שתף קטע נבחר

דיווח: "קרי יכריז מחר על חידוש המשא ומתן"

גורמים בשגרירות הפלסטינית בירדן דיווחו לעיתון "אל חיאת" כי מזכיר המדינה האמריקני ימסור את ההצהרה על חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים עם עזיבתו את עמאן. במקביל, הנשיא פרס אמר כי "קרי עומד בפני פריצת דרך ולכן אני מבקש מהאירופים להימנע מחרם"

חוזרים לדבר? העיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון מדווח הבוקר (יום ה') כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יכריז מחר באופן רשמי על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. את הדברים מסרו לעיתון גורמים בשגרירות הפלסטינית בעמאן בירת ירדן - שם שוהה קרי. לדבריהם, מזכיר המדינה האמריקני ימסור את הכרזתו עם עזיבתו את עמאן. לדיווח בבריטניה אין אישור משום מקור אחר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

עמנואל רוזן נחקר במשטרה בחשד לעבירות מין

הבלוגר שכתב נגד פוטין הורשע בגניבה

 

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס להתפתחויות המדיניות וקשר אותן להחלטת האיחוד האירופי שהסכמים עם ישראל לא יחולו על גופים בשטחים. לדברי פרס, "מהמידע שיש בידיי, קרי עומד בפני פריצת דרך ולכן אני מבקש מהאירופים להימנע מהחרם". בהתייחסות ראשונה להחלטת האיחוד הוסיף פרס כי "אני קורא לאירופים לתת עדיפות לשלום. הסנקציות מחבלות במשא ומתן המדיני וגורמות נזק. יש סיכוי לפריצת דרך, אני קורא לאיחוד להימנע מהמהלך הזה".

 

יו"ר הרשות אבו מאזן צפוי לכנס הערב את ההנהגה הפלסטינית ולהציג בפניה את תוצאות השיחות שערך עם קרי בעמאן. אחרי שתי פגישות בין השניים נראה כי חלה התקדמות מסוימת באפשרות שהמשא ומתן יחודש.

 

ניסיונות להחיות את המשא ומתן. אבו מאזן וקרי (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
ניסיונות להחיות את המשא ומתן. אבו מאזן וקרי(צילום: גטי אימג'בנק)

 

בישיבה ישתתפו חברי הוועד המרכזי של פתח, הוועד הפועל של אש"ף וכן מנהיגים של הפלגים השונים. עד כה הייתה קבוצה קטנה ביותר בהנהגה הפלסטינית שידעה את פרטי המתרחש בשיחות בין אבו מאזן לקרי, והיום לראשונה ישמעו מרביתם ממקור ישיר את הדרישות שאותן הצליח אבו מאזן הצליח להשיג בשיחות ואת מה שלא.

 

פגישת ההנהגה הפלסטינית הוקדמה משום שאבו מאזן ביקש לעדכן את הצדדים לפני שקרי יעזוב את האזור. במהלך שהותו בעמאן נפגש קרי עם חברי ועדת מעקב יוזמת השלום הערבית של הליגה הערבית וביקש מהם שייתנו רוח גבית לאבו מאזן להקל עליו את השיבה לשולחן המשא ומתן.

 

"חברי הוועד הדגישו את מחויבותם להשגת שלום צודק וכולל במזרח התיכון בשיתוף פעולה עם ארצות הברית וכל הצדדים הנוגעים בדבר", נאמר בהודעה של משרד החוץ הירדני שאירח את הפגישה. בהודעה נאמר עוד כי הוועד מביע את תמיכתו הגדולה למאמציו של קרי בנוגע לחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

 

הביקורת הפנימית על אבו מאזן עשויה להתגבר אם הוא יסכים לשוב לשיחות ישירות עם ישראל. גורם פלסטיני בכיר אמר כי נראה שקרי לא הצליח לשכנע את ישראל להסכים באופן מלא למשא ומתן שיתבסס על גבולות 67', על הקפאת ההתנחלויות ועל שחרור כל 103 האסירים שנכלאו בישראל לפני הסכמי אוסלו. לדברי הבכיר, "אפילו אם הסכמנו למשא ומתן זה יהיה בזבוז זמן משום שאנו יודעים היטב שלנתניהו אין כוונה להגיע להסכם שלום. המשך הבנייה בהתנחלויות עומד בראש סדר העדיפויות שלו".

 

אמש פורסם כי התוכנית האמריקנית לחידוש המשא ומתן כוללת שלושה צירים מרכזיים: הציר המדיני שמטרתו להשיב את הצדדים לשולחן המשא ומתן, הציר הביטחוני שבמסגרתו מונה גנרל אמריקני כדי להעריך את המצב בביקור באזור, והציר השלישי הוא הכלכלי.

 

דרישה: שדה תעופה בגדה

עד כה דובר בפומבי על הטבות כלכליות שיינתנו לרשות הפלסטינית

במסגרת חידוש המשא ומתן, אך מרביתן נשארו עמומות. ישראל דורשת כי כל הצעדים (כולל שחרור אסירים) ייערכו בשלבים, וכך גם נושא התמריצים הכלכליים.

 

ל-ynet נודע מפי גורמים מערביים כי במסגרת אותן הקלות כלכליות, הפלסטינים דרשו בשיחות עם הגורמים הבינלאומיים האחראים לניסיונות חידוש המשא ומתן, להקים שדה תעופה ראשון בגדה המערבית באזור רמאללה. על פי הגורמים, שדה התעופה אמור לשרת מטוסים קלים ומסוקים בלבד, והפלסטינים מבקשים להקים אותו בשטח A שנמצא בשליטה פלסטינית מלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מחייה השיחות? קרי
צילום: AFP
מומלצים