שתף קטע נבחר

אסד נדחק לעימות: "ההדלפות מארה"ב מטרידות"

האמריקנים אישרו שישראל היא שתקפה טילי יאחונט רוסיים בלטקיה, סוריה ממשיכה להכחיש - אבל לא ברור אם נשיאה ימשיך לשתוק. "ההדלפות בעייתיות, אבל אסד פועל בהיגיון", אומר אלוף במיל' גיורא איילנד. מה האופציות של אסד?

ארצות הברית "הוציאה מהארון" את ישראל כשגורמים בכירים ייחסו לירושלים את תקיפת טילי היאחונט מתוצרת רוסיה בלטקיה - וכעת עולה שוב השאלה אם בשאר אסד יתאפק ויפסיק את מדיניות ה"אין תגובה" שלו.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

זוכה היורה בנער האמריקני השחור בקפוצ'ון

1,300 ק"מ להפלה. ניצחון השמרנים באמריקה

 

"המדיניות הישראלית ביחס להפעלת הכוח בסוריה נכונה פעמיים", הסביר היום (א') ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, האלוף במיל' גיורא איילנד, לאחר שב-CNN וב"ניו יורק טיימס" דווח מפי מקורות אמריקניים כי ישראל היא זו שתקפה מחסן של צבא סוריה בלטקיה, והשמידה מאגר של טילי יאחונט מתקדמים.

 

לדברי איילנד, "ישראל יכולה לתקוף מטרות רבות בסוריה, אבל בוחרת לפי פרסומים זרים מטרות איכותיות כגון טילי פאתח 110, SA-17 ויאחונט, כאלה שיכולים להגיע גם לגורמים קיצוניים. מנעד התקיפות מדוד מאוד, ובאופן שלא נתפס כהתערבות במלחמת האזרחים במדינה". הוא התייחס גם לדיווח ב"סאנדיי טיימס", שם נכתב כי צוללת דולפין היא שפגעה במאגר של 50 טילי יאחונט: "גם הביצועים נקיים מבחינת אי השארת טביעות אצבע, בצורה שהסורים לא יכולים לצלם את המטוס או את האונייה שתקפה, ובאופן שלא דוחק את אסד לפינה".

 

על פי מקורות זרים: התקיפות הקודמות של ישראל בסוריה

 

באותה נשימה מציין איילנד את האפשרויות שעומדות בפני אסד, שמחזיק באינטרס ברור וזהה לזה של ישראל - שמירת עמימות ופרופיל נמוך לתקיפות הללו, במטרה שלא יגררו את דמשק לתקוף בחזרה את ישראל. "תמיד יכולה להיות תקיפה אחת ישראלית יותר מדי, ואז אסד יגיב, ואז נשאל את עצמנו שאלות קשות. ההדלפות האמריקניות בעייתיות ומטרידות, כי אם זה היה מקרה חד פעמי אז ניתן היה להסביר שגם אצלנו יש פקידים שעושים לפעמים דברים כאלה".

 

"שני טילים לצפון"

באופן מעשי, איילנד סבור שאסד יכול בכל רגע נתון להגיב באופן מוגבל. "יש בסוריה מאות רקטות וטילים שמכוונים לישראל ונמצאים בשליטת השלטון. חלקם יכולים להגיע לגולן ואחרים גם למרכז הארץ. אסד יכול להורות על ירי של שני טילי קרקע קרקע עם ראש קונבנציונלי לצפון הארץ, וגם אם זה ייגמר באפס נזק, תהיה בעיה כי ישראל תשאל עצמה כיצד להגיב".

 

גם בפעמים קודמות, שעל פי דיווחים זרים בוצעו תקיפות ישראליות בשטח סוריה, הגיע האישור מגורמים אמריקניים בפנטגון לעצם התקיפה, אך להבדיל מתקיפה קודמת שיוחסה לישראל, הפעם הסורים מכחישים כי ישראל היא זו שתקפה בלטקיה.

 

לדברי איילנד, "לאסד יש אינטרס שלא לדבר או לפעול בנושא, ואם היה חושב אחרת הוא היה נותן לזה פרסום. אסד פועל בהיגיון, באופן רציונלי ולא אמוציונלי, אל מול הסוגיה הפנים סורית אצלו".

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים