שתף קטע נבחר

המסמכים חשפו: עוד "אסיר איקס" בכלא איילון

"ידיעות אחרונות" חושף הבוקר פרטים חדשים מחקירת פרשת זיגייר, ומהם עולה כי בישראל קיים אסיר שמוחזק בתנאים דומים ביותר. עדויות נוספות מהמחדל שהוביל להתאבדות: ההתרעות על מצלמת האבטחה שלא פעלה, חדר הפיקוח שלא אויש

בישראל קיים "אסיר איקס" נוסף. כך אישרה אמש (יום ב') הצנזורה לפרסום לבקשת "ידיעות אחרונות".

 

מחומר החקירה עולה כי קיים אסיר נוסף שנשמר בתנאים דומים ביותר לאלה של בן זיגייר. על פי טענת עורכי דינו של זיגייר, "בחומרי החקירה קיימים נהלים ספציפיים וארוכים הן לגבי דיירו הקודם של אגף 15 (יגאל עמיר), והן לגבי אסיר נוסף השוכן באגף 13 (אגף ביטחוני שמאפייניו ומאפייני הדייר בו דומים ביותר למאפיינים של אגף 15 ודייריו)".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

דו"ח חושף: החיים הסודיים של בן לאדן

חוק הרעש אושר: שוטר יוכל להיכנס לבית בלי צו

 

בחומרי חקירת סיבת המוות שהותרו לפרסום, ישנן עדויות נוספות. ב-15 בדצמבר 2010, היום שבו זיגייר תלה את עצמו, הייתה תקלה במצלמה 116 בתא, שהייתה מכוונת לחדר השירותים, שם התאבד. כהרגלה כמעט, היא לא שידרה תמונות למרכז השליטה (משל"ט) אלא רק לחדר המפקח. אלא שלפי חומר החקירה החדר כלל לא אויש בשעות שלפני ההתאבדות בשל מחסור בכוח אדם במשל"ט.

 


לחצו להגדלה

 

 

"תמיד התלוננו על כך", סיפר סוהר בחקירתו על התקלה באותה מצלמה. אחרים גילו כי דיווחו על התקלה לגורמים המקצועיים והפיקודיים בכלא "חודשים לפני האירוע". למרות זאת, המצלמה לא תוקנה. ק', קצין הטכנולוגיה של הכלא, מסר בעדותו כי כלל לא ידע על התקלה. אם היה יודע, אמר, היה פותר אותה "עוד באותו היום". ב', טכנאי המשל"ט, אמר כי לא היה מודע לתקלה ביום ההתאבדות ונודע לו עליה רק למחרת.

 

הסוהר מ', שנחקר באזהרה במשטרה, הסביר כי נטש את עמדת המפקח בשעה 17:52, לטובת מרכז השליטה. כך, במקום שיתמקד רק במצלמות של אגף 15 עיניו היו צריכות להתרוצץ בין מסכים רבים, שעליהם ריצדו תמונות מכל אגפי הכלא.

 

המחדל לא נגמר שם. במקום שיהיו במרכז השליטה חמישה סוהרים היו בו רק ארבעה ובחלק מפרקי הזמן הקריטיים הוא אויש על ידי שלושה אנשים בלבד. לפי חומר החקירה, הסוהר הנוסף נעדר זמן ממושך: בין השעות 19:40:18:00. אלו היו השעות "הקריטיות", טענו עורכי דינו של זיגייר, "שכן הוא נכנס לשירותים בפעם האחרונה בשעה 18:45". ב-20:19 נמצא זיגייר תלוי בתאו, ללא רוח חיים.

 

הכוח שאמור היה להשגיח על העציר, איש המוסד שהואשם בעבירות ביטחוניות חמורות, לא היה רק מצומצם, אלא גם עייף. מ', הסוהר והקצין שהיה אמור לפקח פרטנית על תנועותיו של זיגייר, מסר בעדותו שבעת ההתאבדות היה

בעיצומה של המשמרת השנייה שלו באותו היום, שביקש "מטעמי נוחות ומטעמים אישיים".

 

אף סוהר לא ראה

מבדיקת ההקלטות של מצלמה 116 נראה זיגייר מתעסק זמן רב יחסית, כ-20 דקות לערך, עם דבר מה באזור שבו תלה עצמו. בהמשך אפשר לראות באותו מקום את דמותו הדוממת, שלא זזה לאורך דקות ארוכות. בבחינה מדוקדקת של סרטי ההקלטה ניתן לזהות את פרפורי המוות של זיגייר. את כל אלה אף סוהר לא ראה.

 

"אם אכן היה חדר המפקח מאויש במועד האירוע ובשעות שלפני, ואם אכן המצלמות היו תקינות, ודאי הייתי יכול להבחין מבעוד מועד בהכנות שביצע זיגייר לפני התאבדותו וכך למנוע את האירוע", הודה הסוהר מ' בעדותו במשטרה.

 

הסיפור המלא מופיע הבוקר ב"ידיעות אחרונות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן זיגייר בחתונתו
צילום: AFP
כלא איילון
צילום: AFP
מומלצים