שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: בדצמבר עצר צה"ל ספינה בלב ים

כוח של חיל הים עיכב לחקירה כמה חשודים ממוצא תימני, שהפליגו עם ספינתם בים האדום. הם נחקרו בישראל ושוחררו, על הספינה לא נמצא ככל הנראה נשק

חצי שנה אחרי הדרמה בלב ים, צה"ל מתיר היום (ג') לפרסום את דבר המעצר: כוח של חיל הים, שעסק בפעילות ביטחון שוטף בים האדום, עצר בחודש דצמבר ספינה זרה על בסיס מידע מודיעיני.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

לפיד: בכל יום בלי מו"מ נפגע מעמדנו הבינלאומי

טרגדיה בגן עדן: כריש חתך נערה לחצי בראוניון

 

כחלק מהמעצר עוכבו לחקירה מספר חשודים ונבדקה מעורבותם בהברחות נשק. החשודים, ממוצא תימני, נחקרו בישראל ושוחררו. ככל הנראה לא נמצא נשק על הספינה שבה הפליגו בים סוף.

 

כוחות חיל הים, על גבי דבורות וכלי שיט נוספים, מקיימים הפלגות מבצעיות לאורך הים האדום באופן תדיר. פעילות חיל הים כוללת גם אימונים ומטווחים בים סוף הפתוח, כחלק מהפעילות השוטפת. נתיב השיט בו פועלים לוחמי חיל הים הוא נתיב בינלאומי, ובחיל הים מקפידים שלא לסטות לשטחים הטריטוריאליים של המדינות הצמודות לים האדום, לא לכוון לעברן את המקלעים שעל הספינות ולא לעכב ספינות זרות - אלא אם כן, כפי שאירע במבצע בחודש דצמבר, קיים מידע מודיעיני נקודתי על ספינה שכזו.

 

פעילות חיל הים ביום האדום (ארכיון) (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
פעילות חיל הים ביום האדום (ארכיון)(צילום: רועי עידן)

 

מדובר צה"ל נמסר כי "במסגרת פעילות מבצעית שוטפת, שמקיים חיל הים לצורך ביטחון ומניעת הברחות, עצר כוח של חיל הים לפני כמה חודשים חשודים באזור הים האדום. החשודים הועברו לחקירת כוחות הביטחון ובסיומה שוחררו. צה"ל וכוחות הביטחון ימשיכו לפעול בלחימה ובמאמץ ההתחמשות של ארגוני הטרור שמטרתם לפגוע באזרחי ישראל".

 

בעבר מבצעי השתלטות דומים של חיל הים הובילו ללכידת אמצעי לחימה רבים. ב-2009 השתלט כוח של הקומנדו הימי מול חופי ישראל על הספינה פרנקופ, שתוכננה לעגון מסוריה, ומצא בתוכה נשק שהגיע מאיראן ותוכנן להימסר לחיזבאללה.

 

אוניית הנשק הידועה ביותר שנתפסה עד היום בידי צה"ל היא קארין איי, עליה השתלט צה"ל בינואר 2002 בים האדום. על סיפונה נמצאו עשרות טונות של אמצעי לחימה מסוגים שונים, שהיו בדרכם מאיראן לרצועת עזה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
חיל הים השתלט על הספינה הזרה. ארכיון
צילום: רועי עידן
מומלצים