שתף קטע נבחר

שילם לביטוח לאומי - איפה הכסף כשחטף שבץ?

יורם בארי, פנסיונר צה"ל, שהה בחו"ל 16 שנים שבמהלכן שילם את תשלומי הביטוח והבריאות. אך הוא לא ידע שזכאותו נשללת בין כה וכה, על פי חוק. לאחר ששב ארצה לקה בשבץ מוחי ונותר ללא ביטוח. לאחר פניית ynet חודשה זכאותו. "אנשים לא יודעים שהם משלמים לשווא"

במשך שנים שילם יורם בארי מדי חודש את תשלומי הביטוח הלאומי ומס הבריאות, אך כשבאמת נזקק לעזרת המערכת, "המדינה זרקה אותו לכלבים". כך סיפרה ל-ynet בתו של בארי בן ה-67, פנסיונר של צה"ל ששב לאחרונה לישראל לאחר 16 שנים בחו"ל ולקה השבוע באירוע מוחי. בארי מאושפז עתה בבית החולים איכילוב בתל-אביב ואינו מסוגל לתקשר. "אני מדברת בשמו", הסבירה בתו, שביקשה לשמור על עילום שם.

 

עוד בחדשות:

חקירת מצ"ח בעקבות סרטון החייל שטיגן ציפור חיה

מנדלה בן 95. אובמה: "לנצח אשאב כוח ממך"

עד שיש להם קיץ אמיתי: '760 אנגלים מתו מחום'

  

בזמן ששהה מחוץ לישראל הקפיד בארי לשלם את דמי הביטוח הלאומי ומס הבריאות באמצעות הפרשה חודשית מתשלומי הפנסיה שקיבל מצה"ל. הוא לא ידע כי הוא טורח לשווא. עם שובו לארץ, ובטרם חלה, ביקש בארי לחדש את ביטוח הבריאות שלו, אך במוסד לביטוח לאומי נאמר לו כי על פי סעיף 58 לחוק בריאות ממלכתי נשללה זכאותו לביטוח בריאות לאחר חמש שנות שהות בחו"ל.

 

במוסד לביטוח לאומי הבהירו לו כי זכאותו תחודש רק לאחר פרק זמן של חצי שנה מיום הגשת הבקשה, או לחלופין, הוא יכול לחדש את זכאותו באופן מיידי תמורת תשלום חד פעמי של כעשרת אלפים שקלים. במקביל, ניסיונותיו של בארי ובני משפחתו לבטח אותו באופן פרטי דרך קופות החולים נתקלו בסירוב. בתו אמרה שהובהר לו שהוא "מבוגר מדי".

 

"אני לא מצליחה להבין כיצד אדם שמשלם את דמי הביטוח הלאומי ואת מס הבריאות בכל חודש בתשלומים שמגיעים לאלפי שקלים מוצא את עצמו פתאום משולל זכויות כלשהן, כיצד ייתכן שהביטוח הלאומי שלל את זכאותו לביטוח בריאות ולא טרח לעדכן אותו", קבלה בארי.

 

ביום שלישי בבוקר לקה בארי באירוע מוחי והובהל לבית החולים. הרופאים העריכו כי לפניו עוד ימי אשפוז ארוכים ואחריהם שיקום ממושך ויקר. "אבא שלי חזר מחו"ל כשהוא חסר כל, מי ישלם עכשיו עבור ימי האשפוז והשיקום", אמרה בייאוש, "הוא איננו היחיד, אני מכירה אנשים נוספים שחיים בחו"ל וממשיכים לשלם ביטוח לאומי, הם אינם יודעים שהם עושים זאת לשווא".

 

ביטוח לאומי: פעלנו על פי חוק

בעקבות פניית ynet למוסד לביטוח לאומי חודשה זכאותו של בארי לביטוח בריאות. במוסד הבהירו כי הם פועלים על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי ומחויבים לשלול את זכאותם של מי שנעדרו מישראל במשך יותר מחמש שנים. דובר המוסד אמר כי הם מיידעים את מי שזכאותו נשללה. משפחת בארי טוענת מנגד כי איש מטעמה לא יודע.

 

המוסד תיאר את השתלשלות העניינים כך: "אדם ששוהה בחו"ל זמן ממושך אינו נחשב תושב ישראל ולכן אינו זכאי לשירותי בריאות. עם חזרתו ארצה, על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, הוא אמור לשלם תשלום מיוחד של 10,230 שקלים לצורך קבלת שירות רפואי, או להמתין ולקבל שירותים אלה לאחר שהות של שישה חודשים בארץ.

עם חזרתו ארצה, בחר מר בארי באפשרות השנייה.

 

"אם מתברר שאדם שילם דמי ביטוח לאומי לאחר שנשללה תושבותו, הביטוח הלאומי נוהג להחזיר את הכספים האלה עד שבע שנים רטרואקטיבית. במקרה זה, לאחר שיחה ותיאום עם בתו של מר בארי, שהיא מיופת הכוח של אביה, הועברה יתרת הזכות הכספית שנוצרה לאיש מהחזרי דמי הביטוח לכיסוי התשלום המיוחד, ולכן מעתה מר בארי זכאי לשירותי בריאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המוסד לביטוח לאומי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים