שתף קטע נבחר

לבני תבחן את פרשת השופט: "למנוע טראומה"

ב-ynet נחשף כי בדיון אמר שופט "אז מה אם הוא מלקק אותה". שרת המשפטים הודיעה כי תבחן את המקרה: "נפגעת תקיפה מינית שמגיעה לבית המשפט צריכה להרגיש שהיא במקום בטוח". יו"ר הוועדה למעמד האשה, ח"כ עליזה לביא: "הצורך בהכשרה דחוף"

האמירה הבעייתית של השופט מובילה לתגובות במערכת הפוליטית והמשפטית: לאחר החשיפה ב-ynet כי שופט אמר בדיון "אז מה אם הוא מלקק אותה", הודיעה שרת המשפטים ציפי לבני כי תבחן את המקרה. השרה לבני הודיעה כי על שופטים בתיקים פליליים העוסקים במקרי תקיפה מינית תוטל חובה לעבור הכשרות מקצועיות בנושא תקיפה מינית והשלכותיה על הנפגעת. "נפגעת תקיפה מינית שמגיעה לבית המשפט צריכה להרגיש שהיא במקום בטוח שלא יחולל בנפשה טראומה נוספת", אמרה לבני.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

יחימוביץ' נגד חסן: מקדימה הפריימריז לנובמבר  

השיגור בפלמחים: "ניסוי בטיל הבליסטי יריחו"

 

אמש פורסם ב-ynet כי תושב מרכז הארץ, שקבל במהלך דיון משפטי על כך שקרוב של בתו "מלקק אותה בציצי", טען כי השופט דאז נתן נחמני אמר בתגובה "אז מה אם הוא מלקק אותה". נציב התלונות על השופטים בדק את הנושא, ומהמסמכים עולה כי לא נמצא בדברים פגם. המקרה נחשף חודש בלבד לאחר שנחשף כי השופט נסים ישעיה אמר במהלך דיון כי "יש בנות שנהנות מאונס". השרה לבני הבהירה כי תבחן את המקרה ואת ממצאיו, כפי שבאו לידי ביטוי בבדיקת נציב התלונות על השופטים.

 

יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא, אמרה שהמקרה "מוכיח שוב את הצורך הדחוף בקיום הכשרה ראויה לשופטים בנושא תקיפות והטרדות מיניות. הכשרה שכזו תחשוף בפני השופטים את הסיפורים מנקודת מבטן של הנפגעות, ותפתח בשופטים רגישות והבנה לנושא". היא הבטיחה שהוועדה תעקוב אחר יישום ההחלטה לגבש מתווה הכשרה.

 

ח"כ תמר זנדברג ממרצ התייחסה אף היא לדבריו של השופט לשעבר נחמני: "התרבות המקרים מעידה על בעיה במערכת המשפט. על השרה לבני לתת לא רק גינוי פרטני כזה או אחר, אלא למצוא פתרון מערכתי של הכשרה לכלל השופטים, או לדאוג שיישבו בדין רק כאלה עם רקע והשכלה מוכחים בנושאים שעל הפרק".

 

לפרשה החדשה הגיבה גם ח"כ פנינה תמנו-שטה מיש עתיד. "זאת התבטאות קשה המצטרפת לשורת התבטאויות קשות ובלתי הולמות של כמה שופטים", אמרה ח"כ תמנו שטה. "ראוי כי נשים לב לנורת האזהרה המהבהבת, שמשדרת מסר גם לשרת המשפטים כי יש לשים דגש רב יותר על טיב אופיים ואנושיותם של מועמדים לשפיטה. עם כל הכבוד רמת מקצועיות משפטית אינה מספיקה בכס השיפוט. יש להשתמש בפסיכולוגים וכמו כן במבחני אישיות שידאגו שנקבל שופטים עם שכל ישר והגון".

 

אביה של הילדה סיפר ל-ynet כי מאז שנחשף לדבריו של השופט, שנאמרו במהלך דיון ב-2008, הוא אינו יכול להשתחרר מהתחושות הקשות שמלוות אותו. לדבריו, "אני סוחב את האמירה החולנית הזו עד היום, קשה לי עם זה. כל החיים שלי עד המוות יהיה לי קשה. אני לא מבין, באמת, איפה אני חי? באמת – או בשקר? מותר ללקק ציצי של ילדה או אסור ללקק ציצי של ילדה?"

 

האב, שמספר על זעזוע קשה, ביקש שנחמני יפסול את עצמו, אולם השופט - שפרש השנה מכס השיפוט - סירב לעשות זאת. לאחר מכן הגיש האב תלונה לנציבות תלונות הציבור על שופטים במשרד המשפטים, אולם תלונתו נדחתה. בתשובה שהעבירה הנציבות לאב נכתב: "אשר לטענת המתלונן בדבר התבטאות כבוד השופט בדיון, בהחלטתו בבקשה לפסילת שופט קבע השופט כי הדברים שנאמרו על ידו היו: 'אז מה אם הוא מלקק אותה, יש לבדוק אם מדובר במעשה הנושא אופי מיני'".

 

בשיחה עם ynet, השופט הכחיש בתחילה שאמר את הדברים

אבל בהמשך השיחה הודה: "אני רק אמרתי 'אני לא בטוח בכלל מה הוא מלקק', הוא היה אולי מחבק או משהו, לא אמרתי מעולם שמותר לעשות מעשים שאסור".

 

כשהזכרנו לנחמני שאמר שיש לבדוק אם מדובר במעשה הנושא אופי מיני, השיב: "נכון. אוקיי. באמת יכול להיות. אני לא זוכר את הפרטים בדיוק. אני זוכר שהתלונה הייתה, אבל אני זוכר שנבדק... אז אומר 'מלקק את הילדה', אם זה לא אופי מיני, אז אני באמת עניתי כזה דבר...".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השרה לבני
צילום: גיל יוחנן
ח"כ עליזה לביא
צילום: בני דויטש
מומלצים