שתף קטע נבחר

הפעוטות שנשכחו ברכב: "השר כץ חייב להתערב"

בכנסת מקדמים חוק עם צעדים לצמצום האסונות - הגדרת "תאונת דרכים" למשל תביא את חברות הביטוח לחייב שימוש באמצעים טכנולוגיים. המלצות דומות במשרד התחבורה לא יצאו לפועל, ואיפה מסע ההסברה שהבטיח השר?

על רקע שרשרת הטרגדיות שבמסגרתן נשכחו פעוטות במכוניות בשבועיים הראשונים של הקיץ, בכנסת כבר פועלים לטפל בנושא. כבר ביום ראשון שעבר אושרה בוועדת שרים לענייני חקיקה הצעת חוק של ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), שנועדה לתת למצבים הללו פתרון – ולו חלקי. על פי ההצעה, מוסדות חינוך לגיל הרך (גן ילדים, פעוטון ומסגרות דומות) יחויבו לשוחח באופן מיידי עם הורים שילדיהם לא הגיעו באותו יום. ההצעה אושרה בוועדת שרים ועברה בקריאה טרומית במליאה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במשרד התחבורה אומרים כי נושא אבזור טכנולוגי שיתריע על תינוק שנשכח באוטו נמצא בטיפול וזוכה לתמיכת המשרד. המלצות שונות בנושא ניתנו כבר לפני כשנה וחצי, אולם מאז הן לא התקדמו.

 

המכונית שבה נשכחה התינוקת היום ביישוב דולב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המכונית שבה נשכחה התינוקת היום ביישוב דולב(צילום: גיל יוחנן)

 

עם זאת, טוענים במשרד, בשלב זה עדיין אין אישורי תקינה לטכנולוגיה שתותקן בעתיד בכלי רכב. כמו כן אומרים בכירים במשרד כי ניתנה הוראה לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים - שכפופה לשר התחבורה - לפתוח במסע הסברה להורים על מנת לפתח את המודעות בנושא ולשלב אותו בקורסים לרענון נהיגה. מסע ההסברה עוד לא יצא לפועל.

 

לדברי ח"כ לוי אבקסיס, החוק נועד לחדד את המעקב והבקרה שימנעו מצבים דומים. בדברי ההסבר להצעת החוק היא כתבה: "במקרים דוגמת ילד שהורד במתחם המוסד החינוכי ונגרר על ידי זר, או חלילה נשכח ברכב הוריו, התקשרות להורים מקבלת משנה תוקף ועשויה להציל חיים או למנוע אסון כבד".

 

הצעת החוק מחייבת את שר החינוך ואת שר התעשייה והמסחר להתקין תקנות ולקבוע את נוהלי ההתקשרות, לרבות נושאים כגון שעת הגג לביצוע ההתקשרות והטלת סנקציות במקרים של אי מילוי החובה.

 

בימים האחרונים שוחחה לוי אבקסיס בנושא עם נציגי משרד התחבורה וביקשה מהם להפעיל תקנות מחמירות שיסייעו למגר את התופעה. "הצעת החוק אינה מכסה את כל המקרים ולכן יש להפעיל לדוגמה אמצעים טכנולוגיים מתקדמים שעלותם זעומה ביחס לתמורה", הוסיפה. "משרד התחבורה ושר התחבורה חייבים להתערב על מנת למגר את התופעה. בלי התערבות שלהם לא נצליח להגיע לכיסוי מלא של טיפול בכל המקרים".

 

באחת ההצעות ששלחה לשר התחבורה אמרה לוי אבקסיס כי יש לבחון אפשרות להכיר במקרים מסוג זה "תאונת דרכים", כדי לתמרץ את חברות הביטוח לחייב את לקוחותיהן בהתקנת אמצעי מיגון: "יש צורך דחוף בפקודה של משרד התחבורה. צריך לבחון חלופות נוספות, כמו לאפשר להניח את כיסא הפעוט חגור במושב קדמי בדרכים עירוניות".

 

 (צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר, דודי ועקנין, אתר פאנט) (צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר, דודי ועקנין, אתר פאנט)
(צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר, דודי ועקנין, אתר פאנט)
 

 

בתוך יממה, שני מקרים דומים במרחק של קילומטרים בודדים ()
בתוך יממה, שני מקרים דומים במרחק של קילומטרים בודדים

 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הודיעה על תמיכה ביוזמה של לוי אבקסיס: "אפעל באופן מיידי יחד עם עמיתיי על מנת לקדם את הצעת החוק שלה. המצב לא יכול להימשך אפילו דקה אחת.

אפעל מול הכנסת לקיים מרתון מעתה ועד לסיום מהיר של הליך החקיקה".

 

בתוך כך הודיעה סגנית שר התחבורה, ציפי חוטובלי, שביום רביעי הקרוב ייערך במשכן הכנסת כנס חירום בנושא שכחת ילדים ברכב. בכנס ישתתפו נציגי המועצה לשלום הילד, משרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

  

היום נשכחה ומתה פעוטה בת שנתיים במכונית המשפחתית ביישוב דולב שבבנימין אחרי ששהתה בו כמה שעות. אתמול מתה תינוקת בת חמישה חודשים לאחר שנשכחה ברכב נעול למשך שבע שעות ביישוב שילה. לפני כשבועיים, ביום הראשון של החופש הגדול, מתה תינוקת בת תשעה חודשים לאחר שנשכחה במשך שעות במכונית המשפחתית. היא נמצאה ללא דופק ונשימה, במכונית ברחוב אריה בן אליעזר ברמת גן.

 

שר התחבורה ציין כי משרדו פנה לפני כשבועיים למכון התקנים בבקשה לגבש תקן ישראלי למערכת אלקטרונית מיוחדת שתתריע על שכיחת ילדים בכלי הרכב. כץ הורה לאנשי משרדו לזרז את הליך גיבוש התקן הישראלי במכון התקנים, במטרה להביא לאישורו המהיר ולאפשר את התקנת המערכת בכלי הרכב בהקדם האפשרי.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר התחבורה, ישראל כץ
צילום: מוטי קמחי
ח"כ אורלי לוי אבקסיס. "צורך דחוף בהתערבות משרד התחבורה"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים