שתף קטע נבחר

מכת טרמיטים בשרון: "חוששים שהבית יקרוס"

תושבים מפרדסיה טוענים לנזקים כספיים גדולים בעקבות פשיטת החרקים על היישוב. הם מחסלים קורות עץ, רהיטים ובגדים, וחופרים תעלות בקירות. אחד התושבים: "נמאס, אין לנו חיים". חילוקי דעות עם המועצה המקומית באשר לאופן ההדברה

מכה של טרמיטים (טרמיטאים) בבתים ובשטחים הציבוריים מטרידה את תושבי פרדסיה שבשרון, וחלקם טוענים לנזקים של עשרות אלפי שקלים לבתים, לרכוש ולרהיטי העץ. לתושבי פרדסיה טענות נגד המועצה המקומית, שלא מרכזת את הטיפול בטרמיטים על ידי הדברה במקביל של כל בתי היישוב. לטענת אחד מהם, "ביצענו הדברה בבית שלנו, אבל הבעיה לא נפתרה כי טרמיטים הגיעו אלינו מהשכנים". בתגובה טוענת המועצה המקומית כי בוצעה הדברה בשטחים הציבוריים, אבל "החוק לא מתיר לנו לרכז את הטיפול בנושא".

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

מכת הטרמיטים בפרדסיה נמשכת כבר כמה חודשים, והיא פגעה בבתים, בשטחים הפתוחים ואפילו בבית הכנסת של היישוב. תושבים מודאגים סיפרו ל-ynet שגגות בתיהם בנויים על תמיכות עץ והם חוששים מקריסתם. "המכה הזאת מתפשטת ואנחנו לא מצליחים להתמודד איתה", אמרה אחת התושבות. "הטרמיטים אוכלים את כל מה שעשוי מעץ. כבר זרקנו מיטות, ארונות, שידות ורכוש רב. בכל פעם שאנחנו מוצאים בגד נקי צריך לנער אותו כי אולי נדבקו אליו טרמיטים. הסבירו לנו שכל עוד לא תהיה הדברה בכל הבתים והשטחים הציבוריים הנגועים, הבעיה לא תיפתר".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בבית השכן שורר בלגן חמור עוד יותר, וכל הבגדים והרכוש של המשפחה ארוז בקרטונים. ''הוצאנו את כול תכולת הארונות כי הם נפגעו מהטרמיטים", אמר בעל הבית. "נמאס, אין לנו חיים בבית. אי אפשר לחיות ככה".

 

מעבר לנזקים הכספיים, גם המראה הוא לא מלבב: סימני הטרמיטים נראים על קירות הבתים במעין תעלות בצבע חום. קילוף קל של הצבע מגלה שיירות החרקים צועדות לאורך הקירות.

חלק מהתושבים ניסו להרוס את התעלות ולצבוע אותן או למלא בגבס, אבל הבעיה לא נפתרה.

 

"התייעצנו עם מומחים והם אמרו לנו שכדי לפתור את הבעיה כל התושבים צריכים לעשות הדברה ביחד", אמרו תושבים ל-ynet. "מכיוון שמדובר בבתים רבים וגם בשטחים ציבוריים, פנינו למועצה בבקשה שתרכז את הנושא. עלות הדברה בבית יכולה להגיע עד 6,000 שקל, תלוי בגודל הבית. אנחנו לא מבקשים שהמועצה תשלם, אבל היא סרבה בטענה שאין לה זכות חוקית לרכז את ההדברה".

 

מהמועצה המקומית פרדסיה נמסר בתגובה: "אנו מטפלים בהדברת הטרמיטים בשטחים הציבוריים. לגבי השטחים הפרטיים, המועצה בחנה את הנושא אולם על אף נכונותנו לסייע לתושבים אנו מוגבלים כי החוק אינו מתיר זאת. היועץ המשפטי של המועצה נועד עם התושבים והדבר הובהר להם. עם זאת, המועצה החליטה לסייע לתושבים שידם אינם משגת לביצוע ההדברה וזאת בהתאם לקריטריונים הנהוגים במחלקת הרווחה ובוועדת הנחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
דבוקת טרמיטים בפרדסיה. "מנערים את הבגדים"
צילום: עידו ארז
מומלצים