שתף קטע נבחר

הנזיר נגד המוסלמים במיאנמר: 'בן לאדן בודהיסט'

בעוד מיאנמר מנסה לעבור את הדרך העדינה משלטון החונטה הצבאית לדמוקרטיה, כ-200 נהרגו ואלפים נמלטו מבתיהם בפוגרומים שעורכים בודהיסטים במיעוט המוסלמי. את הקול האנטי מוסלמי במדינה משמיע נזיר אחד, המוביל "בודהיזם רדיקלי". מי הוא יו וירתאו, שזכה לכינוי "פני הטרור הבודהיסטי"?

"פני הטרור"? המנהיג הבודהיסטי יו וירתאו התבדח בעבר עם כמה ממאמיניו במיאנמר (לשעבר בורמה) והשווה את עצמו למנהיג אל קאעידה אוסמה בן לאדן, אך לאור האלימות האנטי איסלמית במדינה בשנה האחרונה, דבריו כבר זוכים למימד של רצינות והוא זכה לתואר מפוקפק מהמגזין "טיים", שכינה אותו "פני הטרור הבודהיסטי". יותר מ-200 בני אדם נהרגו מאז פרוץ המהומות בין הדתות במיאנמר ביוני 2012, ועשרות אלפים נמלטו מבתיהם, שהוצתו על ידי המון זועם.

 

מאבק הדתות במיאנמר - דיווחים אחרונים ב-ynet:

עד שני ילדים: בורמה מגבילה ילודה רק למוסלמים

מיאנמר: הבתים הוצתו, רבבות מוסלמים נעקרו

במיאנמר בונים מדינה בעזרת סדרות אמריקניות

דרך בורמה אל החופש. ביקור בארץ שקמה לתחייה

 

לפי רשת NBC האמריקנית, שפרסמה ראיון עם וירתאו, הנזיר

 שמכונה "בן לאדן הבודהיסט" מדגיש כי האמונה בעקרונות האיסלאם עשויה לפגוע באופיו של אדם, והמוסלמים מסכנים את התרבות הבורמזית ואת הבודהיסטים במדינה. הוא דמות מפתח בתנועה הקוראת להחרים עסקים בבעלות מוסלמים ומוביל זרם של בודהיזם קיצוני, שלעיניים מערביות עשוי להיות בלתי תואם לעקרונות הדת שוחרת השלום וקבלת האחר.

 

תמונתו של וירתאו על שער מגזין "טיים" ביוני האחרון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תמונתו של וירתאו על שער מגזין "טיים" ביוני האחרון(צילום: AFP)

 

עם זאת, הנזיר בן ה-46 טוען בעקשות שהוא אינו מעודד כל סוג של אלימות כלפי המיעוט המוסלמי במיאנמר, מדינה בת 60 מיליון נפשות שרק 5% ממנה הם מוסלמים. "אני מאמין שהאיסלאם מאיים לא רק על הבודהיזם, אלא על כל תושבי המדינה ועל המדינה עצמה", אמר וירתאו. לדבריו, על שיעורם הנמוך באוכלוסיה, הם עדיין מהווים סיכון. "כשאדם כלשהו נכנס לבית ספר בוירג'יניה עם נשק ורצח בני אדם שם, זה לא שינה שהמורים והתלמידים היו חלק מהרוב", הוא טוען. 

 

בחודש שעבר זכה וירתאו להתנוסס על שער המגזין החשוב בעולם - "טיים" - כשמתחת לפניו השלווים הכתובת "פני הטרור הבודהיסטי". הדבר עורר מחאה בכל רחבי מיאנמר, אבל בראיון ל-NBC צחק וירתאו כשציינו בפניו את הכותרת. "נהגו לכתוב עליי דברים כאלה בפייסבוק, קראו לי גם 'בן לאדן הקירח' וכינויים נוספים. אימצתי את הכינויים הללו כבדיחה וזה התגלגל הלאה משם".

 

הנזירים הבודהיסטים הם מנהיגים רוחניים וגם מנהיגים פוליטיים (צילום: AP) (צילום: AP)
הנזירים הבודהיסטים הם מנהיגים רוחניים וגם מנהיגים פוליטיים(צילום: AP)

עקורים מוסלמים נמלטים מבתיהם במיאנמר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עקורים מוסלמים נמלטים מבתיהם במיאנמר(צילום: רויטרס)

 

במיאנמר נהנים הנזירים הבודהיסטים ממעמד תרבותי וחברתי גבוה ביותר והם נחשבים לקדושים המובילים את העם לא רק מהבחינה הרוחנית, אלא גם מהבחינה הפוליטית. לרוב לא מטילים בדרכם ספק ומותירים להם לפתור את המחלוקות בינם לבין עצמם. אלא שמעמדו של וירתאו התערער בעקבות המהומות האלימות שפרצו במיאנמר בין מוסלמים לבודהיסטים לפני כשנה, בעוד המדינה עוברת תהליך עדין של מעבר משלטון החונטה הצבאית לדמוקרטיה.

 

במערב מיאנמר, הגובלת עם בנגלדש המוסלמית ברובה, המתח בשיאו. בחבל ראחין מהומות אלימות פורצות חדשות לבקרים, ובחודש מאי האחרון המון מוסלמי זועם העלה באש בתים של תושבים בודהיסטים בעיר לשיו שבחבל. אנשי ארגוני זכויות אדם במדינה דיווחו על מקרי מוות רבים ועל הרס רב של רכוש. כמו כן, הם מסרו כי פליטים רבים מחבל ראחין נמלטים לעבר מזרח המדינה, בניסיון לברוח מנחת זרועו של ההמון הבודהיסטי. במקומות אחרים במיאנמר הותקפו מוסלמים רבים בתוך מסגדים, או בדרכם לתפילה ועשרות אלפי מוסלמים שוהים במחנות פליטים בתוך המדינה. עד כה כ-200 בני אדם נהרגו במהומות האלימות.


"לא מאמין באלימות". וירתאו ומאמיניו (צילום: AP ) (צילום: AP )
"לא מאמין באלימות". וירתאו ומאמיניו(צילום: AP )

 

וירתאו הוא אחד הגורמים המניעים של תנועת 969, מספר המסמן מעלות

בודהיסטיות חיוביות שעסקים המעוניינים להדגיש את בעלותם הבודהיסטית תולים על חזיתם, כדי לעודד קונים להעדיף אותן על פני חנויות שבבעלות מוסלמית. הלוגו של תנועת 969 נראה יותר ויותר ברחבי מיאנמר, אבל לא רק בחזיתות בתי עסק, אלא גם בהפגנות נגד מוסלמים, ואף נישא בגאון על ידי חלק מהמשתתפים בפוגרומים נגד המוסלמים.

 

עם זאת, לדברי וירתאו, הוא רק קורא לבדלנות קיצונית, "כי אם שיעורם באוכלוסיה יגדל ויגבר על שיעור הבודהיסטים במדינה חוקי השריעה ישתלטו עלינו". המנהיג הבודהיסטי מפיץ את החשש הזה באמצעות סרטונים מרחבי העולם בהם נראים נזירים שנטבחו ומתקפות אלימות של איסלמיסטים נגד בודהיסטים. "אני לא רוצה לראות בודהיסטים חוברים יחד לנקום במוסלמים", הבהיר וירתאו. "אני לא מאמין באלימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
יו וירתאו. נזיר או טרוריסט?
צילום: EPA
מומלצים