שתף קטע נבחר

הזכות שלי: כך תקבלו מה שמגיע בוועדה רפואית

ועדות רפואיות עשויות להיות מקום מפחיד ומלא ביורוקרטיה. עו"ד דוד פייל הכין עבורכם מדריך שיסייע לכם למצות את זכויותיכם בוועדה, ולקבל את אחוזי הנכות שבאמת מגיעים לכם

הוועדות הרפואיות של משרדי הממשלה השונים, ובכללן ועדת הזכאות של הביטוח הלאומי, הן גופים עצמאיים שתפקידם לקבוע את נכות מבקשי הקצבה או הסיוע. כך הן מכריעות במחלוקות רפואיות בין המבקשים לבין המוסד המתקצב. ועדות אלו פועלות לרוב מטעם המוסד לביטוח לאומי, אך ישנן כאלו הפועלות גם מטעם משרד הבריאות, משרד הביטחון ובתי חולים.

 

 

במדריך זה נסביר מהו ההליך בבדיקת ועדה רפואית, ננסה לעמוד על הדרך הטובה ביותר להתכונן, נבהיר את זכויות הנבדקים ונסביר מהן אפשרויות הערעור על החלטת הוועדה.

 

תהליך העבודה וקביעת אחוזי נכות

צריכים להגיש תביעה לקצבת נכות למוסד לביטוח לאומי? כחלק מהליך בדיקת התביעה, עליכם לעמוד בפני ועדה רפואית, שתפקידה לקבוע אם יש לכם אחוזי נכות רפואית. הוועדה בודקת את תלונותיכם וקובעת את שיעור אחוזי הנכות עבור כל ליקוי רפואי, בהתאם לתקנות.

 

דעות זכויותיכם בטרם שתפנו לוועדה הרפואית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
דעות זכויותיכם בטרם שתפנו לוועדה הרפואית(צילום: shutterstock)

 

אם אתם סובלים ממספר מחלות, רופא הוועדה בודק כל מחלה בנפרד וקובע את אחוזי הנכות המסוימים לכל אחת. אחוזי הנכות הסופיים נקבעים על-ידי שקלול כל אחוזי הנכות עבור כל ליקוי יחד - ולא על פי חיבורם.

 

מיהם חברי הוועדה?

בוועדה תמצאו רופאים שהתמחותם אמורה להיות תואמת לליקוי הרפואי עליו התלוננתם. בכל ועדה יושבים עד שלושה רופאים, בהתאם לסוג ודרג הוועדה. ועדות מהדרג הראשון מונות לרוב רופא אחד, בעוד הוועדות לערעור מונות לרוב שלושה רופאים.

 

איך נדע שזכויותינו נשמרות?

אחת הזכויות החשובות ביותר של כל נבדק, היא להיות מיוצג על-ידי עורך דין. במידה והגעתם ללא ייצוג, ודאו שבבדיקה נוכח גם מזכיר הוועדה, שהוא נציג המוסד או המשרד שהוועדה פועלת מטעמו. תפקידו העיקרי להסביר את מהות ההליך, להציג את הרופאים היושבים בוועדה, לדאוג שזכויותינו נשמרות ולרשום את ממצאי דו"ח הוועדה.

 

מה המעמד המשפטי של הוועדה?

לוועדות מעמד של גוף כמו-שיפוטי, שאף נתמך בפסיקות של הערכאות השונות. מתוקף כך הן מחויבות, בין השאר, לנמק החלטותיהן ולהימנע ממשוא פנים ומניגוד עניינים. כמו כן, יש לכם זכות ערעור על ההחלטות ובקשתכם תידון בוועדה מדרג גבוה יותר.

 

כיצד להתכונן לוועדה רפואית?

ערכו רשימה מסודרת של כל הליקויים הרפואיים והמחלות מהם אתם סובלים. יש להתייחס הן למחלה או הליקוי העיקריים והן לליקויים הרפואיים המשניים מהם אתם סובלים. למשל יתר לחץ-דם, עודף שומנים בדם וכדומה. חשוב לזכור: כמעט כל ליקוי רפואי נכלל בקביעת הנכות המשוקללת.

 

רכזו וסדרו את כל החומר הרפואי הרלוונטי. לשם כך יש לפנות לרופא המשפחה ולכל רופא מקצועי שטיפל בכם לאורך השנים, וכן לבתי חולים בהם אושפזתם ולבקש את התיק הרפואי שלכם. כל רופא מטפל מחויב בניהול תיק רפואי על שמכם, והגוף המטפל חייב להעביר אליכם העתק. רופאי משפחה יכולים להנפיק דו"ח סיכום מידע רפואי, הכולל את כל הליקויים הרפואיים ואת רשימת התרופות.

