שתף קטע נבחר

ריקו שירזי לראשונה על דוכן העדים: אני הקורבן

מי שהוגדר כיעד מספר 1 של המשטרה שטח את גרסתו ביחס לאישומים נגדו בעבירות מס והלבנת הון, והסביר כי עד המדינה הונה אותו: "הפסדתי את כל הכסף כמו כבשה"

לראשונה בחייו עמד היום (ב') היעד מספר 1 של המשטרה, ריקו שירזי, על דוכן העדים ומסר את גרסתו במשפט שבו הואשם בעבירות מס והלבנת הון. מדובר בצעד יוצא דופן בעולם התחתון, שטומן בחובו לא מעט סיכונים לעד. שירזי, שנחקר על ידי בא כוחו עו"ד שלמה בן אריה, נראה נרגש נוכח המעמד. הוא ניסה להסביר שוב ושוב לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב עודד מודריק את גרסתו לאישומים.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

פליק פלאק: עד המדינה ימשיך להפיל את שירזי

"תשלם לי לפתור לך": עד המדינה והנאשם הוקלטו

 

כזכור שירזי הופלל בין היתר על ידי עד מדינה ד', שמסר נגדו עדות וטען כי היה שותף להפצת חשבוניות פיקטיביות בסך עשרות מיליוני שקלים. במהלך העדות של שירזי נחשפה הדרך שבה הוא מנהל את ענייניו כשידו בכול. שירזי הסביר כי נהג לערוך רישום לגבי המחאות שקיבל ופרט. הוא גם סיפר לשופט כי הוא בעצמו נעקץ על ידי עד המדינה במיליוני שקלים: "אני הייתי אחראי על הצ'קים של עד המדינה, הייתי הגב שלו. אם צ'ק שלו היה חוזר, אני הייתי אחראי לשלם. קודם הייתי משלם ואחרי זה הייתי בודק מה קרה".

 

עדות ראשונה. שירזי לצד פרקליטתו, עו"ד ויקי פוני (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עדות ראשונה. שירזי לצד פרקליטתו, עו"ד ויקי פוני(צילום: מוטי קמחי)

 

שירזי הסביר כי בלא מעט מקרים הזהיר את עד המדינה שלא ישקר ולא יעשה טעויות, אך לשווא ולכן הוא מכה על חטא על כך שעד המדינה מוטט אותו כלכלית. לדבריו, עד המדינה עמד בקשר גם עם אחרים כמו העבריין מוטי חסין, ראש ארגון הפשע. במענה להצגת האזנת סתר בין שירזי למוטי חסין הסביר שירזי: "עד לשיחה הזו מעולם לא דיברתי עם מוטי חסין. הוא אמר לי שכל הצ'קים של ד' - הוא יהיה אחראי עליהם. שמחתי, הוא בא לעזור לי. יש לו שם מכובד, מילה שלו זה מילה".

 

שירזי הסביר שחסין אף הגן על עד המדינה, ולכן היה רגוע שאדם כזה לקח על עצמו אחריות על עד המדינה. אבל בסופו של דבר הסביר שירזי כי לאחר מאסרו של חסין כל האחריות סרה ושירזי הפסיד את הכסף.

 

במהלך הדיון סיפר שירזי כיצד העביר 1.3 מיליון שקלים לבעל עסק למתכות, לאחר שעד המדינה שכנע אותו שהעסק יגלגל מיליונים: "היה מתאים לי להיות מעורב בעסק הזה. בסוף הפסדתי את כל הכסף כמו כבשה", העיד. היה זה לאחר שבעל העסק נפטר מדום לב והעסקה לא יצאה אל הפועל.

 

במקרה אחר התקשר עוד עבריין בעל שם אל שירזי - אלי נעים (המכונה "קוסם"). בשיחה שנקלטה על ידי המשטרה סיפר שירזי: "כל פעם מישהו התקשר אליי בגלל אינטרס שלו עם עד המדינה. אמרתי לקוסם, 'אני נותן לו כסף ולא מקבל'. הבנתי שהמצב של עד המדינה לא טוב, לא רציתי להפחיד אותו כי פחדתי שהוא יברח לי, רציתי למשוך ממנו כמה שיותר מהכסף שהוא חייב לי".

 

בדיון התברר כי בין השנים 2003-2002 היו בחשבונותיו של שירזי 25 מיליון שקלים במזומן. אלה הוקפאו בשלב מסוים על ידי המשטרה בחשד שהושגו בדרך לא כשרה, אולם בסופו של דבר שוחררו, מה שלטענת שירזי מוכיח שלא דבק בו רבב: "מיום שנולדתי אני לא מקרה סוציאלי, אני רק מקלל את היום שהכרתי את עד המדינה, בגללו הגעתי לצנתור באותה התקופה".

 

בשלב מסויים כשהבין שירזי שעד המדינה לא יוכל להחזיר לו את חובותיו והוא משקר, הוא ניסה להחזיר את הכסף על ידי מכירת חפצים יקרי ערך כמו שעון בשווי מאות אלפי שקלים, שהיה ברשותו של עד המדינה. בשיחה שהוקלטה עם בחור המכונה "גילי שעונים" נשמע שירזי אומר שהוא חייב למכור את השעון. בדיון בבית המשפט הוא הסביר: "הייתי חייב כסף, ביקשתי מגילי למכור לי את השעון בכל מחיר. נכנסתי לבעיה כספית. הייתי מוכן למכור את השעון במחיר התאבדות".

 

על האישום שלפיו איים בפגיעה בעד המדינה באמצעות סימון של אקדח בידיו אמר לשופט בהתרגשות: "במשך 30 יום של המעצר הייתי מואזן ומוקלט ודווקא התנועה הזו והאמירה הזו לא הוקלטו. לא אמרתי דבר כזה על אקדח. כאב לי, כן, אמרתי - מי שמשקר יהיה לו ולילדים שלו לתרופות. אולי לא הייתי צריך להשתמש במילה ילדים, אבל אמרתי את זה. אמרתי שגם אם הוא יהיה בתוכנית להגנת עדים, גם אם יעשה ניתוח לשינוי צורה, גם אם יהיה בחוף בתאילנד, אלוהים רואה הכול והוא ישלם לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שירזי בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
עו"ד שלמה בן אריה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים