שתף קטע נבחר

5 שנות מאסר בגין גניבה לבלוגר שכתב נגד פוטין

אלכסיי נבלני, ממנהיגי האופוזיציה נגד נשיא רוסיה ומהלוחמים בשחיתות, הורשע בגניבה. הוא טוען שהאישומים נגדו מפוברקים והם חלק מתוכנית פוטין לחיסול ההתנגדות

בית משפט ברוסיה הרשיע הבוקר (יום ה') בגניבה את הבלוגר אלכסיי נבלני, אחד ממנהיגי האופוזיציה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ודן אותו לחמש שנות מאסר. נבלני, שנאבק בשחיתות ברוסיה, טען כי האישומים נגדו מפוברקים והם חלק מתוכניתו של פוטין לחיסול ההתנגדות לשלטונו.

 

עוד חדשות בעולם :

עד שיש להם קיץ אמיתי: '760 אנגלים מתו מחום'

סכום הזיכוי: 92,233,720,368,547,800 דולר

טרגדיה בגן עדן: כריש חתך נערה לחצי בראוניון

הבלוגר שכתב נגד פוטין הורשע בגניבה

 

נבלני מדבר עם כתבים, לובש חולצת "האח של נבלני" (צילום: AP) (צילום: AP)
נבלני מדבר עם כתבים, לובש חולצת "האח של נבלני"(צילום: AP)

נבלני שומע את פסק הדין בבית המשפט בקירוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נבלני שומע את פסק הדין בבית המשפט בקירוב(צילום: רויטרס)

 

נבלני, בן 36, הואשם בגניבת 16 מיליון רובל (510 אלף דולר) מחברת עץ בעיר קירוב ב-2009, בזמן שעבד עבור מושל המחוז. הוא מנהיג האופוזיציה המרכזי ביותר שעומד למשפט מאז פרוץ המחאה נגד פוטין ולאחרונה הציג את מועמדותו לתפקיד ראש עיריית מוסקבה.

 

היה זה נבלני שכינה את מפלגת השלטון הרוסית, רוסיה מאוחדת, "מפלגת הנוכלים והגנבים" - משפט שהפך לסיסמת האופוזיציה. השופט טרם הקריא את גזר הדין.  

 

נבלני הוא מנהיג האופוזיציה המרכזי ביותר שעומד למשפט מאז פרוץ המחאה נגד פוטין לפני כ-16 חודשים. הוא החל למחות נגד שחיתות ממשלתית ב-2007 והיה לאחד הדוברים הבולטים של תנועת המחאה נגד שלטונו של פוטין. המחאה הציבורית גוועה לאחר שורה של הפגנות גדולות אך מספר אירועי תמיכה צפויים להיערך היום בקירוב ובמוסקבה. עם זאת, לא ברור עד כמה הציבור הרחב תומך בנבלני ועד כה האישום נגדו לא הביא להפגנות גדולות כמו אלו שנראו בעבר.

 

נבלני טען לאורך המשפט כי הנשיא הוא שעומד מאחורי המשפט נגדו, בניסיון להפעיל לחץ על האופוזיציה שהרימה ראשה לאחר היבחרו של פוטין. דוברו של פוטין הכחיש זאת ואמר שהוא אפילו לא עוקב אחרי המשפט. נבלני עצמו צילם את בית המשפט ופרסם את התמונה בחשבון הטוויטר שלו, בקרב 345 אלף העוקבים שלו.

 

הוא אמר שהוא מצפה שיורשע, ובפוסט אחרון שפרסם בבלוג שלו לפני שעזב את מוסקבה לקירוב,

שם נערך המשפט, המעיט בערכו לגבי תנועת האופוזיצה הרחבה יותר. "הדבר החשוב ביותר הוא לאזור את הכוח, להתנער מהעצלות ולעשות משהו. זה לא דורש שום מנהיגות", כתב.

 

עדיין לא ברור כיצד תשפיע ההרשעה על האופוזיציה. היא עלולה להרתיע את המתנגדים לפוטין או לחלופין לעודד את תומכיו לפעולה. כמו כן, עוד לא ידוע אם תשפיע על מועמדותו לראש עיריית מוסקבה. ההרשעה לא מבטלת עדיין את המועמדות, שכן הוא יכול לערער עליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נבלני בבית המשפט. "מה שחשוב הוא לאזור את הכוח ולהתנער מהעצלנות"
צילום: רויטרס
מומלצים