 

נטל ההוכחה - עליכם. חשוב לזכור: הוכחת המצב הרפואי מוטלת עליכם, וחומר רפואי שלא תגישו לעיון הוועדה לא יילקח בחשבון קביעת אחוזי הנכות.

 

הוסיפו לבקשה מכתב נלווה. מומלץ לכתוב לוועדה מכתב המפרט את מכלול הליקויים הרפואיים מהם אתם סובלים. יש להתייחס גם להשפעות ולהשלכות על יכולת התפקוד שלכם בעבודה ובבית. מומלץ לשלוח את המכתב עם הגשת התביעה לביטוח לאומי או לאחר קבלת הזימון לוועדה הרפואית, ובכל מקרה לפני ההגעה לוועדה הרפואית - כדי שיובא לעיונם של רופאי הוועדה הרפואית טרם הבדיקה.

 

כיצד לעמוד בפני הוועדה?

1. הגיעו לבדיקה עם מלווה: עורך דין, חבר או בן משפחה. 

2. ודאו כי הרופאים היושבים בוועדה, הם אכן מומחים בתחומים המתאימים לבעיות הרפואיות מהן אתם סובלים. 

3. במקרה שהרופאים אינם מומחים בתחום הרלוונטי, בקשו באופן מפורש הפניה לבדיקת מומחה. הרופאים מחויבים להפנות אתכם, ולקבל ממנו חוות דעת. דבר זה תקף רק לגבי תחומי התמחות כללים ולא משניים.

4. פרטו באופן מסודר את הליקויים מהם אתם סובלים. התחילו בליקויים הקשים ביותר ועברו לליקויים הקלים. 

5. ספרו את האמת בלבד. רופאי הוועדה מנוסים מאוד וערים לזיופים והגזמות.

6. ודאו כי מזכיר הוועדה רושם את כל הנאמר.

7. לפני שחותמים על דו"ח הוועדה, קראו היטב את מה שכתוב בו ושימו לב אם כל מה שאמרתם נרשם. עמדו על זכותכם לקרוא בעיון את הכתוב ואל תתביישו לבקש לתקן או להוסיף דברים שלא נרשמו או שצוינו בצורה שגויה. חתמו רק על דו"ח שמייצג אתכם נאמנה.

8. הבדיקה מתבצעת לאחר החתימה על הדו"ח.

9. מיד לאחר שיצאתם מהוועדה, רשמו לעצמכם את תהליך החקירה ושל הבדיקה: שאלות הרופאים ותשובותיכם, כל אמירה או שלב בבדיקה שנראו לכם לא תקין או שלדעתכם פגע בזכויותיכם. רישום זה חשוב מאוד במקרה שתרצו לערער, במיוחד בערעור לבית-הדין לעבודה.

 

אז איך אפשר לערער?

את הערעור לוועדה לעררים של המוסד לביטוח לאומי, צריך להגיש בתוך 30 יום ממועד קבלת החלטת הוועדה. תגובה תתקבל בתוך מספר חודשים.

 

לניסוח הערעור קיימת חשיבות רבה. לכן כדאי מאוד להיוועץ בעורך דין לפני הגשתו, כדי לוודא שכל הטענות הועלו. כאן המקום לציין עוולות שנעשו כלפיכם בוועדה הראשונה: רופא מתחום לא מתאים קבע את הנכות? הוועדה לא התייחסה לממצאים רפואיים שעמדו בפניה?

 

החלטת ועדת הערר היא סופית, ועליה ניתן לערער רק בפני בית הדין לעבודה. כאן ניתן לחלוק על המסקנות בעניינים משפטיים בלבד. 

 

לסיכום

לקביעות הוועדה הרפואית עשויות להיות השלכות כספיות משמעותיות. הכנה טובה לוועדה, ייצוג על ידי עורך דין וניסוח נכון של הערעור, במידה ונדרש, נחוצים על מנת למקסם את התוצאה ולזכות במלוא התגמולים המגיעים על-פי חוק.

 

  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין  
  • עו"ד דוד פייל עוסק בתחומי ביטוח, רשלנות רפואית ודיני נזיקין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רופא מומחה חייב להיות נוכח - אם לא בקשו הפנייה לאחד
צילום: shutterstock
צילום: עופר גולוד
עו"ד דוד פייל
צילום: עופר גולוד
מומלצים