי שהתבקש לכתוב הקדשה על הדגל המצרי ל"קדושים" מצרים שנהרגו מורסי לא ברר במיוחד את מילותיו ואמר: "השהידים שלנו יקרים, אני מוסר להם איחולים כנים להצלחה".

 

באחד הראיונות הביזאריים ביותר שנערכו עמו חזר מורסי לזיכרונותיו מהסרט האמריקני "כוכב הקופים" שיצא לאקרנים ב-1968. התיאורים שחשף מורסי גרמו לרבים לתהות למה בדיוק התכוון בדימויים שסיפק. "אני זוכר סרט. איזה? כוכב הקופים, הגרסה הישנה, לא החדשה", אמר אז הנשיא. "אני עדיין זוכר, זו המסקנה: כשהקוף הגדול, הוא עמד בראש בית המשפט העליון. אני חושב, בסרט, והיה מדען גדול שעבד בשבילו, ניקה דברים, שהיה קשור לעם".

 

עוד אמר אז מורסי בנוגע לזיכרונותיו מהסרט כי "זה היה כוכב הקופים אחרי ההרס של מלחמה גדולה ופצצות אטום ודבר כלשהו בסרט. והמדען ביקש ממנו לעשות משהו - זה היה לפני 30 שנה: 'אל תשכח שאתה קוף' ו-'אל תשאל אותי על העבודה המלוכלכת הזאת'. מה הקוף הגדול אמר? הוא אמר 'אתה בן אדם, עשית את זה בעצמך'. זו המסקנה, האם אנחנו יכולים לעשות משהו טוב יותר למען עצמנו?" אחרי הראיון, בלוגר של ה"ניו יורק טיימס" נבר בתסריט הסרט ולא מצא דמות של "קוף גדול"...

 

במסגרת ההשוואה בין מורכבות העולם לספגטי אמר מורסי כי "זה לא קל לעמוד בבמה העולמית. העולם עכשיו הוא הרבה יותר מסובך ממה שהיה בתקופת המהפכה (הקודמת). זה אפילו קשה יותר. העולם. מסובך יותר, מורכב קשה, זה כמו ספגטי, זה מעורבב". לפי העיתון "אל-אהראם", "בהגינות, הבחירה של מורסי בספגטי כדי לתאר את המורכבות של העולם הייתה מושלמת".

 

חידת היגיון נוספת מתוצרת מורסי נאמרה בראיון טלוויזיוני. "החיטה לא צריכה מחסן, החיטה לא צריכה מחסן כדי לאחסן, החיטה צריכה להיות מאוחסנת במחסן לאחסון". בעיתון המצרי מזכירים כי הקהל שצפה במורסי גירד את ראשו בניסיון להבין למה התכוון המשורר.

 

במהלך שנת שלטונו גרם מורסי למורת רוח בקרב מצרים רבים שסברו כי הוא נוהג ברפיסות. באחד הראיונות שהמחישו את הטענה הזאת התייחס מורסי לניסיונות של מתנגדי המשטר לשחרר את הכלא בפורט סעיד: "מצאנו כמה אנשים עומדים על גגות הבניינים והם ירו לכיוון הכלא. שלחנו שני מסוקים צבאיים

 לרחף מעליהם וציפינו שהם יהיו מפוחדים. אבל במקום זאת הם השיבו באש לעבר המסוקים".

 

מורסי גם הצדיק את החלטת ממשלת מצרים שכל החנויות במדינה ייסגרו עד לשעה 22:00 בערב, והקפיד להציג את הצד האבהי שלו. "למי שנשאר עד השעות המוקדמות של הבוקר: מתי אתם ישנים? מתי אתם עובדים? איך אתם מצפים לקבל את מתנת האל בעבודה שלכם בזמן שאתם לא מתפללים את תפילת השחר?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסתבך באמירות מביכות. מורסי
מומלצים